Bezpłatne konsultacje oraz grupa
dla osób stosujących przemoc
zarówno kobiet jak i mężczyzn, w tym:
– osób, które same zgłoszą się do uczestnictwa w programie lub zostaną skierowane przez pracowników socjalnych, kuratorów, terapeutów, pracowników ośrodków interwencji kryzysowej lub inne osoby, które powzięły wiadomość o stosowaniu przez nich przemocy wobec bliskich,
– osób wobec których Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w programie,
– osób, które mają ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawione w wyniku zaniedbań i nie wypełniania funkcji rodzicielskich.
Program prowadzony jest w oparciu o podejście skoncentrowane na rozwiązaniach
PROPONOWANE FORMY PRACY
W RAMACH JEDNEGO CYKLU PROGRAMU
1. Grupa korekcyjno – edukacyjna – grupa ma charakter otwarty. Oznacza to, że do grupy mogą być kierowane osoby w sposób ciągły. Włączenie nowej osoby do grupy poprzedzone jest konsultacjami indywidualnymi. Zajęcia odbywać się będą w czwartki w godzinach popołudniowych i trwać będą 3 godziny.
2. Indywidualne konsultacje psychologiczne, które obejmować będą: wstępne rozpoznanie problemu, diagnozę sytuacji klienta, ustalenie wspólnie z psychologiem celu i kierunku zmian, które miałyby nastąpić poprzez udział w programie, a także poszukiwanie konkretnych rozwiązań służących zaprzestaniu stosowania przemocy oraz budowaniu konstruktywnych relacji.
3. Warsztaty umiejętności psychospołecznych – dwudniowe, 16-godzinne (sobota, niedziela). Odbywać się będą raz w ciągu jednego cyklu. Zajęcia te będą stwarzać okazję do ćwiczenia konstruktywnych, poza przemocowych sposobów zachowywania i wywierania wpływu na innych.
WARUNKIEM UKOŃCZENIA (otrzymania zaświadczenia o ukończeniu programu) będzie uczestnictwo w co najmniej 45 godzinach różnych form pracy (indywidualne konsultacje, grupa korekcyjno – edukacyjna, warsztaty).
PODSTAWY PRAWNE:
Program realizowany jest na podstawie Ustawy o Przeciwdziałaniu przemocy w Rodzinie
z dnia 29 lipca 2005 r. Oferta programu została opracowana na podstawie wytycznych zawartych w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Dodatkową możliwością prawną jest art. 72 § 1, punkt 6 Kodeksu Karnego tj. „zawieszając wykonanie kary Sąd może zobowiązać skazanego do poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu albo oddziaływaniom terapeutycznym”.
ZAPISY:
Osobiście lub telefonicznie, od poniedziałku do piątku
w godzinach 9.00 -15.00 w biurze Stowarzyszenia „Niebieska Linia”
ul. Żurawia 16/20
(wejście w podwórko przy numerze 20)
00-515 Warszawa
Tel.: 22 499 37 33
oprac. ops.pl angoc