Newsy      

Głos IFSW w Hong Kongu

logo IFSW

Pracownicy socjalni na całym świecie są zaniepokojeni cięciami w budżetach na cele społeczne, których przyczyną w ostatnich latach są wydatki na działania zmierzające do ratowania sektora bankowości oraz banków przed upadłością (the bank bail-outs) – powiedział David N Jones, Prezydent IFSW w trakcie uroczystości otwierającej Światową Konferencję Pracy Socjalnej w Hongkongu.

IFSW PRESIDENT ATTACKS CUTS IN SOCIAL WORK BUDGETS

To oburzające, że ludźmi którzy pouczają nas teraz jak rozwiązać światowy kryzys finansowy są znamienici ekonomiści i finansiści, którzy sami spowodowali ten bałagan” – stwierdził Prezydent Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych IFSW.

Podczas konferencji w Hong Kongu Prezydent IFSW powiedział: Miliony pieniędzy wydano na ratowanie banków, co oczywiście ochroni też rachunki bankowe milionów zwykłych ludzi. Ale to jest niesprawiedliwe i oburzające, że za ten bail-out zapłacą przede wszystkim  najubożsi i najbardziej zagrożeni ludzie na świecie. W trakcie kryzysu gospodarczego kobiety i dzieci zawsze cierpią najbardziej, a banki nadal wypłacają sobie premie i świadczenia, które są nie tylko niesprawiedliwe, ale również niemoralne. Każdego dnia pracownicy socjalni widzą rezultaty kryzysu finansów publicznych – i będzie już tylko gorzej.

Obawiam się, że trudno będzie utrzymać porządek społeczny i przewiduję wzrost konfliktów oraz przemocy w rodzinie i społeczeństwie – są już dowody na to, że to doprowadzi do wzrostu popytu na pracowników socjalnych i pracowników służb społecznych – stwierdził Prezydent IFSW

David Jones mówił podczas otwarcia światowej konferencji obok prezydentów IASSW i ICSW. Wystąpienia prezydentów trzech ogólnoświatowych organizacji były wprowadzeniem do procesu tworzenia programu wspólnych działań na lata 2010-2020 (New World Social Agenda, New Action Agenda). Prezydenci: IFSW, IASSW, ICSW wskazali główne czynniki mające wpływ na rozwój i praktykę pracy socjalnej na świecie:

• Globalny kryzys finansowy i ekonomia
• Migracja w wyniku konfliktów zbrojnych, religijnych, etnicznych oraz presja ekonomiczna (tzw. złe warunki życia)
• Problemy zdrowotne, takie jak pandemie, SARS, HIV-AIDS
• Klęski żywiołowe, takie jak wycieki ropy naftowej oraz inne naturalne klęsk żywiołowe np. susze, powodzie, tornada

Prezydent IFSW w trakcie konferencji w Hong Kongu powiedział, że „rozwój społeczny może przyjść tylko poprzez globalne oddziaływanie”, a to oznacza, że o ile wszelka praktyka pracy socjalnej ma wymiar lokalny to, codzienna praca socjalna staje się nieuchronnie działaniem globalnym i międzynarodowym”.

Nowy światowy porządek pracy socjalnej i rozwoju społecznego jest tworzony przez 3. organizacje o zasięgu globalnym. Prezydent IFSW David Jones powiedziała, że celem tej działalności jest:

• Informowanie o mocy globalnego partnerstwa oraz wspólnej sprawy
• Wzmocnienie głosu pracy socjalnej i rozwoju społecznego
• Włączenie doświadczenia praktyków do wpływu na politykę

Prace nad nowym programem wspólnych działań rozpoczęte w trakcie Światowej Konferencji Pracy Socjalnej w Hong Kongu 2010 dot. rozwoju polityki społecznej i pracy socjalnej zostaną zweryfikowane podczas kolejnej światowej konferencji w Sztokholmie w roku 2012.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Hongkong 2010: Światowa Konferencja Pracy Socjalnej

źródło: IFSW
www.ifsw.org
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Rzecznik Praw Dziecka o zawodzie psychologa

19 lipca 2018      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę na brak regulacji związanych z wykonywaniem zawodu...»

Nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

18 lipca 2018      TAGI:      
W dniu 13 lipca 2018 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia...»

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2018

17 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej po raz kolejny ogłosiło program...»

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej – spotkanie

12 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do udziału w spotkaniu...»

RODO a monitoring w miejscu pracy

10 lipca 2018      TAGI:      
Wejście w życie RODO przyniosło wiele zmian w podejściu do ochrony danych osobowych....»