Partnerzy

      Newsy

Pomocy w przemocy

Gminy powinny mieć zapewnione środki na realizację nowych zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do posłów o pilną nowelizację przepisów.

Związek Gmin Śląska Opolskiego wystosował do posłów komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej list z apelem o pilną nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Zmiany są niezbędne, by umożliwić gminom skuteczne wykonanie nowych zadań wprowadzonych nowelizacją z 10 czerwca 2010 r. Przepisy, które weszły w życie 1 sierpnia nałożyły na samorządy dodatkowe obowiązki – jednym z najważniejszych jest powołanie przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zespołu interdyscyplinarnego. W myśl ostatnich regulacji gminy mają też m.in. opracować i realizować program przeciwdziałania przemocy, prowadzić poradnictwo i działania edukacyjne w rodzinach zagrożonych przemocą.

Zdaniem ZGŚO państwo powinno zapewnić pomoc finansową gminom borykającym się z problemami społecznymi. „Nałożenie na samorządy gminne nowych zadań wymaga zapewnienia gminom środków finansowych adekwatnych do nowych zadań" – czytamy w uzasadnieniu. Dlatego Związek postuluje wprowadzenie dotacji celowej do zadań własnych.

Dotacja stanowiłaby częściowy zwrot wydatków poniesionych na realizację gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w roku poprzedzającym rok budżetowy. Związek postuluje ustalenie algorytmu do naliczania wysokości dotacji, zgodnie z zasadą solidaryzmu społecznego.

„Naszą intencją jest, aby gminy borykające się z największymi problemami otrzymały relatywnie największą pomoc państwa" – pisze w liście do posłów Czesław Tomalik, prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego.

W związku z nałożeniem się kompetencji gminy i powiatu w zakresie zapewnienia miejsc w  ośrodkach wsparcia, Związek proponuje uściślenie, że gmina będzie kierowała osoby dotknięte przemocą w rodzinie do ośrodka wskazanego przez powiat.

Wśród propozycji przedłożonych posłom znalazły się również postulat, by w skład zespołu interdyscyplinarnego włączono kuratorów sądowych oraz konieczność uwzględnienia kwestii wynagrodzenia członków grup roboczych.

Szczegółowe propozycje zmian TUTAJ

/aba/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Pomocy w przemocy (0)

      3 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Targi Aktywnych Form Pomocy

22 września 2010     
Janowskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy „Humanus” w Janowie Lubelskim...»

Psychologiczne uwarunkowania przemocy domowej

29 grudnia 2017      TAGI:      
W dniu 25 stycznia 2018 roku w godzinach 11.00–14.00 w centrum konferencyjnym Dolnośląskiej...»

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2016

24 sierpnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z wytycznymi MRPiPS już od sierpnia 2016 rozpocznie się okres realizacji dostaw...»

KAMPANIA ”DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY”

28 lipca 2009     
KAMPANIA "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY" OBECNA NA FORUM NIEBIESKIEJ LINII. Zradością...»

Ścieżki pomocy

21 maja 2009     
Powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej mogą współpracować przy aktywizacji...»

Czy wyniki kontroli NIK w powiatach, są wierzchołkiem góry lodowej zwanej stanem pomocy społecznej w RP?

23 października 2009     
Największym problemem jest brak właściwej współpracy na etapie ustanawiania rodzin...»