Partnerzy

      Newsy

Pamięci ofiar KL Ravensbrück

Senat RP przyjął Uchwałę o KL Ravensbrück

Kwiecień staje się tym samym miesiącem pamięci
o kobiecym obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück.

Z inicjatywy senatora Stanisława Piotrowicza, Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, we współpracy z Fundacją na rzecz Kobiet JA KOBIETA i Fundacją MECENAT SZTUK w związku z tym wydarzeniem w Senacie otwarta została wystawa portretów byłych Ravensbrüczanek autorstwa znanego polskiego fotografika Moniki Bajkowskiej. Ekspozycja wpisuje się w obchody 66. rocznicy wyzwolenia niemieckiego kobiecego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, która przypada, jak co roku, 30 kwietnia 2011 r.

Wystawa nie jest dokumentem historycznym. Stanowi jeden z punktów wyjścia do badań socjologicznych, czy psychologicznych nad wartością nadziei pielęgnowanej w warunkach ekstremalnie trudnych. Portrety byłych Ravensbrüczanek są nie tylko unikalnym dokumentem tragicznej historii Polski, ale także trwałym zapisem zróżnicowanych doznań, indywidualnych emocji, które szczególnie łatwo odczytać w pięknych, dojrzałych twarzach kobiet, rzeźbionych dłutem czasu i przeżyć. Portrety te będące działami sztuki przybliżają nas do niezwykłego, bardzo szczególnego zapisu jakim była walka o przetrwanie, walka Polek o „nadzieję wbrew beznadziei”.

Otwierając wystawę, marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że prezentowane zdjęcia są dowodem, iż ze strasznych czasów wojny można wyjść tak, aby nie zatracić człowieczeństwa, móc być przykładem dla innych. "Twarze tych kobiet są pogodne pomimo doznanych cierpień i patrzą w przyszłość" – powiedział marszałek. Marszałek podkreślił, że młodzi ludzie będą mogli zobaczyć, iż mimo dramatycznych przejść byłe więźniarki pozostały pogodnymi kobietami, przyjaźnie patrzącymi na świat.

Na wystawie zaprezentowano portrety byłych Ravensbrüczanek: Marianny Bogusz, Krystyny Cieliszak, Janiny Ciszewskiej, Marii Filipczyńskiej, Alicji Gawlikowskiej, Stanisławy Ginter, Leokadii Kaczorowskiej, Alicji Kubeckiej, Marii Sikorskiej, Stanisławy Tkaczyk, Hanny Walczuk i Janiny Wyrzykowskiej. Wszystkie są warszawiankami, zostały wywiezione do KL Ravensbruck po Powstaniu Warszawskim, często z matkami, siostrami. Zdjęcia wykonane zostały przez Monikę Bajkowską w ramach projektu „Odzyskać z niepamięci – moje wspomnienia o KL Ravensbrück ".

Więcej na ten temat [ tutaj ]

Relacja z tego spotkania znajduje sie na stronie Senatu RP

źródło: www.kobieta50plus.pl
oprac. ops.pl angoc 

Komentarze Pamięci ofiar KL Ravensbrück (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Ochrona ofiar przemocy domowej. Nadchodzą ważne zmiany

06 marca 2020      TAGI:         
W dniu 3.03.2020 r. Rząd przyjął przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości...»

ZBIÓRKA DARÓW DLA OFIAR HURAGANU

28 lipca 2011     
ZBIÓRKĘ DARÓW DLA OSÓB, KTÓRE UCIERPIAŁY 14 LIPCA PODCZAS HURAGANU w Powiatach...»

Finansowe wsparcie dla dzieci ofiar zamachu w Makowie

22 stycznia 2015      TAGI:   
W związku z organizowanym wsparciem finansowym, dla dzieci ofiar zamachu w Gminnym...»

Nasz płomień pamięci

01 listopada 2009     
Jacek Kuroń, Marek Kotański, o. Bogusław Paleczny, to osoby, których już nie mawśród...»

Kobiety Ravensbruck – relacje ze spotkania

28 kwietnia 2010     
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Odzyskać z niepamięci" realizowanego...»

Wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie

04 listopada 2010     
Policjanci będą pomagać pracownikom socjalnym podczas interwencji w rodzinie, w której...»