Partnerzy

      Newsy

Oświadczenie Senatora Ryszki

senatora RP Czesława Ryszki skierowane do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego w sprawie źródeł finansowania świadczeń pomocy społecznej w zakresie zasiłków stałych i składek na ubezpieczenie społeczne.

Szanowny Panie Ministrze. Szanowna Pani Minister.

Ministerstwo finansów poszukując oszczędności budżetowych, bardzo często przerzuca problemy finansowe na samorządy. Dotąd były problemy z terminowym przekazywaniem pieniędzy, co skutkowało kredytowaniem tej „dziury budżetowej” przez samorządy. W tym roku pojawił się niebezpieczny pomysł, aby samorządy z własnych środków sfinansowały 20% wypłat zasiłków stałych i składek na ubezpieczenia zdrowotne. Przypominam, że do 2010 roku rząd pokrywał 100% zapotrzebowania na te cele.

Takie stanowisko Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2011 r. przekazali wojewodowie samorządom. W świetle tego, dofinansowanie do wypłaty zasiłków stałych oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosić 80% zamiast 100%. Samorządowcy czują się zdezorientowani, bo jeszcze w ubiegłym roku (choć ustawa o finansach publicznych już obowiązywała), gminy otrzymały pełną dotację do tego zadania. Obecnie wykonanie tego zadania będzie bardzo trudne, ponieważ samorządy uchwaliły już swoje budżety i większość z nich nie dysponuje żadnymi wolnymi środkami.

Nadmieniam, że te środki są niebagatelne, ponieważ w Polsce zasiłek stały otrzymuje ok.190 tys. osób, a zdecydowana większość z nich to osoby samotne, ok. 140 tys. to osoby chore i nie mające żadnych dochodów. Jeżeli gminy nie znajdą pieniędzy, to ośrodki pomocy społecznej prawdopodobnie będą zmuszone zrezygnować z przyznawania pomocy fakultatywnej w postaci zasiłków celowych, celowych specjalnych lub takich, które mają charakter uznaniowy. Takie działania uderzą w rodziny najbiedniejsze, dla których wsparcie z pomocy społecznej stanowi jedyny dochód rodziny.
 
Podczas 40 posiedzenia Senatu, 23 września 2009 roku złożyłem oświadczenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, wskazując na konieczność podniesienia progów dochodowych, gdyż dotychczasowy ich poziom sprawia, że rodziny żyjące w skrajnej biedzie nie mają prawa do korzystania z pomocy społecznej.
 
W odpowiedzi Pani Minister Jolanta Fedak udzieliła mi następującej odpowiedzi: „Działania Rządu nie mają nic wspólnego z oszczędzaniem na najuboższych. Przeciwnie, wynikają one z nadrzędnego priorytetu w działaniu Rządu w ramach planowania polityki społecznej w zakresie pomocy społecznej, którym jest ochrona osób najbardziej potrzebujących. To z tego powodu , kiedy pojawiające się jeszcze w zeszłym roku pierwsze oznaki kryzysu światowego spowodowały, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej musiał podjąć działania przygotowujące do przeprowadzenia nowelizacji budżetu na 2009 rok, dokonano tego z jak największą starannością i odpowiedzialnością za los rodzin polskich i osób będących w najtrudniejszej sytuacji bytowej. Także z tego powodu, aby podczas prac nad nowelizacją budżetu zminimalizować dla gospodarstw domowych i rodzin polskich skutki głównych oszczędności, niezbędnych w warunkach kryzysu. Rząd musiał przede wszystkim zapewnić środki na wydatki obligatoryjne, które wynikają z obowiązujących przepisów prawa, na które składają się między innymi zasiłki stałe i okresowe. Zabiegano zwłaszcza o zabezpieczenie utrzymania przynajmniej na niezmniejszonym poziomie finansowania podstawowych świadczeń z pomocy społecznej. W wyniku podjętych wysiłków, na chwilę obecną można stwierdzić, iż zagrożenia w realizacji zadań obowiązkowych w zakresie pomocy społecznej nie ma – i nie będzie województwa, w którym zabrakłoby środków na wypłatę tych świadczeń z tytułu pomocy społecznej, mimo dokonanych oszczędności wskazanych przez wojewodów”.

Czy ta odpowiedź nie koliduje z aktualnym stanowiskiem Ministra Finansów, który nakazuje wojewodom przedstawiać zapotrzebowania na środki według proporcji dotacji do 80%.?
 
Kolejna sporna kwestia w zapisach ustawowych dotyczy art.38 ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie ( Dz.U.nr.92 , poz.753 z późn. zm.), który stwierdza, że „jednostki samorządu terytorialnego otrzymują z budżetu państwa dotacje na realizację przejmowanych od dnia wejścia w życie ustawy zadań własnych, które dotychczas były realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego jako zadania z zakresu administracji rządowej. Dotacje są ustalone zgodnie z zasadami przyjętymi w budżecie państwa do określania wydatków podobnego rodzaju”. Przepis ten ma rangę przepisu szczególnego do art. 128 ust.2 ustawy o finansach publicznych, na który to zapis powołuje się Minister Finansów, uważając, że do przyznawania i wypłacania zasiłków stałych oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, należy stosować wyłącznie zdanie pierwsze powyższego artykułu.
 
Mając powyższe na uwadze, oczekuję od Państwa Ministrów działań, aby zabezpieczyć z budżetu państwa środki finansowe na poziomie 100% kosztów realizacji zadań w formie zasiłków stałych i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

źródło: www.ryszka.com
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Oświadczenie Senatora Ryszki (0)

      3 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Oświadczenie odbiorcy uprawnionego tylko do 31.01.2025 r.

Oświadczenie odbiorcy uprawnionego tylko do 31.01.2025 r.

27 stycznia 2025      TAGI:         
W dniu 13 stycznia zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska...»

WYŚLIJ LIST DO SENATORA

09 czerwca 2015      TAGI:      
Trwa ogólnopolska akcja "WYŚLIJ LIST DO SENATORA RP w sprawie łączenia jednostek...»

Oświadczenie w sprawie listu do Premiera Donalda Tuska

11 czerwca 2009     
Związek Zawodowy Pracowników MOPS w KrakowieDziękujemy za głosy zrozumienia i poparcia...»

IX OKPS: przesłanie senatora RP

10 czerwca 2009      TAGI:   
Publikujemy słowa senatora RP Czesława Ryszki skierowane do uczestników IX Ogólnopolskiej...»

IFSW: Oświadczenie ws. konfliktu w Gazie

15 stycznia 2009     
Na stronie internetowej Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych pojawiło...»
Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

16 kwietnia 2025      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony długością postępowań wiążących się...»