Partnerzy

      Newsy

Kto sfinansuje pieczę zastępczą?

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która wprowadza zmiany w systemie opieki nad dzieckiem i rodziną w Polsce.

Nowa ustawa określa formy wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz zadania i uprawnienia asystenta rodziny.

Kosztowna piecza

Celem ustawy, która ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku, jest pomoc rodzinom niewydolnym wychowawczo oraz reforma systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców.

Realizacja zapisów ustawy wymagać będzie od samorządów stworzenia kilkudziesięciu tysięcy etatów asystenta rodziny i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Z tego powodu strona samorządowa negatywnie opiniowała projekt jeszcze na etapie legislacyjnym. Teraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski apeluje o zwiększenie środków na realizację nowych zadań.

Ustawa zakłada finansowanie działań na określonym poziomie przez trzy lata od dnia wejścia aktu w życie. Według Stowarzyszenia w wypadku braku zabezpieczenia środków z budżetu państwa efektywna realizacja programu po 2014 roku stoi pod znakiem zapytania.

„Przewidziane przez Ustawodawcę środki finansowe z budżetu Państwa na wspieranie rodziny oraz system pieczy zastępczej, w okresie 3 lat od wejścia w życie Ustawy w kwocie nie mniejszej niż 163 mln zł są sumą dalece zbyt niską, aby zrekompensować wydatki JST związane z realizacją zapisów Ustawy" – wskazuje Jacek Gursz, przewodniczący SGiPW.

Chodzi nie tylko o stworzenie nowych funkcji w gminach i powiatach i koszty związane z wyposażeniem tych stanowisk pracy. Zdaniem SGiPW również objęcie rodzin wsparciem, szkolenia, programy osłonowe będą wymagały od gminy poniesienia dużych nakładów finansowych.

Zgodnie z ustawą trzyletni program dofinansowania zadań wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej, ma służyć w szczególności na pokrycie części wydatków związanych z powołaniem asystentów rodziny, koordynatorów pieczy zastępczej oraz prowadzeniem szkoleń dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka.

Zdaniem wielkopolskich samorządowców środki z budżetu państwa powinny „wspomóc gminy również w zakresie budowania infrastruktury umożliwiającej skuteczne wsparcie funkcjonowania rodzin niewydolnych wychowawczo albowiem to zadanie poniesie za sobą największe obciążenia finansowe". /aba/

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Asystent Rodziny 

źródło: www.samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Kto sfinansuje pieczę zastępczą? (0)

      5 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Co dalej z pieczą zastępczą? Minister Elżbieta Rafalska w Bydgoszczy

06 marca 2017      TAGI:         
Minister Pracy Rodziny i Polityki Społecznej spotkała się z przedstawicielami Powiatowych...»

Piecza zastępcza i mieszkania chronione – rozporządzenia

10 listopada 2011     
Publikujemy projekty rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie:...»

”Gminy sfinansują opiekę zastępczą”

20 stycznia 2010     
Według socjologa, profilaktyka w środowisku rodzin biologicznych będzie realizowana...»

Cykl konferencji ”Rodzina zastępcza dla dzieci bez przyszłości”

21 lutego 2009     
Federacja na rzecz Reintegracji Społecznej zaprasza na kolejny cykl konferencji poświęconych...»

System kaucyjny 2025 – kogo dotyczy i od kiedy będzie obowiązywać?

04 lipca 2025      TAGI:      
Już od października tego roku zacznie obowiązywać system kaucyjny. Co to oznacza...»

Renta wdowia 2025 – wniosek, komu przysługuje, od kiedy?

27 czerwca 2025      TAGI:      
Od kiedy rusza renta wdowia i co trzeba zrobić, żeby ją otrzymać? Na te i wiele...»
Monika51015 » 04 lipca 2025, 14:24

KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY

@Poważna » 04 lipca 2025, 14:07

AKTUALIZACJA

marta050686 » 04 lipca 2025, 12:35

kategorie zaszeregowania