Partnerzy

      Newsy

Gdańsk: Portret zbiorowości ludzi bezdomnych

Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności już po raz szósty realizować będzie badania socjodemograficznego portretu zbiorowości osób bezdomnych w województwie pomorskim. Główna część badań terenowych odbywać się będzie 9 grudnia 2011 roku od godzin porannych do późno wieczornych i nocnych.

Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego 2011

Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności w Gdańsku już po raz szósty realizuje badania socjodemograficzne prowadzone wśród osób bezdomnych zamieszkujących teren województwa pomorskiego. Planowane na 9 grudnia (piątek) 2011 roku jest powtórzeniem z rozszerzeniem pewnych aspektów badań, które we współpracy z ponad stu instytucjami zostały zrealizowane przez Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności w 2001, 2003, 2005,2007 i 2009 roku. W badaniu biorą udział m.in. ośrodki pomocy społecznej, policja, straż miejska, straż graniczna, służba ochrony kolei, organizacje pozarządowe, służba więzienna, służba zdrowia, itp.

W piątek 9 grudnia 2011 roku w całym województwie pomorskim zrealizowane zostaną wywiady z osobami bezdomnymi, które mieszkają w placówkach dla osób bezdomnych (noclegownie, schroniska, domy dla osób bezdomnych, mieszkania wspierane, szpitale, zakłady karne), oraz tych, które zamieszkują w obrębie przestrzeni publicznej. Sukces badania socjodemograficznego zależy od wielu czynników, ale jednym z najbardziej istotnych wydaje się być dotarcie do jak największej liczby osób bezdomnych w tak zwanych miejscach niemieszkalnych (dworce, klatki schodowe, pustostany, piwnice, bunkry, węzły ciepłownicze, meliny itp.). Aby planowane badanie się powiodło w proces zbierania danych zaangażowane będą liczne „patrole” składające się z pracowników służb mundurowych (policja, straż miejska) oraz ankieterów (pracowników socjalnych, kierowników i opiekunów placówek, studentów-wolontariuszy), których zadaniem będzie przeprowadzenie krótkiej rozmowy z osobą bezdomną w oparciu o wcześniej przygotowany kwestionariusz.

W ramach przygotowań do wydarzenia wyznaczono koordynatorów powiatowych, których głównym zadaniem jest przygotowanie badań na terenie każdego z pomorskich powiatów. W ośmiu wcześniej wyznaczonych miejscach na terenie całego województwa pomorskiego zrealizowano cykl szkoleń/spotkań dla osób, które będą odpowiedzialne za realizację badań terenowych. W przeprowadzonych szkoleniach wzięło udział łącznie ponad 200 osób, liczba ta stanowi około 1/3 wszystkich osób zaangażowanych w realizację badania.

Przeprowadzenie kolejnego badania w odstępie dwóch lat umożliwia rzeczywiste oszacowanie skali zjawiska bezdomności, dokonania szczegółowej charakterystyki interesującego nas problemu, jak również wskazania głównych tendencji w zjawisku bezdomności na przestrzeni ostatnich 10 lat. Główną wartością realizowanych badań socjodemograficznych jest jednak to, że na podstawie uzyskanych wyników można będzie w najbliższej przyszłości planować skuteczną pomoc dla osób bezdomnych, w oparciu o ich realne potrzeby. Pomorskie doświadczenia wskazują, iż uzyskane wyniki badań są bardzo często wykorzystywane do bieżącej pracy pracowników socjalnych, jak również do kreowania polityki społecznej wobec osób bezdomnych w regionie. Sondaż jest również odpowiedzią na problem braku precyzyjnych danych związanych ze skalą zjawiska bezdomności w Polsce. Pierwszym badaniem w 2001 roku dotarto do 2144 dorosłych osób bezdomnych, drugim – 2169 osób, trzecim – 2470, czwartym – 2211 osób bezdomnych, piątym do 2620 osób. Podczas każdego badania ankieterzy docierają również do około 200 bezdomnych dzieci – osób, które nie ukończyły w dniu badania 18 lat.

Główna część badań terenowych odbywać się będzie przez cały piątek (9 grudnia 2011 roku) od godzin porannych do późno wieczornych i nocnych. Proces zbierania danych w ostateczności zakończy się w poniedziałek 12 grudnia 2011 roku. Badanie socjodemograficzne realizowane jest w oparciu o Europejską Typologią Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego ETHOS. Typologia ta jest wdrażana we współpracy z Komisją Europejską.

Więcej na temat badania pod linkiem
https://www.pfwb.org.pl/obszary-dzialan/badania/badania-socjodemograficzne/badanie-socjodemograficzne-2011/

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Gdańsk: Portret zbiorowości ludzi bezdomnych (0)

      1 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Wystawa poświęcona życiu ludzi niewidomych

17 lutego 2012     
Muzeum w Ostródzie, Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie...»

Schroniska dla bezdomnych świadczące usługi opiekuńcze

08 sierpnia 2017      TAGI:      
  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało powstanie...»

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych

07 lutego 2013     
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych - ilu jest bezdomnych w Polsce? Dzisiejsza...»

Badanie socjodemograficzne. Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego 2009

27 listopada 2009     
Pomorze już po raz piąty organizuje badanie mające na celu określenie skali pomorskiej...»

Pomorska Rada Osób Bezdomnych powołana

30 stycznia 2009     
Z radością informujemy, że dnia 23 stycznia 2009 roku w Sali Czerwonej Zamku w Krokowej...»

Filmy o partycypacji ludzi bezdomnych w Polsce

20 października 2009     
Filmy dokumentujące uczestnictwo osób bezdomnych w życiu społecznym powstały napotrzeby...»