Partnerzy

      Newsy

Zaproszenie dla autorów, zbieramy materiały do kolejnego numeru „Forum. O bezdomności bez lęku”


Nowy numer periodyku poświęcony będzie zagadnieniu mieszkalnictwa. Nie ulega wątpliwości, że problemy mieszkaniowe i związane z nimi zjawisko wykluczenia mieszkaniowego to najważniejsze czynniki, z jednej strony prowadzące do bezdomności, z drugiej kluczowe dla procesu wychodzenia z bezdomności. Wydaje się, że mieszkalnictwo w literaturze i dyskursie o bezdomności pojawia się stosunkowo rzadko.

Rozpatrując problem wychodzenia z bezdomności wskazać należy, iż proces integracji ze społeczeństwem wymaga nie tylko przejścia terapii, nabycia odpowiednich umiejętności czy aktywności na rynku pracy, ale przede wszystkim realnej perspektywy na własne mieszkanie. Mówią o tym same osoby bezdomne wskazując, że posiadanie własnego mieszkania bądź pomoc w jego uzyskaniu to najważniejsze potrzeby osób bezdomnych w procesie reintegracji zawodowej i społecznej. Rzeczywistość pokazuje jednak, że mieszkalnictwo stanowi największy problem.

W Polsce brakuje mieszkań, w których ludzie bezdomni rokujący na powrót do społeczeństwa mogliby funkcjonować i z powodzeniem wyjść z zaklętego kręgu bezdomności. Doświadczenie realizacji wielu projektów aktywizacyjnych z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego (IW EQUAL, PO KL) ukazują, że w przypadku ludzi bezdomnych nie wystarczy wesprzeć proces edukacji i zatrudnienia, ale aby odzyskać samodzielność życiową konieczne jest włączenie komponentu mieszkaniowego.

Posiadanie własnej przestrzeni, mieszkania gwarantującego prywatność i umożliwiającego nawiązywanie właściwych relacji społecznych jest jedną z elementarnych potrzeb związanych z poczuciem bezpieczeństwa. Bez zaspokojenia niniejszej potrzeby, niekiedy trudno jest oczekiwać od ludzi pozbawionych domu rozwoju potrzeb związanych z edukacją i pracą czy rozwoju perspektywicznego myślenia. Wiele z dotychczas realizowanych projektów właśnie z tego powodu okazywało się nieudana.

Znaczna część osób bezdomnych, podejmujących pracę, uczących się i podnoszących swoje kwalifikacje, wychodzących z uzależnienia, ze względu na brak opcji mieszkaniowych pozostaje w placówkach. Ludzie bezdomni bardzo rzadko podejmują zatrudnienie, które umożliwia pozyskanie i utrzymanie własnego mieszkania. Sytuacja ta powoduje poczucie beznadziejności, zmniejsza wiarę także w to, że warto się starać i funkcjonować samodzielnie. Co więcej, sytuacja ta jest niedopuszczalna ze względów ekonomicznych.

Pozostawanie w placówkach ludzi bezdomnych zdolnych do samodzielnej lub delikatnie wspieranego funkcjonowania w środowisku, generuje wielkie koszty ekonomiczne.

Przykładowo na Pomorzu zaledwie około 5% osób bezdomnych zamieszkuje mieszkania wspierane, dla przykładu w Danii czy Finlandii około 60% populacji osób bezdomnych korzysta z różnych form mieszkalnictwa wspieranego.

W Polsce potrzebujemy pilnych inwestycji nie w nowe, strzeżone, chronione i grodzone osiedla mieszkaniowe, ale w mieszkalnictwo społeczne. Tymczasem w Polsce nadal nieuporządkowana pozostaje kwestia polityki mieszkaniowej.

Adres redakcji "Forum. O bezdomności bez lęku"

ul. Ks. Józefa Zator Przytockiego 4
80-245 Gdańsk Wrzeszcz
telefon/faks: 058 341-17-20
telefon komórkowy 512-307-242
e-mail: [email protected]
strona internetowa: www.pfwb.org.pl

Redaktorzy:
Łukasz Browarczyk
Maciej Dębski
tel. 58 341-17-20
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Zaproszenie dla autorów, zbieramy materiały do kolejnego numeru „Forum. O bezdomności bez lęku” (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Wspólne stanowisko strategiczne wobec włączenia problematyki bezdomności, wykluczenia mieszkaniowego i mieszkalnictwa socjalnego

07 marca 2013     
Zapraszamy do zapoznania się ze wspólnym stanowiskiem wobec włączenia problematyki...»

Ogólnopolskie Forum Organizatorów Społeczności Lokalnych

21 czerwca 2013     
Powstało Ogólnopolskie Forum Organizatorów Społeczności Lokalnych! Grupa pracowników...»

Zaproszenie do zgłaszania przykładów zrealizowanych badań ewaluacyjnych

16 lipca 2012     
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w ramach projektu „Małopolskie...»

Forum Pomocy Społecznej w Wielkopolsce

21 września 2009     
Zmieniająca się sytuacja społeczno-gospodarcza stawia przed ośrodkami pomocy społecznej...»

Seminarium poświęcone problemowi – Profilaktyka Bezdomności Kobiet i Dzieci

17 marca 2009     
26 marca 2009 godzina 11.00, Sala Urzędu Stanu CywilnegoUrząd Miasta Gdynia, Aleja...»

Piknik integracyjny „Integracja społeczna nasz wspólny cel”

20 czerwca 2011     
W dniu 18 czerwca br. na terenie Księżej Góry w Radzionkowie odbył się Piknik Integracyjny...»