Partnerzy

      Newsy

Gminy nie muszą zatrudniać asystentów rodziny

cyt. " Jeśli gmina do tej pory radziła sobie przy pomocy znakomicie przygotowanych, mobilnych pracowników socjalnych, to kierownik ośrodka pomocy społecznej może uznać, że poradzą sobie w ten sposób również z zadaniami asystenta. "

Gminy nie muszą zatrudniać asystentów rodziny – uważa MPiPS. Resort przekonuje też, że szacowane przez jst koszty wprowadzenia rozwiązań ustawy o pieczy zastępczej są zawyżone. Samorządowcy proszą o kolejne rozmowy w tej sprawie po zaprzysiężeniu nowego rządu.

W czwartek odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami resortu pracy i polityki społecznej oraz resortu finansów poświęcone skutkom finansowym wchodzącej z początkiem roku w życie ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

Ustawa wprowadza m.in. nowe stanowiska w gminach i powiatach – odpowiednio asystentów rodzinnych i koordynatorów pieczy zastępczej. Samorządy od dawna alarmują, że oznacza to wzrost etatów i pociąga za sobą ogromne wydatki.

Według szacunków Związku Powiatów Polskich wszystkie nowe zadania wynikające z ustawy (oprócz nowych etatów są to choćby koszty remontów i utrzymania domów dziecka) będą kosztować jednostki samorządu terytorialnego ponad 700 mln zł. Środki te nie zostały dla nich zabezpieczone w budżecie państwa.

Jak przekonują przedstawiciele resortu pracy, głównym powodem wysokich szacunków wykazanych przez jst jest to, że w przedstawionych planowanych budżetach uwzględniono gros rozwiązań fakultatywnych. Zdaniem MPiPS nieobligatoryjne jest m.in. powoływanie w gminie asystenta rodziny.

– Gmina w postaci asystenta uzyskała dodatkowe narzędzie pracy z rodziną – wyjaśniała Alina Wiśniewska, dyrektor departamentu polityki rodzinnej w MPiPS.

Jak podkreśliła, jest on zatrudniany na wniosek pracownika socjalnego, który po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego uważa za słuszne przyznanie rodzinie takiego wsparcia. Decyzję o zatrudnieniu podejmuje kierownik ośrodka pomocy społecznej.

– Nie ma tutaj obliga, nie ma nałożonego na gminy obowiązku zatrudnienia asystenta – stwierdziła dyrektor Wiśniewska. – Jeśli gmina do tej pory radziła sobie przy pomocy znakomicie przygotowanych, mobilnych pracowników socjalnych, to kierownik ośrodka pomocy społecznej może uznać, że poradzą sobie w ten sposób również z zadaniami asystenta – dodała.

Strona samorządowa nie była jednak przekonana do tej argumentacji. Wskazywała na zapisy w ustawie, które odwołują się do asystentów.

– Zgodnie z ustawą praca asystenta rodziny nie może być łączona z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego – przypomniała mec. Bernadeta Skóbel. – Ta ustawa nie likwiduje limitów zatrudniania pracowników socjalnych wyznaczonych ustawą o pomocy społecznej. Skoro muszą być spełnione minimalne standardy liczby pracowników socjalnych, oznacza to konieczność zatrudnienia asystentów, jeżeli taka potrzeba się pojawi – wskazywała.

Skóbel pytała też w imieniu samorzadowców, kto będzie wykonywał wymienione w ustawie obowiązki asystenta rodziny skoro jego powołanie nie jest obligatoryjne?

– To są zadania asystenta rodziny, ale nie muszą być wykonywane przez niego. Przepis należy rozumieć tak, że jeśli już jest powołany asystent, wówczas on te zadania wykonuje – przekonywała Alina Wiśniewska.

Przyznała, że gmina będzie zobligowana do tego, by powołać asystenta rodziny, jeżeli sąd opiekuńczy orzeknie o zobowiązaniu rodziny do pracy z asystentem.

– Chcemy rozmawiać w tej sprawie jeszcze raz zaraz po zaprzysiężeniu rządu. W małym zespole roboczym z udziałem przedstawicieli ministerstwa finansów, ministerstwa pracy i przedstawicieli wszystkich szczebli samorządów chcemy spotkać się jeszcze raz i na spokojnie przeliczyć koszty – podsumowuje Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło.

Związek Powiatów Polskich zapowiedział złożenie projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, który nowe obligatoryjne zadania zamieni na zadania fakultatywne.

– Dzięki temu ten samorząd, który będzie stać na realizację nowych zadań, będzie miał taką możliwość. Nie nakładajmy ich jednak obowiązkowo na wszystkich. To najbardziej roztropne rozwiązanie w obecnej sytuacji państwa. Prosimy o przychylne potraktowanie projektu – apelował Marek Wójcik z ZPP.

źródło: Piecza ministerialna, samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Gminy nie muszą zatrudniać asystentów rodziny (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

IV Ogólnopolski Zlot Asystentów Rodziny

30 czerwca 2015      TAGI:         
Trwają przygotowania do Zlotu Asystentów Rodziny, który odbędzie się w Warszawie,...»

V Ogólnopolski Zlot Asystentów Rodzin w Gdyni

01 lipca 2016      TAGI:   
Wiceprezydent Miasta Gdyni wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni, Polskim...»

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – informator

03 kwietnia 2012     
Informator omawia podstawowe zasady organizacji wsparcia rodziny i sytemu pieczy zastępczej....»

Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

08 lipca 2011     
Gminy coraz częściej narzekają na kłopoty finansowe. Rządzący w ramach procesu...»

Metodyka działania asystenta rodziny – pierwsza książka na temat asystentury w Polsce

21 czerwca 2010     
Na rynku wydawniczym jest już dostępna książka pt. "Metodyka działania asystenta...»

Co powinien uczynić organ, gdy po przyznaniu świadczenia członek rodziny wyjechał za granicę?

26 września 2011     
Odpowiedzi na tytułowe pytanie udziela w swojej książce "Świadczenia rodzinne...»