Dodatek mieszkaniowy: kiedy nie wyróżnia się pokoju oddzielnego dla osoby niepełnosprawnej
Pokój oddzielny to pomieszczenie, którego osoba nie musi dzielić z innymi osobami. Zatem w razie braku innych osób zamieszkujących przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego nie można dokonać rozróżnienia na pokoje oddzielne i nieoddzielne.
SKO utrzymało w mocy decyzję prezydenta miasta odmawiającą przyznania dodatku mieszkaniowego. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ powołał się na przepis art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) i wskazał, że wnioskodawczyni legitymuje się zaświadczeniem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Ustalono również, iż wnioskodawczyni mieszka sama w lokalu mieszkalnym o powierzchnia użytkowej 47,82 m2, a powierzchnia ta przekracza o ponad 30% normatywną powierzchnię przypadającą na jednego członka gospodarstwa domowego. W związku z tym dodatek nie przysługuje. Wnioskodawczyni zaskarżyła decyzję SKO do WSA, a następnie sprawa trafiła do NSA.
NSA rozpatrując skargę kasacyjną, przypomniał, iż przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych stanowi, że normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny) w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać 35 m2 dla jednej osoby. W myśl art. 5 ust. 3 ustawy normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, ze zm.).
(…)
Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj
oprac. ops.pl angoc