Partnerzy

      Newsy

Majowy koloryt

Pierwszy dzień maja już od 1890 roku jest dniem międzynarodowej solidarności ludzi pracy. Został ustanowiony na pamiątkę wydarzenia jakim był Wielki Strajk Robotników w Chicago. Strajk ten wybuchł dokładnie dnia 1 maja 1886 r. i był reakcją robotników na drastycznie pogarszające się warunki płacowe oraz bytowe spowodowane pojawieniem się konkurencji na rynku pracy jaką zaczęły stanowić rzesze imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Geneza
 
Wielki Strajk Robotników Chicago został krwawo stłumiony, jednak ofiara, która złożyli strajkujący robotnicy wpłynęła na późniejszą ewolucję ruchów związkowych i partii politycznych. W stulecie wybuchu Rewolucji Francuskiej (1889) dochodzi do powołania w Paryżu II Międzynarodówki łączącej wszystkie partie socjalistyczne i socjaldemokratyczne. Dla uczczenia Wielkiego Strajku w Chicago, II Międzynarodówka postanowiła ustanowić pierwszy dzień maja – Dniem Międzynarodowej Solidarności Ludzi Pracy. Po raz pierwszy święto to obchodzone było /również w Polsce/ w 1890 roku.


Jeden dzień, różnorodna tradycja


W koloryt 1 maja wpisują się rozmaite tradycje i etosy. W Kościele Katolickim w Polsce wspomina się tego dnia ewangeliczną postać św. Józefa rzemieślnika – jako wzór i patrona ludzi pracujących. Jest też prastara tradycja majowa związana z wierzeniami ludów celtyckich. \”Celtowie uważali lato za okres dominacji żywiołu ognia. Rozpoczynało się ono w ich kalendarzu właśnie 1 maja. Pierwszy dzień lata zgodnie z tą tradycją należał do boga Słońca i ognia, Bela. W wigilię tego dnia gaszone były wszystkie ognie i wówczas jak wierzono ziemię skrywały duchowe ciemności – powracał czas pierwotnego chaosu, a z ukrycia wypełzały wszystkie ciemne siły. Jednak o świcie pierwszomajowym krzesano już nowy ogień, a wraz z jego płomieniami świat ulegał odnowie – wracało królestwo jasności i Słońca\”.


wschód słońca


\”Noc z 30 kwietnia na 1 maja zwana nocą Walpurgii, mag Faust i jego diabelski mistrz Mefistofeles przybywają na sabat w górach Harz. Widzą gromady czartów i wiedźm pędzących na oklep na wieprzach i capach. Scenę tę przedstawił Goethe w swoim poemacie \”Faust\”, a powtórzył ją nieprzypadkowo Bułhakow w powieści \”Mistrz i Małgorzata\”. Tradycja tego etosu skłania do wierzenia, iż złe siły krew i ogień w Noc Walpurgii mają moc oczyszczająca: że wraz z nastaniem ranka świat się odnawia\”.


Wykorzystano fragmenty tekstu autorstwa pani Katarzyny Serafińczyk
z Biuletynu: \”LEWY BRZEG\” – Śródmiejska gazeta lewicy, Warszawa Nr 4/2001


źródło: info. własna
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Majowy koloryt (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Polski majowy koloryt

02 maja 2011     
Nowa barwa wpisała się w koloryt istotnych dla Polaków wydarzeń. Nie jest nim już...»

„Sygnaliści – wyzwania i perspektywy na przyszłość”

17 maja 2025      TAGI:         
W dniu 21 maja  2025r. w godz. 10.00 - 16.15 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich...»

Nabór na wolne stanowisko urzędnicze a skarga do sądu administracyjnego

17 maja 2025      TAGI:      
Jednostki samorządu terytorialnego każdego roku ogłaszają nabory na wolne stanowiska...»
zasiłek pogrzebowy

Zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego powoli staje się faktem

12 maja 2025      TAGI:   
Sejm w dniu 9 maja 2025 roku przyjął ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach...»
Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika – ostatni moment na wniosek

09 maja 2025      TAGI:      
W piątek 9 maja upływa termin na złożenie wniosku dotyczącego głosowania przez...»
Domy pomocy społecznej. Organizacja i funkcjonowanie

Domy pomocy społecznej. Organizacja i funkcjonowanie. Wydanie 4 (Wydawnictwo Difin)

08 maja 2025      TAGI:      
Zapraszamy do zapoznania się z nowym wydaniem książki autorstwa Anny Jacek, Emilii...»