Newsy

Światło z Betlejem dotarło do Polski

 


Betlejemskie Światło Pokoju – doroczna akcja, którą zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła wówczas nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Tegoroczne hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” to nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie. Wiemy, że tylko autentyczny przykład pociąga za sobą innych, dlatego sami wymagamy najwięcej od siebie.

Człowiek nie jest istotą idealną, popełnia błędy. Czasem tkwi w nich zbyt długo… Właśnie dlatego, na czas Adwentu podejmujemy wyzwanie walki z najciemniejszymi zakamarkami naszego JA. Wzmocnieni ciepłem i blaskiem Betlejemskiego Światła Pokoju porzucamy ciemność i stawiamy krok ku dobru. Ten krok może postawić każdy, a razem dojdziemy dalej!

źródło: https://swiatlo.zhp.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Światło z Betlejem dotarło do Polski (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

nowelizacja

Dziecko lepiej chronione przed wydaniem z Polski

12 stycznia 2018      TAGI:      
W dniu 10 stycznia zostały uchwalone przepisy, które docelowo mają lepiej chronić...»

PLLuM – polski model „sztucznej inteligencji”

26 lutego 2025      TAGI:      
Polska stworzyła własny model „sztucznej inteligencji” – PLLum (Polish Large...»
Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym

Polski Bon Turystyczny stał się faktem. Ustawa weszła w życie

21 lipca 2020      TAGI:         
Podążając za pracami legislacyjnymi związanymi z pracami nad bonem turystycznym,...»

Betlejemskie Światło Pokoju 2009

10 grudnia 2009      TAGI:   
24 listopada w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem zapłonęło Betlejemskie...»

Polski sierpień w pamięci świata

21 sierpnia 2010     
21 postulatów robotników z sierpnia 1980 roku jednym z najważniejszych dokumentów...»

Biedne dzieci – wielki problem Polski

01 kwietnia 2010     
Co piąty młody Polak  żyje w rodzinie o niskich dochodach, podczas gdy średnia...»