Partnerzy

      Newsy

Kluby Aktywności Rozmaitych

Młodzież w Klubach Aktywności Rozmaitych KARnet

W ramach realizowanej fazy testowania modelu w każdym z miast uruchomione zostały trzy Kluby Aktywności Rozmaitych (KARnety). Stanowią one miejsca, w których uczestnicy klubów mają możliwość realizacji swoich zainteresowań i pasji. Dzięki temu, że w klubach stworzono przestrzeń dla edukacji nieformalnej młodzieży, rozwijają oni także kompetencje społeczne i zawodowe.

W okresie od listopada 2013r. do czerwca 2014r. w KARnetach łącznie zorganizowane zostały 632 spotkania, w tym: spotkania w ramach aktywności rozmaitych, warsztaty z Liderami Procesów Grupowych rozwijające kompetencje społeczne, warsztaty z Przewodnikiem po Rynku Pracy uświadamiające kompetencje zawodowe, wycieczki do pracodawców, konsultacje indywidualne. W tym czasie młodzież we współpracy z kadrą Klubów zaangażowała się w rozwój 47 aktywności, m.in. takich jak: Fotoprojekt, Okołomuzycznik, Klub Filmowy, Zdrowy Styl Życia, Kuchenne Przygody, Sutasz, Decoupage i Recykling, Odtwórstwo Historyczne, Animowanie Czasu Wolnego dla Dzieci. Podczas realizacji poszczególnych aktywności młodzi ludzie dzielą się nawzajem pasjami, zdobywają doświadczenie podczas pracy w grupie, a także uczą się odpowiedzialności za wykonanie powierzonych im zadań.

Uczestnictwo w warsztatach rozwijających kompetencje społeczne, prowadzonych przez Liderów Procesów Grupowych, pozwala Klubowiczom na odkrywanie mocnych stron, stwarza okazje do pozytywnego wpływu na własne życie i przekierowywanie aktywności na wartości związane z pracą, rodziną oraz zaangażowaniem w życie społeczne.

KARnety to także miejsca, w których młodzi ludzie zdobywają i poszerzają swoją wiedzę dotyczącą zawodów i funkcjonowania rynku pracy. Jest to możliwe dzięki obecności w Klubie Przewodnika po Rynku Pracy, który poprzez warsztaty i doradztwo indywidualne przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy, wspiera ją w dokonywaniu wyborów związanych ze szkołą, pracą, zawodem. Świat pracy i pracodawców przybliżany jest młodym ludziom także podczas spotkań w pracodawcami w siedzibie Klubów oraz za pomocą wycieczek i wizyt młodzieży w zakładach pracy np. w studiu fotograficznym, pracowni ceramicznej lub restauracji.

Wsparcie osób pracujących z młodzieżą

Pracownicy Instytucji Pomocy Społecznej pełnią w projekcie dwie role. Po pierwsze są odpowiedzialni za rekrutację młodzieży wychowującej się poza rodziną, w systemie pieczy zastępczej. Natomiast jako użytkownicy modelu korzystają w projekcie ze wsparcia w postaci superwizji, coachingów i szkoleń, dzięki czemu otrzymują wiedzę i narzędzia pomocne im w pracy z podopiecznymi.

Kadra merytoryczna klubów również na etapie testowania modelu ma możliwość uczestniczenia w szkoleniach, superwizjach i coachingach, których celem jest wsparcie procesu wdrażania modelu oraz ich pracy z młodzieżą.

Autorami testowanego modelu oraz partnerami realizującymi projekt „KARnet 15+ – model współpracy trójsektorowej” we Wrocławiu są cztery organizacje: Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Gmina Wrocław – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Wrocławska Pracownia Psychoedukacji i Terapii „PLUS” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz ATTESTOR SC Ewa Kuzilek-Sekścińska, Ewa Suchożebrska.

Partnerami projektu na terenie Poznania są: firma: PL.Architekci, Fundacja Aktywności Lokalnej oraz Gmina Poznań (w imieniu której projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu).

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.2 – Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej”.

Projekt „KARnet15+ − model współpracy trójsektorowej”
www.karnet15plus.pl
www.facebook.com/KaRnet15plus
e-mail: [email protected]
Wrocławska Rewitalizacja
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Kuźnicza 56
50-138 Wrocław

opracowała: Karolina Serewiś

Komentarze Kluby Aktywności Rozmaitych (0)

      3 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Rusza druga tura naborów w ramach Inwestycji C2.1.3 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Celem programu jest zwiększenie liczby osób posiadających podstawowe kompetencje cyfrowe.

„Cyfrowe Kluby Seniora”

31 sierpnia 2022      TAGI:         
Ruszył otwarty konkurs „Cyfrowe Kluby Seniora”. Projekt ma na celu doposażenie...»

Wyniki Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 – edycja 2016

20 czerwca 2016      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało już wyniki kolejnej...»

Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Edycja 2017

17 listopada 2016      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało regulamin otwartego...»

Dzień Otwarty Centrum Aktywności Loklalnej OPS Białolęka

27 czerwca 2011     
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy ma zaszczyt zaprosić...»

Centra Aktywności Zawodowej

19 lutego 2013     
RPO prof. Irena Lipowicz chce, by powiaty miały większą swobodę w elastycznym reagowaniu...»

Międzypokoleniowe Dni Aktywności

23 września 2012     
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do udziału w Konwencji: Międzypokoleniowe...»
AnulkaB » 15 kwietnia 2025, 08:49

dodatek motywacyjny a chorobowe pracownika

maagis » 15 kwietnia 2025, 08:48

Miks totalny

referent444 » 15 kwietnia 2025, 08:43

zmiana składki KRUS

gops.ania.22 » 15 kwietnia 2025, 08:39

celowy na zakup odzieży

nova12 » 15 kwietnia 2025, 07:58

renta rodzinna a dochód uzyskany