Partnerzy

      Newsy         

Częstochowa. Jubileusz Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie MOPS

Historia i działalność Ośrodka

Idea utworzenia Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie przy ulicy Jasnogórskiej 36 w Częstochowie, podyktowana została potrzebą stworzenia miejsca, w którym zarówno dzieci z niepełnosprawnością ruchową, jak i ich rodzice znajdą fachową pomoc i wsparcie. Dzięki zaangażowaniu opiekunów i Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „RAZEM” doszło do powstania ośrodka w 1994 roku,w ramach struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na mocy Uchwały Rady Miasta. Pierwszym działem Centrum był Dom Dziennego Pobytu, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Zapewnia opiekę dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową w wieku od 2,5 do 18 lat. Zajęcia odbywają się w trzech grupach rozwojowo – wiekowych w godzinach 8.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku. Jednocześnie trwały prace mające na celu remont i adaptację budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością, tak aby w 1997 roku móc rozszerzyć działalność o funkcjonowanie Ośrodka Rehabilitacji Usprawniającej, który zapewnia indywidualną rehabilitację na podstawie zaleceń lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową w wieku 0 – 18 lat. Zajęcia prowadzone są w systemie dwuzmianowym w godzinach 8.00 – 19.00 od poniedziałku do piątku.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców i dzieci niepełnosprawnych, w tym samym czasie, rozpoczął swoją działalność Ośrodek Poradnictwa i Konsultacji, w którym prowadzona jest wielospecjalistyczna diagnoza funkcjonowania dziecka, na podstawie której ustalone zostają odpowiednie formy pomocy dziecku i rodzinie (zajęcia wspomagające rozwój prowadzone przez psychologa,logopedę i oligofrenopedagoga).

Z myślą o stworzeniu miejsca przyjaznego rodzinie, gdzie rodzic może skorzystać z porad i instruktażu specjalistów, włączyć się w zajęcia z własnymi dziećmi i nawiązać kontakt z innymi rodzicami o podobnych problemach, w 2006 roku powstał Klub Rodzica i Dziecka „Słoneczko”. Początkowo istniał on w ramach projektu „Częstochowa Niepełnosprawnym”, następnie został włączony w struktury organizacyjne Centrum. Zajęcia terapeutyczne w Klubie odbywają się we wtorki i piątki w godzinach popołudniowych i prowadzone są przez pedagoga, psychologa i muzykoterapeutę w małych grupach wiekowo-rozwojowych (5-6 dzieci). Oprócz działalności statutowej, Centrum również udostępnia bazę lokalową i zapewnia pomoc merytoryczną środowiskowym grupom wsparcia.

Pod opieką Centrum znajdują się: dzieci z zespołami genetycznymi, z wrodzonymi wadami układu nerwowego (m.in. małogłowie, wodogłowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa), mózgowym porażeniem dziecięcym, wymagające wsparcia w prawidłowym rozwoju m.in. z ciąży wysokiego ryzyka, wcześniaki; dzieci ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Dzieci i młodzież mogą liczyć na pomoc w formie fizjoterapii, terapii psychologicznej, logopedycznej i pedagogicznej. Podczas zajęć rewalidacyjnych wykorzystywane są następujące metody usprawniająco – terapeutyczne: Integracja Sensoryczna, EEG Biofeedbeck, Alternatywne i wspomagające metody komunikacji AAC (Makaton, Piktogramy, Bliss), Stymulacja Metodą Delacato, dogoterapię, itp. Fizjoterapia natomiast prowadzona jest m.in. w oparciu o następujące metody: PNF, elementy metody Vojty, elementy metody Bobath, terapię manualną (Kalternborn-Eujenth, Mulligan), Lehnert-Schroth, hydroterapię oraz Kinezjology Taping.

Ośrodek stale doskonali i rozwija swoją działalność. W bieżącym roku poszerzyliśmy ofertę o metodę kinezjoterapii z wykorzystaniem dynamicznych ortez Dunag 02 oraz otwarta została kolejna sala do ćwiczeń metodą Integracji Sensorycznej.

Z oferty Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie korzystają zarówno dzieci i młodzież z terenu miasta Częstochowa, jak i z powiatu częstochowskiego. Powołując się na dane z dnia 31.12.2013 r. z:
• Domu Dziennego Pobytu korzysta 31 dzieci z terenu miasta Częstochowa i jedno dziecko z powiatu częstochowskiego
• Ośrodka Rehabilitacji Usprawniającej korzysta 104 dzieci z terenu miasta Częstochowa i 31 dzieci z powiatu częstochowskiego, które zobowiązane były do podpisania stosownych porozumień;
• Ośrodka Konsultacji i Poradnictwa korzysta 56 rodzin;
• Klubu Dziecka i Rodzica „Słoneczko” korzysta 26 rodzin.

Pracownicy Centrum dbają o rozwój społeczny swoich podopiecznych, dlatego trwają aktywne działania na rzecz integracji ze środowiskiem lokalnym. Dzieci z Domu Dziennego Pobytu biorą udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, dodatkowo jesteśmy współorganizatorami wieku imprez kulturalno – oświatowych m.in Festiwalu „Muzyczna Scena Integracyjna”, Dzień Dziecka w Klubie Don Kichot, Paraolimpiada ze Św. Mikołajem. Dzieci uczestniczą również w innych przeglądach i paraolimpiadach. Ośrodek odwiedzają dzieci z przedszkoli, szkól masowych w ramach spotkań integracyjnych. Szkolimy również praktykantów i stażystów.

Za innowacyjną działalność w dziedzinie pomocy społecznej otrzymaliśmy w 1997 roku nagrodę Ministra Pracy i Polityki Społecznej w kategorii zespołowej.

Maciej Hasik
Rzecznik prasowy
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2
tel. stacj. 034 3724228
tel. kom. 669550153

Komentarze Częstochowa. Jubileusz Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie MOPS (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Zmiana Ustawy o pomocy społecznej – „nowy” projekt z dnia 27.10.2016 r.

02 listopada 2016      TAGI:   
Na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej jest już dostępny projekt...»

Szkolenie dla ośrodków oraz domów pomocy społecznej

22 listopada 2017      TAGI:      
W dniu 12 grudnia 2017 r. w Warszawie odbędzie się organizowane przez GIODO bezpłatne...»

„Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2017

24 stycznia 2017      TAGI:         
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do składania wniosków na realizację...»

Trzecia wersja założeń do zmian w ustawie o pomocy społecznej opublikowana!

03 kwietnia 2014      TAGI:         
Witryna Związku Zawodowego Pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów...»

Uzupełniający nabór projektów w zakresie integracji i pomocy społecznej na III Ponadnarodowe Forum Partnerskie

19 maja 2011     
Krajowa Instytucja Wspomagająca przedłużyła nabór projektów na Trzecie Ponadnarodowe...»

Toruń. Powstanie Centrum Ekonomii Społecznej

14 grudnia 2009     
Centrum Integracji Społecznej Cistor w Toruniu informuje o rozpoczęciu projektu pt.„Centrum...»