DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Dlaczego właśnie ten dzień?

Ważnym wydarzeniem, poprzedzającym uchwalenie ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku, było legendarne dziś, spotkanie w miejscowości Charzykowy, zorganizowane w listopadzie 1989 roku. Było to trzydniowe spotkanie, w którym uczestniczyli delegaci urzędów wojewódzkich ds. społecznych i zdrowia oraz zaproszeni goście. Województw było wtedy 49.

W trakcie tego spotkania poinformowano zebranych o tym, że powstaną w gminach ośrodki pomocy społecznej, a pomoc społeczna zostanie odłączona od resortu zdrowia. Przybliżono też ideę funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej. Około 100 osób uczestniczyło w tym legendarnym spotkaniu z ministrem Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręgą-Piasek. To doniosłe wydarzenie miało miejsce w Domu Pomocy Społecznej „Na Skarpie” w miejscowości Charzykowy.

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 (art. 51.4.). Nowa ustawa z 2004 roku (z późn. zm.) podtrzymała zapis o święcie (art. 121.4.)

21 listopada 1989 (wtorek)
Historyczne spotkanie
http://www.av.fr.pl/PS_4-2010_s.21.pdf
http://www.av.fr.pl/PS_5-2010_s.13-15.pdf
http://www.av.fr.pl/PS_6-2010_s.12-14.pdf

Komentarze DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO (6)

      3 + 2 = ?    
Dziś po raz pierwszy miałam przyjemność brać udział w uroczystości z okazji dnia pracownika socjalnego i odniosłam bardzo miłe wrażenie, że przynajmniej w tym dniu satysfakcja była widoczna i odczuwalna, że wykonuje się niezwykły zawód, specjalizację zżycia wziętą. Jest to ciężka praca, ciężki chleb ale uroczyste spotkanie, miłe słowo i życzenia rekompensują trudy i porażki. Świętujcie dziś wszyscy pracownicy .
DODAŁ: Sara DNIA 21 listopada 2014 O 19:05
Zagadzam się ze wszystkim z poprzednikami wpisu ! Dzień Pracownika Socjalnego jest dla Zarządzających Nami ! Najważniejsza statystyka, sztuczne efekty i obciążenie ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ! " Bieda Jest Celowym Produktem Rządu " Nie powinno się o tym milczeć, to tylko zależy od Nas ! Czarne wstążeczki nie wiem ? Pozdrawiam Prawdziwych Pracownikow Socjalnych !!!!
DODAŁ: Barbara DNIA 09 listopada 2014 O 21:02
Ja również nie odnoszę się do 21.11 jako do naszego święta. Nie chcę laurek, pochwalnych tekstów w pismach i od szefa, że moja praca to misja, poświęcenie itp. Moja praca to sposób na utrzymanie się przy życiu robiąc coś potrzebnego dla społeczeństwa, co powinno być normalnie opłacane. Przyłączam się do całej rzeszy pracowników socjalnych sfrustrowanych i złych na to jak jesteśmy traktowani na przestrzeni lat. NIE POTRAFIMY WALCZYĆ O SWOJE PRAWA, BO PORÓWNUJEMY SIĘ DO LUDZI, KTÓRYM POMAGAMY I WIDZIMY, ŻE ONI MAJĄ JESZCZE GORZEJ NIŻMY.
DODAŁ: Zbigniew DNIA 05 listopada 2014 O 09:27
Hahaha, żeby tylko psychologami, prawnikami i terapeutami, często lekarzami (bo mamy ocenić stan zdrowia), supermenami odważniejszymi od policjantów, bo oni wszystkie środowiska odwiedzają parami, a nam nie wolno, architektami, bo w przypadku osuwisk i powodzi mamy ocenić stan budynku, jasnowidzami, bo wymaga się, żeby przewidzieć czy matka za tydzień nie zagłodzi swojego dziecka, albo ojciec nie zabije, chyba, że mamy zamieszkać ze swoimi klientami i monitorować sytuację, bo inaczej TV zrobi sobie z nas pożywkę. A, i jeszcze przebój, z naszej gminy, otóż kiedy przychodzi petent do innego referatu i chce napisać np. prośbę o umorzenie podatku, zaległości za wodę czy tp. zostaje odesłany do pomocy społecznej, bo...? No właśnie, wydawać by się mogło, że urzędnicy nie są w stanie pomóc w napisaniu prostego pisma, ale tu chodzi o zasadę, "oni nie są od tego". Kiedy przyszła starsza Pani mówiąca niewyraźnie, osobiście Pani Inspektor przyprowadziła ją do nas i zostawiła mówiąc, że ona nie wie czego ta Pani chce. Hahaha - a my pewnie przeszłyśmy specjalny kurs :) Koniec mojego narzekania. Wszystkiego najlepszego Siostry i Bracia po fachu!
DODAŁ: Magda DNIA 03 listopada 2014 O 20:43
Zgadzam się. Jestem pracownikiem socjalnym od 22 lat. Kocham to co robię. Ale jesteśmy traktowani przez innych współpracowników jak zapchajdziury . Nie ważne że mamy wyższe wykształcenie i doświadczenie a nasza praca to codzienne nowe wyzwania. Mamy być psychologami, prawnikami, terapeutami bo na porady specjalistów nie ma nigdy pieniędzy. I zawsze stoimy na pierwszej linii frontu.....A do świętowania wszyscy inni są ważniejsi od nas! Pozdrawiam.
DODAŁ: Ja DNIA 02 listopada 2014 O 21:46
Proponuję bojkot Dnia pracownika socjalnego w tym roku. Niech urzędnicy wojewódzcy świętują sami z wojewodami. Mało tego w tym dniu wszyscy pracownicy socjalni powinni wpiąć do ubrań czarne kokardki na znak protestu. My nie potrzebujemy fałszywych uśmiechów i lukrowanych peanów. Nam wystarczy godna pensja. Niestety pomimo, że zarabiamy śmieszne pieniądze to wskutek decyzji wojewodów pozbawia się nas tych pieniędzy, bo samorządy z całą pewnością, w zdecydowanej większości, powetują sobie brak dotacji na dodatki dla pracowników socjalnych dokonując redukcji zatrudnienia. To nic, że w urzędach gmin zatrudnia się coraz więcej nowych pracowników. O OPS-ach mówi się jedynie w kategoriach kosztów. Nie mamy informatyków, prawników, psychologów. Wszystko ogarniamy sami w zamian zabiera się dodatki.
DODAŁ: efendi DNIA 02 listopada 2014 O 17:31

ZOBACZ PODOBNE

1000 zł dla pracowników socjalnych

Wynagrodzenie pracownika a dostęp do informacji publicznej

05 lutego 2024      TAGI:      
Dostęp do informacji publicznej w kontekście wynagrodzenia pracowników pełniących...»

„Z Alzheimerem na co dzień”

22 czerwca 2023      TAGI:      
Fundacja Lubi Mi Się... rusza z zapisami na bezpłatne konsultacje indywidualne online...»
Udział Policji przy wykonywaniu czynności przez pracownika socjalnego

Udział Policji przy wykonywaniu czynności przez pracownika socjalnego

14 września 2023      TAGI:         
W dniu 6.09.2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych...»
Kryzysu w pieczy zastępczej ciąg dalszy

Kryzysu w pieczy zastępczej ciąg dalszy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mając świadomość kryzysu wpieczy...»
E-urząd skarbowy w aplikacji coraz bliżej

E-urząd skarbowy w aplikacji coraz bliżej

11 lipca 2024      TAGI:   
Krajowa Administracja Skarbowa nieustannie podejmuje czynności w celu poprawy jakości...»
rosie101 » 13 lipca 2024, 09:56

informacji

Mixonek1 » 12 lipca 2024, 14:31

Dlaczego warto sprzedać auto na złom?

Mixonek1 » 12 lipca 2024, 13:16

Skup aut w Tychach bez problemów

andzia2017 » 12 lipca 2024, 13:14

ZP - przedłużenie