Najlepsi z najlepszych w Polsce!
„Przykład, że warto być wytrwałym, bo co roku ich Serwis jest lepszy” – powiedziała Monika Szczygielska, zapowiadając zwycięzcę kategorii „Najlepsi z najlepszych”. Serwis www.trafrybnik.pl w dwóch poprzednich edycjach (2012 oraz 2013) wygrał ten konkurs, a jeszcze wcześniej nagrodę otrzymała strona www.przekroczycprog.com.pl (2011).
W sumie do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku trafiły już cztery nagrody „Strona Internetowa bez Barier”, co czyni go niekwestionowanym liderem dostępności stron internetowych.
![AU0B5685_1 [1600x1200]](https://ops.pl/wp-content/uploads/2015/03/AU0B5685_1-1600x1200-1024x737.jpg)
Mirosław Górka tuż po odebraniu nagrody

Statuetka Strona Internetowa bez Barier
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 150 serwisów internetowych, które ubiegały się o nagrodę w pięciu kategoriach.
Oceny serwisów internetowych dokonał zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron www oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche. Eksperci sprawdzili zgodność badanych stron internetowych z międzynarodowym standardem WCAG (Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych). Osoby niepełnosprawne przeanalizowały m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych.
Pozostałymi laureatami konkursu zostali:
- w kategorii strony publiczne do 100 podstron: Urząd Transportu Kolejowego za serwis (https://pasazer.info.pl/)
- w kategorii strony publiczne powyżej 100 podstron: Ministerstwo Finansów (https://www.mf.gov.pl/)
- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (https://www.krrit.gov.pl/)
- w kategorii strony niepubliczne do 100 podstron: Szybka Kolej Miejska za serwis (https://www.skm.warszawa.pl/)
- w kategorii Najlepsi z najlepszych: Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku za serwis (https://www.trafrybnik.pl/)
Nagrodę specjalną otrzymało Orange Polska za serwis www.orange.pl – za wytrwałość i konsekwentną pracę na rzecz dostępności jednego z największych serwisów internetowych oraz za stworzenie warunków dla redaktorów i twórców dokumentów do poszerzania wiedzy o dostępności.
Podczas konferencji zaprezentowano także Raport Dostępności 2015, który jest drugą edycją badania stanu dostępności serwisów internetowych administracji publicznej w Polsce. W badaniu udział wzięli eksperci Fundacji Widzialni oraz użytkownicy z niepełnosprawnościami z różnych grup narażonych na wykluczenie cyfrowe. Według badań Fundacji Widzialni z 2013 roku, jedynie 1,7% stron www instytucji publicznych spełniała minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. W 2015 roku nastąpił wyraźny wzrost liczby serwisów, które spełniają podstawowe wymagania dostępności (do 12,8%). Pełny Raport Dostępności 2015 znajduje się tutaj:
https://widzialni.org/index.php?p=new&idg=mg,6&id=142
Konferencja „Cyfrowo wykluczeniu” była w pełni dostępna dla osób o specjalnych potrzebach. Zapewniono tłumaczenie na Polski Język Migowy, symultaniczny przekaz tekstowy (SPT) i pętlę indukcyjną. Całość transmitowano on-line. Zapewniono także asystentów osób niepełnosprawnych.
Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Organizatorem spotkania była Fundacja Widzialni i Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.
Konferencja odbyła się pod Patronatem:
Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
Ministerstwa Edukacji Narodowej
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Rzecznika Praw Obywatelskich
Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Polskiego Związku Niewidomych
Źródło: www.trafrybnik.pl
Komentarze Najlepsi z najlepszych w Polsce! (0)

Międzynarodowa Konferencja z okazji XX-lecia prawa ochrony danych osobowych w Polsce

Co dalej z asystenturą rodziny w Polsce?

„Formy opieki długoterminowej nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Polsce” (Wydawnictwo Difin)
