Partnerzy

      Newsy         

Najlepsi z najlepszych w Polsce!

Włodzimierza Marcińskiego (Lider Cyfryzacji i pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji) oraz Artura Marcinkowskiego (Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni) odebrał Mirosław Górka – koordynator projektu i administrator nagrodzonego serwisu.

„Przykład, że warto być wytrwałym, bo co roku ich Serwis jest lepszy” – powiedziała Monika Szczygielska, zapowiadając zwycięzcę kategorii „Najlepsi z najlepszych”. Serwis www.trafrybnik.pl w dwóch poprzednich edycjach (2012 oraz 2013) wygrał ten konkurs, a jeszcze wcześniej nagrodę otrzymała strona www.przekroczycprog.com.pl (2011).

W sumie do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku trafiły już cztery nagrody „Strona Internetowa bez Barier”, co czyni go niekwestionowanym liderem dostępności stron internetowych.

AU0B5685_1 [1600x1200]

Mirosław Górka tuż po odebraniu nagrody

Mirosław Górka, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, koordynator projektu i administrator nagrodzonego serwisu tuż po odebraniu nagrody powiedział: „Szanowni Państwo! Niezwykle mi miło, że ta nagroda trafia do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Ważne jest to, że nasz projekt jest projektem partnerskim, a przecież działania wspólne wpisują się w cele horyzontalne nowej perspektywy Unii Europejskiej. Żeby dostępność była w pełni wprowadzona musimy zastosować efekt synergii. Nie tylko musimy dostosować strony internetowe do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących oraz wszystkich innych, ale musimy też dostosować przestrzeń publiczną. Internet otwiera okno na świat, ale jeśli przestrzeń nie będzie dostępna, to okno zostanie zamknięte albo przymknięte. Bardzo serdecznie dziękuję, Wielu z Państwa inspiruje mnie do pracy. Nowa perspektywa, jak mówił Pan Włodzimierz Marciński, umożliwi dotknięcie nam tego, co pokazują najlepsi z najlepszych w Unii Europejskiej. Jeszcze raz dziękuję”.

Strona Internetowa bez Barier

Statuetka Strona Internetowa bez Barier

Strona Internetowa bez Barier

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 150 serwisów internetowych, które ubiegały się o nagrodę w pięciu kategoriach.

Oceny serwisów internetowych dokonał zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron www oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche. Eksperci sprawdzili zgodność badanych stron internetowych z międzynarodowym standardem WCAG (Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych). Osoby niepełnosprawne przeanalizowały m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych.

Pozostałymi laureatami konkursu zostali:

Nagrodę specjalną otrzymało Orange Polska za serwis www.orange.pl – za wytrwałość i konsekwentną pracę na rzecz dostępności jednego z największych serwisów internetowych oraz za stworzenie warunków dla redaktorów i twórców dokumentów do poszerzania wiedzy o dostępności.

Podczas konferencji zaprezentowano także Raport Dostępności 2015, który jest drugą edycją badania stanu dostępności serwisów internetowych administracji publicznej w Polsce. W badaniu udział wzięli eksperci Fundacji Widzialni oraz użytkownicy z niepełnosprawnościami z różnych grup narażonych na wykluczenie cyfrowe. Według badań Fundacji Widzialni z 2013 roku, jedynie 1,7% stron www instytucji publicznych spełniała minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. W 2015 roku nastąpił wyraźny wzrost liczby serwisów, które spełniają podstawowe wymagania dostępności (do 12,8%). Pełny Raport Dostępności 2015 znajduje się tutaj:

https://widzialni.org/index.php?p=new&idg=mg,6&id=142

Konferencja „Cyfrowo wykluczeniu” była w pełni dostępna dla osób o specjalnych potrzebach. Zapewniono tłumaczenie na Polski Język Migowy, symultaniczny przekaz tekstowy (SPT) i pętlę indukcyjną. Całość transmitowano on-line. Zapewniono także asystentów osób niepełnosprawnych.

Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Organizatorem spotkania była Fundacja Widzialni i Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Konferencja odbyła się pod Patronatem:

Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
Ministerstwa Edukacji Narodowej
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Rzecznika Praw Obywatelskich
Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Polskiego Związku Niewidomych

Źródło: www.trafrybnik.pl

Komentarze Najlepsi z najlepszych w Polsce! (0)

      5 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Międzynarodowa Konferencja z okazji XX-lecia prawa ochrony danych osobowych w Polsce

11 października 2017      TAGI:      
W dniu 17 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP Warszawa, ul. Wiejska 4/6/8odbędzie...»
Co z asystenturą rodziny?

Co dalej z asystenturą rodziny w Polsce?

07 sierpnia 2020      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej alarmuje, żeczęść...»
Formy opieki długoterminowej nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Polsce

„Formy opieki długoterminowej nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Polsce” (Wydawnictwo Difin)

09 listopada 2022      TAGI:         
Wydawnictwo Difin oddaje w ręce czytelnika książkę podejmującą szeroko rozumianą...»

Debata „Dorosłe osoby z autyzmem w Polsce. Czy mają szanse na włączenie społeczne?

04 czerwca 2014      TAGI:         
Fundacja SYNAPSIS organizuje Debatę pt.  "Dorosłe osoby z autyzmem w Polsce. Czy...»

Środowiskowa praca socjalna w Polsce
Oczekiwania, wyzwania, konteksty

12 maja 2010     
Jaka jest obecnie rola pracownika socjalnego w społeczności lokalnej? Czy jest onrzeczywiście...»

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce

13 grudnia 2010     
12 grudnia 2010 roku pośród bajecznie ośnieżonych gór, w urokliwym kościele wNowym...»
AnulkaB » 15 kwietnia 2025, 08:49

dodatek motywacyjny a chorobowe pracownika

maagis » 15 kwietnia 2025, 08:48

Miks totalny

referent444 » 15 kwietnia 2025, 08:43

zmiana składki KRUS

gops.ania.22 » 15 kwietnia 2025, 08:39

celowy na zakup odzieży

nova12 » 15 kwietnia 2025, 07:58

renta rodzinna a dochód uzyskany