Partnerzy

      Newsy         

Wielkopolska: „Ekonomia społeczna w gostyńskiej sieci współpracy”

Specjaliści z terenu powiatu gostyńskiego odbyli ważne szkolenie dotyczące wykorzystywania ekonomii społecznej jako narzędzia aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców. Szkolenie było też kolejnym elementem wzmacniającym w powiecie gostyńskim istniejącą sieć współpracy na rzecz rozwoju ekonomii społecznej.

IMG_8730

W każdej lokalnej społeczności mieszkają ludzie, którzy z różnych względów nie potrafią zaspokoić potrzeb swoich i swoich rodzin. W przypadku takiego trwałego ograniczenia, czy uniemożliwienia realizacji potrzeb w życiu, w ich wymiarze: biologicznym, społecznym, gospodarczym, kulturowym, politycznym, występuje zjawisko nazwane wykluczeniem społecznym. By przeciwdziałać jego skutkom samorządy gminne i powiatowe podejmują działania związane z aktywizacją, wychodzeniem z ubóstwa czy włączaniem społecznym.

Ważnym narzędziem służącym temu celowi jest rozwiązywanie problemów społecznych przy wykorzystaniu zlecania usług użyteczności publicznej spółdzielniom socjalnym. By podnieść kompetencje pracownicze we wskazanym wyżej obszarze, zorganizowano warsztaty szkoleniowe „(eS) w sieci dobrych połączeń – Nowy Standard Działania w zakresie współpracy międzyinstytucjonalnej przy wykorzystaniu narzędzi ekonomii społecznej”. Odbyło się ono 20 maja w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

W imieniu organizatorów: FISE Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu szkolenie otwarła koordynatorka szkolenia Anna Krzyżostaniak – Kierownik MGOPS w Krobi. W warsztatach prowadzonych przez trenerów FISE aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., Gostyniu, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pogorzeli i Poniecu, Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu, Urzędu Miejskiego w Krobi na czele z burmistrzem Krobi, Starostwa Powiatowego w Gostyniu i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

W trakcie szkolenia prowadzonego metodami warsztatowymi, oprócz wzmacniania kompetencji w zakresie analizy potrzeb i potencjału w różnych obszarach i poznania głównych kierunków Nowego Standardu Działania w obszarze aktywizacji społecznej i zawodowej grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, opracowano wspólnie ważne materiały, które mogą być teraz wykorzystywane w codziennej pracy instytucji rynku pracy, pomocy społecznej oraz urzędów gminnych i powiatowego. Powstały robocze wersje diagnoz: – Partycypacyjna analiza potrzeb społeczności lokalnej, – Diagnoza możliwości i ograniczeń grup defaworyzowanych oraz – Mapa zasobów i możliwości gmin i powiatu gostyńskiego. Uczestniczyli otrzymali przygotowane przez organizatorów profesjonalne materiały do wykorzystywania w dalszej pracy.

Warto przypomnieć, że na terenie powiatu gostyńskiego funkcjonuje dobrze rozwinięty obszar ekonomii społecznej. Działają w nim: Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie, cztery spółdzielnie socjalne: „ARKA”, „KAMERDYNER”, „POMOCNA DŁOŃ”, „ECOSS”, Centrum Integracji Społecznej w Krobi, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach Stowarzyszenia „KREATYWNI”, Klub Integracji Społecznej w Borku Wlkp., dwie wioski tematyczne „Łaciata wieś” w Głuchowie i „Ziołowieś” Pępowo oraz stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą i stowarzyszenia niedziałające dla zysku, ale zatrudniające w ramach realizacji swoich celów pracowników.

Źródło: PCPR w Gostyniu

Komentarze Wielkopolska: „Ekonomia społeczna w gostyńskiej sieci współpracy” (0)

      3 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej uchyliło rąbka tajemnicy o kierunkach...»

Skuteczna Pomoc Społeczna – konkurs

06 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o ogłoszeniu konkursu...»
Wsparcie dla pracowników pomocy społecznej

Pomoc społeczna – wsparcie dla pracowników

20 kwietnia 2020      TAGI:         
Ogłoszony stan epidemii skutkował wprowadzeniem wielu zmian nie tylko mentalnych,...»

MAZOWSZE: RUSZYŁA REKRUTACJA
DO REGIONALNEJ PLATFORMY WSPÓŁPRACY!

31 stycznia 2011     
Zapraszamy przedstawicieli/-ki ze środowiskowych domów samopomocy z woj. mazowieckiego...»

Podsumowanie pierwszego spotkania w ramach projektu „Radom. Lokalnie współpracujemy odpowiedzialnie!”

23 kwietnia 2010     
21 kwietnia 2010 roku przedsiębiorcy z Radomia mieli okazję zapoznać się ideą społecznej...»

Pomoc społeczna w żałobie

16 grudnia 2014      TAGI:         
Do tragedii doszło wczoraj w Makowie (woj. łódzkie). Podpalony został Gminny...»