Partnerzy

      Newsy         

X Ogólnopolskie Forum PCPR i MOPR

Ważną częścią buskiego Forum był punkt obrad poświęcony ustawie o pomocy społecznej. Oczekiwania, plany, zmiany przedstawiła Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS Krystyna Wyrwicka, wspierana przez swojego zastępcę Marzenę Bartosiewicz. Dyskutowano o przygotowaniu się do przyjęcia uchodźców, o konieczności prezentowania w mediach swoich osiągnięć i sukcesów, gdyż media, kierując się poczytnością i oglądalnością oraz pogonią za sensacją przedstawiają pomoc społeczną tylko w złym świetle. Dużą część obrad poświęcono zmianom w systemie pomocy społecznej, wprowadzonym ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i niektórych innych ustaw. Dyskutowano o przygotowaniu się do łączenia działań, a nawet placówek, w ramach Centrów Usług Wspólnych; o projektach socjalnych jako o kolejnym narzędziu pracy socjalnej wpisanym do ustawy obok kontraktów socjalnych; o rozłożonym na trzy latach systemie wsparcia środowiskowych domów samopomocy; o uporządkowaniu działań w obszarze pracy z bezdomnością poprzez wprowadzanie ogrzewalni i standardów obiektów dla bezdomnych; o kolejnych zmianach dotyczących superwizji; o zadbaniu o bezpieczeństwo pracowników socjalnych; o zwolnieniach z odpłatności dzieci za rodzica w DPS, jeśli ten rodzic był pozbawiony praw rodzicielskich. Omawiano też zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym.

W czasie ożywionej dyskusji dyrektor Krystyna Wyrwicka podkreśliła rolę Zespołów Interdyscyplinarnych, które powinny być tworzone i wykorzystywane, na co pozwalają przepisy ustaw o pomocy społecznej i wspieraniu rodziny, również dla przypadków niedotyczących przemocy, a np. problemów wychowawczych i dysfunkcji w rodzinie. Uczestnicy X Forum, zabierający głos w dyskusji, zwracali uwagę na niewłaściwe rozwiązania w systemie polityki społecznej, czego przykładem są Młodzieżowe Ośrodki Wsparcia, Specjalne Ośrodki Wsparcia, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, w których umieszczanie dzieci z pieczy zastępczej powoduje podwójne finansowanie pobytu tych dzieci przez samorządy oraz blokuje miejsca dla innych dzieci potrzebujących wsparcia. Wskazywano też na konieczność likwidacji Centrów Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, które dopiero co tworzono oraz na konieczność zróżnicowania dofinansowania dotacji dla ŚDS-ów w zależności od odległości, z jakich dowożone są osoby niepełnosprawne, korzystające ze specjalistycznych usług tych placówek. Rozmawiano o konieczności pokrywania przez budżet państwa rzeczywistych kosztów utrzymania mieszkańców DPS, umieszczonych nich przed 2004 r. Zwrócono też uwagę na narastający w wielu samorządach problem konieczności spłacania milionowymi kwotami potomków właścicieli dworków i budynków pałacowych, w których działają placówki systemu pomocy społecznej, np. domy pomocy społecznej czy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Wskazywano, że to państwo przekazało samorządom te posiadłości z placówkami, a obecnie odwraca się od problemu partycypowania w kosztach uregulowania tego poważnego już w skali kraju problemu.

Kolejnym punktem obrad X Forum było zapoznanie się z litewskim systemem pomocy społecznej na przykładzie Rejonu Solecznickiego. Omówiła go grupa specjalistów z Litwy na czele z Reginą Sokołowicz – Kierownikiem Działu Opieki Socjalnej i Ochrony Zdrowia Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego. Warto podkreślić, że system ten w 2012 roku uległ dużym przemianom, w wyniku których bardzo skutecznie zmniejszono liczbę korzystających ze wsparcia. M.in. dlatego, że z systemu wykluczono tych, którzy pracują na czarno i ukrywają swe dochody oraz wprowadzono jako warunek konieczny otrzymywania zasiłku obowiązkowe przepracowywanie cotygodniowe wskazanej liczby godzin na rzecz środowiska lokalnego, np. przy porządkowaniu miejsc publicznych.

Następnym punktem X Forum było wystąpienie „Nowa perspektywa Europejskiego Funduszu Społecznego 2014-2020”. Bogumiła Dertkowska z Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego MPiPS przedstawiła konkursy krajowe realizowane już i przewidziane do wdrożenia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach PO WER są też przygotowywane standardy kształcenia specjalistów pomocy społecznej, szkolenia i modele współpracy instytucji zatrudnienia i ekonomii społecznej z innymi instytucjami.

Dalsza część obrad była poświęcona doświadczeniom w realizacji projektów Europejskiego Funduszu Społecznego przez PCPR-y i MOPR-y w latach 2007-2014. Swoje działania zaprezentowały: PCPR Polkowice (dyr. Elżbieta Sworacka – Dul), PCPR Busko-Zdrój (dyr. Andrzej Smulczyński), PCPR Koszalin (dyr. Mirosława Zielony), MOPR Konin (dyr. Anna Kwaśniewska), PCPR Opoczno (dyr. Wiesława Kurowska), PCPR Wieruszów (kier. Elzbieta Ochocka), PCPR Poznań (dyr. Elżbieta Bijaczewska).

W trakcie Forum odbyło się zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia „Centrum”. Uczestnicy obrad w uznaniu wieloletnich zasług dla pomocy społecznej oraz zaangażowania w tworzeniu i działalności Stowarzyszenia podjęli uchwałę w sprawie nadania honorowego członkostwa Andrzejowi Michalskiemu – byłemu dyrektorowi PCPR w Kaliszu i Marianowi Przybylskiemu – byłemu dyrektorowi PCPR w Łasku. Na zebraniu poruszono temat udzielania pomocy uchodźcom, co zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. art. 19 pkt 8) należy do zadań własnych powiatu.

X Forum objęli patronatem honorowym: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Poseł RP Magdalena Maria Kochan – Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Społecznej i Rodziny, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba , Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn oraz Starosta Buski Jerzy Kolarz.

Patronat medialny sprawowały: „Problemy Społeczne”, „Doradca w Pomocy Społecznej”, „Echo Dnia”, „Tygodnik Ponidzia”, portal busko.com.pl, Telewizja „Ponidzie”, a Oddział TVP S.A. w Kielcach objął Forum opieką medialną. X Forum odbyło się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, które nieodpłatnie użyczyło sal pod obrady. Z kolei Wojciech Legawiec, Prezes Zarządu „Uzdrowisko Busko-Zdrój” zaopatrzył konferencję w wodę mineralną „Buskowianka”, promując regionalny produkt.

Autor: Mirosław Sobkowiak

Komentarze X Ogólnopolskie Forum PCPR i MOPR (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Ogólnopolskie bezpłatne szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia!

05 września 2017      TAGI:      
Prometriq Akademia Zarządzania zaprasza do udziału w ogólnopolskich bezpłatnych...»

Ruszyły zapisy na II Ogólnopolskie Forum Pracowników Socjalnych

24 października 2018      TAGI:         
W dniach 25-26 listopada br. w Gdańsku zostanie zorganizowane II Ogólnopolskie Forum...»
VI Forum „DLA RODZINY”

VI Forum „DLA RODZINY”

14 listopada 2022      TAGI:         
Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY” Partnerstwo „DLA...»

Forum dla Rodziny w Krakowie

27 listopada 2013     
W piątek, 29 listopada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej organizuje w Krakowie...»

Ogólnopolskie Spotkanie we Wrocławiu

08 sierpnia 2009     
12 września 2009 roku we Wrocławiu spotkają się pracownicy socjalni. Dyskusja natemat...»

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych

07 lutego 2013     
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych - ilu jest bezdomnych w Polsce? Dzisiejsza...»