Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
Czy praca pracownika socjalnego jest bezpieczna? Na jakie czynniki narażony jest pracownik socjalny podczas wykonywania obowiązków służbowych? Czy pracodawca dba o bezpieczeństwo pracownika socjalnego? Jakie czynniki wpływają demotywująco, co powiększa stres i czy pracownik socjalny ma poczucie, że zaniedbuje rodzinę w związku z nadmiarem pracy?
To niektóre pytania, które wkrótce Państwu zadamy. I będziemy czekali na odpowiedzi. Na tej podstawie postaramy się opisać trud pracy, przedstawić wachlarz problemów, podsumować niedogodności, które są codziennością w pracy pracownika pomocy społecznej. A przede wszystkim poszukamy odpowiedzi na pytanie o zagrożenia, które towarzyszą podczas pracy na rzecz klientów. Zastanowimy się również, co wpływa na brak bezpieczeństwa w pracy i jak można ten stan rzeczy poprawić.
Na zlecenie Instytutu Rozwoju Służb Społecznych powstaje książka o bezpieczeństwie pracy pracowników socjalnych pisana przez merytoryków i naukowców związanych z pomocą społeczną oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Prowadzone badania dodadzą jej autentyczności, bowiem zamysłem autorów jest rozmowa z praktykami. Uważamy, że tylko bezpośrednie uzyskanie wiedzy od pracowników socjalnych pokaże rozmiar obaw, lęków i problemów, z jakimi zmagają się na co dzień.
dr inż. Aneta Grodzicka
dr inż. Marcin Krauze
mgr Aleksandra Klonn
mgr Anna Dunajska