Jaki organ wydaje orzeczenie o niepełnosprawności?
W przypadku ubiegania się o uzyskanie statusu osoby niepełnosprawnej należy złożyć wniosek do Powiatowego/ Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To właśnie Powiatowe/ Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydają orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się dzieciom do 16 roku życia, natomiast orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje się osobie, która ukończyła 16 rok życia.
Ponadto zespoły wskazują w ww. orzeczeniach podstawę do korzystania przez osobę niepełnosprawną z ulg i uprawnień przewidzianych w odrębnych przepisach, np. wskazanie do uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej.
Powiatowe zespoły zgodnie z nazwą powinny znajdować się w każdym powiecie, jednak zdarza się, że większe powiatowe zespoły obejmują swym zasięgiem mniejsze powiaty (na kilka powiatów może funkcjonować jeden powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności).
Wnioski o ustalenie niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności można pobrać z Powiatowego/ Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ale również w Powiatowych Centrach Pomocy Rodziny lub Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie. Wniosek można przesłać pocztą lub złożyć osobiście lub w Powiatowym/ Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Do wniosku dołączone powinno być aktualne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia oraz dokumentacja medyczna (np. karty informacyjne leczenia szpitalnego, konsultacje specjalistyczne itp.).
Powiatowe/ Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności są organami pierwszej instancji, natomiast organami drugiej instancji są Wojewódzkie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Komentarze Jaki organ wydaje orzeczenie o niepełnosprawności? (0)
Na jaki okres jest przyznawane prawo do świadczenia wychowawczego?
Jakie są symbole niepełnosprawności i co oznaczają?
Problem niepełnosprawności w pomocy społecznej

Niebieska karta – co to, procedura otrzymania, konsekwencje posiadania

Stopnie niepełnosprawności – jakie są i przywileje z nich wynikające
