Zakończenie procedury Niebieskiej Karty
Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie bądź powołana przez niego grupa robocza po zrealizowaniu planu działań względem rodziny, gdzie występuje przemoc, i przeprowadzeniu monitoringu wskazującego na unormowanie się sytuacji w rodzinie, podejmuje decyzję o zakończeniu działań w ramach danej procedury „Niebieska Karta”.
Według Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Kart” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” procedura może być zakończona po zrealizowaniu opracowanego planu pomocy, ustaniu przemocy i uzasadnionym przypuszczeniu, że przemoc w danej rodzinie w przyszłości nie wystąpi. Istnieje również możliwość zakończenia procedury w przypadku podjęcia decyzji, że w danej procedurze brak jest okoliczności odpowiednich do jej prowadzenia, np. kiedy problem w rodzinie nie ma znamion przemocy, lecz są to tylko kłótnie lub kiedy domniemana ofiara i sprawca przemocy mieszkają osobno i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
Nie można zakończyć procedury na prośbę jednej z osób z rodziny dotkniętej przemocą, jeżeli członkowie grupy roboczej uważają, że w procedurze znamiona przemocy występują.
W celu zakończenia procedury należy przygotować protokół zawierający dane osób, względem których podejmowane były działania (ofiara przemocy, sprawca przemocy, dzieci, inne osoby), daty ram czasowych procedury, czyli początek i koniec, a także opisać działania podjęte przez poszczególnych członków grupy (pracownika socjalnego, funkcjonariusza policji, psychologa i innych). Tak przygotowany protokół powinien zostać podpisany przez przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego.
Komentarze Zakończenie procedury Niebieskiej Karty (0)
Jak długo należy monitorować sytuacje rodziny po zamknięciu procedury Niebieskiej Karty
Czy należy przekazywać kopię Niebieskiej Karty A do policji, jeśli podmiotem sporządzającym nie była policja?
Dziecko w procedurze Niebieskiej Karty
Odmowa przyznania Karty Dużej Rodziny
Procedura Niebieskiej Karty
