Partnerzy

      Porady   

Zadania asystenta rodziny

Zadaniem asystenta rodziny przydzielonego rodzinie z problemem opiekuńczo-wychowawczym jest sprawienie, by w przyszłości rodzina samodzielnie pokonywała własne problemy, głównie związane z opieką i wychowywaniem dzieci. Asystent wspólnie z rodziną opracowuje plan działania, który ma doprowadzić do wyżej przywołanej sytuacji (stawiany jest cel główny i cele szczegółowe wraz z terminem ich realizacji), wspólnymi siłami plan ten jest realizowany, w razie potrzeby dokonuje się w nim niezbędnych zmian.

Asystent wspiera rodzinę w codziennych czynnościach, jakie wykonuje się w każdym domu: uczy przygotowywania wartościowych posiłków, robienia zakupów dostosowanych do budżetu domowego, rozporządzania posiadanymi środkami finansowymi, sprzątania i utrzymywania gospodarstwa domowego w czystości, dbania o higienę i schludny wygląd.

Asystent regularnie konsultuje się z pracownikiem socjalnym, któremu zgłasza różne uwagi i potrzeby rodziny. Kiedy obejmuje wsparciem rodzinę, z której odebrano dziecko, regularnie konsultuje się z koordynatorem pieczy zastępczej. Poprzez swoją pracę stara się wpajać, rozwijać i utrzymywać umiejętność rozwiązywania problemów, radzenia sobie w sytuacjach stresujących, kryzysowych. Przekazuje swoją wiedzę na temat odpowiedniego wychowywania dzieci, daje wskazówki, uczy całą rodzinę aktywnie spędzać czas. Wdraża w rodzinę posiadanie potrzeby aktywnego życia w społeczeństwie, bez niepotrzebnej izolacji i pozostawania na marginesie, skutecznej komunikacji. Wspiera bezrobotnych rodziców w działaniach zmierzających do zmiany statusu na rynku pracy – pomaga w znalezieniu odpowiednich warsztatów, kursów zawodowych, przygotowuje do rozmów kwalifikacyjnych, pomaga przygotować dokumenty aplikacyjne do pracy.

Asystent stara się stwarzać w rodzinie takie warunki, by dzieci nie powielały złych wzorców rodzicielskich, by miały szansę na rozwój. Proponuje więc dzieciom udział w różnych zajęciach dodatkowych dostosowanych do posiadanych zainteresowań, talentów, pomaga w razie trudności w nauce i uczy tego rodziców.

Asystent całą swoją pracę musi dokumentować. Monitoruje sytuację rodziny, dokonuje okresowej oceny. Na prośbę sądu przygotowuje opinię na temat rodziny, którą wspiera.

Komentarze Zadania asystenta rodziny (0)

      1 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Jakie są zadania pracownika socjalnego?

24 sierpnia 2016      TAGI:      
Przepisy Ustawy o pomocy społecznej nakładają na pracownika socjalnego wiele zadań. Wpierwszej...»

Rola, zadania koordynatora w pracach Zespołu interdyscyplinarnego

14 września 2016      TAGI:         
Nazwa „koordynator” wskazuje, że jest to osoba czuwająca nad pracą grupy (koordynująca...»

Decyzja odmowna w kwestii przyznania Karty Dużej Rodziny

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Ośrodki bądź urzędy realizujące świadczenie, którym jest pomoc rodzinom wielodzietnym...»

Zadania samorządu województwa w zakresie pomocy społecznej

01 czerwca 2016      TAGI:      
Zadania samorządu województwa określa art. 21 Ustawy o pomocy społecznej. Poniższy...»

Zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
W Ustawie o pomocy społecznej w art. 17 ust. 2 wymienia się zadania własne gminy....»

Zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
Art. 19 Ustawy o pomocy społecznej określa zadania powiatów w zakresie pomocy społecznej....»