Partnerzy

      Newsy      

Centralizacja VAT w jednostkach sektora finansów publicznych

W dniu 13 września 2016 r. została opublikowana Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r. Poz. 1454).

Przedmiotowa ustawa jest następstwem wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów, zgodnie z którym art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie.

Zdaniem TSUE jednostki te nie ponoszą ryzyka gospodarczego związanego z działalnością gospodarczą powierzoną im w imieniu i na rachunek gminy oraz nie odpowiadają za szkody spowodowane tą działalnością (tę odpowiedzialność ponosi wyłącznie gmina), ponieważ nie dysponują własnym majątkiem, nie osiągają własnych dochodów i nie ponoszą kosztów dotyczących takiej działalności. Uzyskane dochody są bowiem wpłacane do budżetu Gminy, a wydatki są pokrywane bezpośrednio z tego budżetu.

W konsekwencji zapadłego wyroku uznano, że samorządowe jednostki budżetowe nie posiadają odrębności podatkowej na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług, zatem wszelkie czynności przez nie dokonywane na rzecz osób trzecich powinny być rozliczane przez jednostkę samorządu terytorialnego, która je utworzyła, a czynności dokonywane w ramach samorządu (pomiędzy jej jednostkami budżetowymi) mają charakter wewnętrzny.

Przedmiotowa Ustawa nakłada na jednostkę samorządu terytorialnego (JST) obowiązek podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 r.

JST, która podejmuje rozliczanie podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi, jest obowiązana złożyć przed dniem podjęcia tego rozliczania do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres jej siedziby informację, w której wskazuje dzień podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do Ustawy.

Dniem podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi może być wyłącznie pierwszy dzień miesiąca.

Tekst ustawy dostępny jest pod adresem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1454/1

Komentarze Centralizacja VAT w jednostkach sektora finansów publicznych (0)

      3 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Będzie kolejny protest pracowników sektora pomocy społecznej!

Ogólnopolski Komitet Protestacyjny podjął decyzję o wszczęciu procedury, która...»
Czy dane w aplikacjach rządowych są bezpieczne?

Ministerstwo Finansów ostrzega

28 lipca 2021      TAGI:      
Ministerstwo Finansów za pośrednictwem strony internetowej ostrzega przez oszustami....»
Z ponagleniem trudniej

Nowy tekst jednolity prawa zamówień publicznych

W dniu 16.08.2022 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»

Ostatnie 6 miesięcy dla instytucji publicznych na wdrożenie standardu WCAG 2.0

17 listopada 2014      TAGI:         
Urząd Gminy czynny jest dla wszystkich interesantów od 8.00 do 16.00, natomiast informacje...»

Konferencja „Prawo zamówień publicznych po nowelizacji wdrażające dyrektywy UE”

25 marca 2016      TAGI:      
W dniu 16 maja 2016 r. w Warszawa odbędzie się konferencja „Prawo zamówień publicznych...»

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych

06 kwietnia 2016      TAGI:   
W dniu 31.03.2016 r. podczas 15 posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło...»