Newsy         

Zastrzeżenia PFZPSiPS do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją Programu „Za życiem”

Do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wpłynęły zastrzeżenia do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją Programu „Za życiem” złożone przez Polską Federację Związkową Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wraz organizacjami partnerskimi.

Wątpliwości Federacji rodzą się na różnych polach w związku z powstaniem Centrów Usług. W opinii składających zastrzeżenia wyodrębnienie Centrów może doprowadzić do sytuacji, w której w części gmin powoła w/w Centra, z kolei część już nie. Owym Centrom mogą zostać nadane odmienne zadania w różnych gminach. Taki stan rzeczy mógłby doprowadzić do utrudnień we współpracy pomiędzy podmiotami, jak również wprowadzić pewien chaos w obiegu dokumentów.

Kolejna przywołana wątpliwość dotyczy funkcjonowania asystentury rodziny. W ocenie składających projekt Ustawy będzie pozwalał na powierzenie asystentury rodziny Centrom. Tym samym może zostać utrudniona wymiana informacji pomiędzy asystentem rodziny a pracownikiem socjalnym. Obawy budzi również możliwość dokonania podziału samych asystentów rodziny na tych działających przy Ośrodkach i przy Centrach, a w konsekwencji doprowadzić do zróżnicowania ich warunków zatrudnienia i wynagrodzenia.

Ponadto, jak wskazuje Federacja, to do Rady Gminy zgodnie z projektem będzie należało decydowanie o zmianie struktury OPS, a nie kierownika jednostki, przez co może dojść do utraty na efektywności realizacji określonych zadań.

Jednocześnie w piśmie została wyrażona potrzeba zwiększenia przysługującego pracownikowi socjalnemu dodatkowi (obecnie wynosi on 250 zł), jak również wyrażono potrzebę objęcia podobnymi uprawnieniami, posiadanymi przez pracowników socjalnych, asystentów rodziny.

Projekt ustawy:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12297300/12426108/12426109/dokument283926.pdf

Źródło:
http://federacja-socjalnych.pl/495-powazne-zastrzezenia-do-projektu-ustawy

Komentarze (5)

      4 + 4 = ?    
Kochani przedmówcy, inne zadania i inna odpowiedzialność, ot co. Nie chodzi o to, że się pracownik socjalny nachodzi po mieście, tylko o rangę zadaniową. Obsługo świadczeń, macie baaardzo dużo pracy przy wnioskach, a później już tylko zmiany, listy wypłat i sprawozdania... pracuję przy 500+, stypendiach i dodatkach mieszkaniowych, teraz dostałam zasiłki stałe, naprawdę wolę swoje ciepłe, ładne stanowisko pracy z twardymi zasadami udzielania świadczenia niż robotę pracownika socjalnego. Naprawdę, praca w terenie, praca z trudnymi środowiskami, to nie przechadzka na zakupy, nie porównujcie tego, proszę, zamieńcie się z nimi, a sami zaczniecie domagać się lepszego traktowania!
DODAŁ: Magdalena DNIA 28 czerwca 2017 O 09:03
Do innych pracujących w ops-ach - 500+, FA,ŚR - wy przyjmujecie wniosek raz w roku wystawiacie decyzje i kwita, nie oglądacie delikwenta nawet tego najgorszego, a my pracownicy socjalni musimy cały rok pracować w szczególności z rodzinami z 500+ i nawet nie możemy się skrzywić, za 250 zł miesięcznie chętnie zamienię się na np. 500+
DODAŁ: tess50 DNIA 28 czerwca 2017 O 07:47
No własnie, wszędzie tylko pracownicy socjalnia gdzie reszta sie pytam??? ŚR,FA,500+ to nic nie robią tylko leżą. Chcialabym choc raz na kwartał dostać ten dodatek 250,00zł. Ja rozumiem praca nie jest wspaniała, iść w teren itp. ale do Nas wcale lepsze grono podopiecznych nie przychodzi!!?? Także uważam jak jeden OPS to i wszystko inne również powinno być. Jak każdy to każdy bo pewnie jak w większości OPS-ów z kosztów obsługi ŚR,FA,i 500+ utrzymuje się cały OPS, a nie tylko ŚR, FA i 500+!!!!Czy nie mam racji?1?1
DODAŁ: olo DNIA 29 maja 2017 O 12:44
Tak, tylko dziwne, że pracownicy socjalni nie są tak obłożeni pracą jak inni pracownicy ops (500+, FA, rodzinne) i oni jakoś dodatków do pensji nie dostają i urlopu dodatkowego też nie mają. Dziwne też, że gdyby nie te inne zadania to opsy nie miałyby zbytniej racji bytu, bo większość rodzin korzystających z opsu to rodziny z dziećmi. Więc patrzmy sprawiedliwie na wszystkich, a nie tylko na pracowników socjalnych.
DODAŁ: xyz DNIA 26 maja 2017 O 14:06
ops-y powinny zmienić nazewnictwo,zajmujemy się wszystkim! prestiż pracowników socjalnych spada, bo ważniejsze są inne zadania jak 500 + itp. a przecież pracownicy socjalni to filar ops........
DODAŁ: pracownik DNIA 25 maja 2017 O 20:34

ZOBACZ PODOBNE

Zmiany do ustawy o świadczeniach wychowawczych już opublikowane

W dniu 17.05.2019 r. została opublikowana ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie...»
Niebieska Linia "Galopem po moc"

„Galopem po moc” – ruszyła druga edycja programu dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ serdecznie...»

Uwagi do projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym

Dotychczas na łamach portalu informowaliśmy o trwających pracach legislacyjnych nad...»

Szczegóły programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

30 września 2019      TAGI:         
Dotychczas na łamach serwisu informowaliśmy o nowym programie Ministerstwa Rodziny,...»

Nowy tekst jednolity ustawy o Karcie Dużej Rodziny

W dniu 25 lipca 2019 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»