Porady         

Dochód uzyskany i dochód utracony w świadczeniach rodzinnych

 

Jednym z warunków ubiegania się o pomoc finansową w formie świadczeń rodzinnych jest spełnienie kryterium dochodowego określonego w Ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Prawidłowo dochód oblicza się w przeliczeniu na członka rodziny.

O uzyskaniu dochodu mówimy wtedy, kiedy nastąpiło uzyskanie (osiągnięcie) dochodu przez rodzinę lub osoby w rodzinie, odpowiednio w lub po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,, czyli tzw. okres bazowy. Dochód ten musi być uzyskiwany (pobierany) w dniu ustalenia prawa do świadczeń. Uzyskany dochód nazywa się uzyskiem i określa go art. 5 ust. 4a i 4b Ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Jeśli rodzina uzyska dochód, musi niezwłocznie zgłosić to do organu wydającego decyzję. Jeżeli uzysk spowoduje, że rodzina nie zmieści się w kryterium dochodowym, przekroczy go, wówczas rodzina traci prawo do pobierania świadczeń rodzinnych i zgodnie z art. 24 ust. 7 Ustawy o świadczeniach rodzinnych nastąpi to od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu, w którym dochód został uzyskany.

Natomiast dochód utracony to, inaczej mówiąc, taki dochód, który był, a którego nie ma, po roku bazowym, czyli np. 2017 roku – 2015 r., za który analizuje się dochód przed przyznaniem świadczeń z pomocy społecznej.

W sytuacji, kiedy rodzina utraci dochód i zgłosi się do właściwego organu celem pobierania świadczeń rodzinnych, pracownik decyzją administracyjną przyznaje świadczenie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym rodzina utraciła dochód. Jednak nie cofa się wcześniej niż do miesiąca, którym złożono wniosek.

Komentarze (2)

      1 + 2 = ?    
@załamana Tak, musi być trzy miesiące przerwy, jeśli wraca do tego samego pracodawcy. Niedawno to wprowadzono.
DODAŁ: Kokk DNIA 05 października 2017 O 00:56
Mojemu mężowi w bieżącym roku ten sam pracodawca dał nową umowę tylko na pół etetu. MOPR odmowil nam zasilku rodzinnego oraz 500+ argumentując,że poniewaz pracodawca jest ten sam to niewazne jest to ze polowy dochodu nie mamy tylko pit z 2015. Czy słusznie?
DODAŁ: Załamana DNIA 19 września 2017 O 22:01

ZOBACZ PODOBNE

Dochód jednorazowy a dochód za okres w pomocy społecznej

  Według interpretacji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zgodnie...»

Co uznaje się za dochód, kiedy składa się wniosek o dodatek mieszkaniowy?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Art. 3 pkt. 3 Ustawy o dodatkach mieszkaniowych z dnia 21 czerwca 2001 r.określa,...»

Czy przesyłać dokumenty dot. świadczeń rodzinnych do innego Ośrodka w przypadku zmiany miejsca zamieszkania Klienta?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Należy tak zrobić, jeżeli Klient sam o to poprosi. W takiej sytuacji należy przesłać...»

Co to jest dochód utracony w pomocy społecznej?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  O utracie dochodu mówi art. 8 ust. 3 Ustawie o pomocy społecznej, w którym...»