Ministerstwo apeluje o podwyżki dla pracowników socjalnych

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zwróciła się do samorządów z apelem o podwyższenie wysokości wynagrodzeń zatrudnionych pracowników socjalnych. Resort, w lipcu 2018 roku, przeprowadził badanie, mające na celu pozyskanie informacji na temat średniej wysokości wynagrodzenia pracowników socjalnych. Wyniki przedstawiają się następująco: średnia krajowa wynagrodzenia brutto pracowników socjalnych zatrudnionych w OPS wyniosła 2 635,35 zł, a w PCPR – 2 601,56 zł.

Ministerstwo zwraca również uwagę na niedopuszczalną praktykę wliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatku przyznawanego pracownikom socjalnym za świadczenie pracy socjalnej w środowisku. Jak zaznaczono w liście skierowanym do samorządów, zapewnienie adekwatnego wynagrodzenia oraz godnych warunków pracy jest jedną z form okazania szacunku i poważania dla trudnej pracy wykonywanej przez pracowników socjalnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uwaga pracowników socjalnych ma być skupiona na pomocy wszystkim tym osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Wskazany apel stanowi kolejny już list skierowany do samorządów o wzrost wynagrodzeń wskazanej grupy zawodowej. Ów działanie wydaje się pokłosiem spotkania Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Pomocy Społecznej z pracownikami Resortu. Należy jednak zwrócić uwagę, że Komitet podnosił wiele postulatów, które nie odbiły się szerszych echem.

Źródło:
https://www.mpips.gov.pl/gfx/mpips/userfiles/_public/1_NOWA%20STRONA/Aktualnosci/2018/Pismo%20MER%20dot.%20pracownikow%20socjalnych_2.pdf

Komentarze Ministerstwo apeluje o podwyżki dla pracowników socjalnych (35)

      5 + 4 = ?    
nalezy sie podwyzksa
DODAŁ: gustasia DNIA 04 września 2019 O 04:41
Wszyscy dostają podwyżki nauczyciele policja służba więzienna pielęgniarki pracownicy sądów a my........ cholera nas bierze, przecież my pracujemy na dochodach i wiemy kto gdzie i ile zarabia jak tak mozna sprzątaczka w urzędzie z niepełnym podstawowym ma więcej niz my w OPS PAN MINISTER GDZIE PANI JEST MAMY ISĆ DO BURMISTRZA PO PODWYZKĘ WYŚMIEJE NAS PO CO NAM MA DAC JAK WEŹMIE SOBIE
DODAŁ: NIKT DNIA 14 grudnia 2018 O 19:40
Super. A gdzie w tym sa koordynatorzy rodzinnej pieczy zastepczej??? To w zasadzie jesli chodzi o PCPR-y, oni chodza w teren, napewno cześciej niż pracownicy socjalni. !!!!!!
DODAŁ: KUMPELA DNIA 04 października 2018 O 09:32
to jest śmieszne, podopieczni z tymi 500ytkami , których zakazano nam wliczać do dochodu mają lepsze warunki finansowe niż my socjalni.
DODAŁ: kika DNIA 01 października 2018 O 10:26
kpina!!!! mówi tyko o pracownikach socjalnych zatrudnionych w OPS-a co z innymi placówkami? np.: opiekuńczo - wychowawcze? też chodzę w "teren" też robię wywiady!
DODAŁ: 5 DNIA 27 września 2018 O 18:25
Jestem pracownikiem socjalnym od ponad 10 lat. Sama byłam zmuszona skorzystać z pomocy społecznej po tym jak zachorowałam. Straszne upokorzenie, być pracownikiem socjalnym i skorzystać z pomocy. Własne możliwości...zasoby...uzyskiwanie dochodu z legalnej pracy... i co z tego...
DODAŁ: hmm DNIA 27 września 2018 O 13:31
POmoc społeczna powinna się zjednoczyć i razem zorganizować ogólnokrajowy protest, wszyscy pracownicy, bez podziałów. Ale trzeba to zrobić, a nie tylko narzekać. Wśród nas są ludzie aktywni i energiczni, potrafiący się zorganizować. Trzeba ich wspierać. Bez tego niczego nie osiągniemy.
DODAŁ: Zachodniopomorskie DNIA 25 września 2018 O 10:20
Właśnie że należy i trzeba przyrównywać zarobki pracownika socjalnego, który po 24 latach pracy (ciężkiej pracy), który również wychował 4 dzieci bez żadnego wsparcia ze strony Państwa otrzymuje dzisiaj na rękę 2.200 zł ( słownie:dwa tysiące dwieście zł.), a drugi bez żadnego wykształcenia otrzymuje ponad dwa razy tyle za nic robienie i jeszcze mu się emeryturę obiecuje. To jest chore w tym kraju i należy o tym głośno mówić, że tak nie powinno być....
DODAŁ: gops DNIA 25 września 2018 O 08:16
Komentarze nie są głupie są jedynie dla tych którzy nie mają pojęcia o naszej pracy te Panie pracują w pomocy społecznej po 20 lat i więcej i otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie ok 2 tys złotych miesięcznie a gro Pań które przychodzą po zasiłek nie przepracowało w swoim życiu ani jednego dnia a jedyną ich zasługą jest posiadanie dzieci i z tego tytułu pobierają świadczenia w wysokości 4 tysięcy i więcej w zależności od posiadanego potomstwa. Teraz proszę dać odpowiedź co jest głupie....
DODAŁ: pracownik socjalny DNIA 24 września 2018 O 23:37
A co z asystenta rodz ? Pensja to żart o kpina.... najniższa krajowa... bark dodatku terenowego...
DODAŁ: Robie w budzetowce DNIA 24 września 2018 O 17:45
Mam propozycję niech Pani Minister zamieni się z nami na tydzień pracą to wtedy zobaczy od środka jak niebezpieczna jest nasza praca. Ciągle mówi się o misji, ale z misji nie utrzymam rodziny, dlatego nie dziwię się, że młodzi ludzie uciekają z tego zawodu. Wcześniej wpajano nam, że na nasze miejsca są tysiące ofert, a za chwilę będziecie prosić by ktoś przyszedł do tej pracy. Praca jest niewdzięczna, trudno o słowo dziękuję, czasem nawet wyzywane jesteśmy słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne.
DODAŁ: kk DNIA 24 września 2018 O 13:33
Można porównać zarobki pracownika socjalnego,który po 26 latach pracy (ciężkiej pracy),który również wychował 4 dzieci bez żadnego wsparcia ze strony Państwa otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 2.200 zł.( słownie:dwa tysiące dwieście)
DODAŁ: gops DNIA 24 września 2018 O 13:28
No właśnie, że można porównać zarobki pracownika socjalnego, który po 25 latach pracy (ciężkiej pracy), który również wychował 4 dzieci bez żadnego wsparcia ze strony Państwa ma dzisiaj za swoją pracę 2.200 zł wynagrodzenia netto.
DODAŁ: gops DNIA 24 września 2018 O 13:17
Rozbawiła mnie tym.apelem do samorządów.najlepuej wszystko zepchnąć na samorząd który nie ma pieniędzy.nie mogę tego zrozumieć i ogarnąć po co się ktoś wysila i pisze takie apele jak za komuny.czyż nie lepiej wydać zarządzenie odgórne o podwyżce dodatku terenowego.
DODAŁ: Mg DNIA 21 września 2018 O 22:34
Moim zdaniem - Nie należy się podwyżka!!, ponieważ te panie są tak nieprzyjemne i niesprawiedliwe dla podopiecznych, nic się nie starają, jedynie naliczają zasiłki i na tym się kończy działanie dla dobra podopiecznego, żadnego zaangażowania!!!!!Niestety!!!!
DODAŁ: Kasia DNIA 21 września 2018 O 18:41
Komentarze są głupie jak można przyrównywać zarobki pracownika socjalnego do matki z 4 dzieci. Odpowiedź: niech sobie pani z OPS strzeli czwórkę dzieci i wtedy się porównuje!!!!!!!
DODAŁ: lil DNIA 21 września 2018 O 18:38
Ja też apeluję do Pani Minister Rafalskiej żeby uwzględniła pierwsze dziecko przy wypłacie świadczenia wychowawczego 500+ ale czy to ma jakieś znaczenie dla kogokolwiek. Tak samo z ich apelem dotyczącym pracowników socjalnych ktoś przeczyta i wyrzuci do kosza tak jak to było z wcześniejszym apelem nie ma rozporządzenia, czy ustawy to nie ma sprawy.
DODAŁ: 500+ DNIA 21 września 2018 O 14:38
Pragnę przypomnieć, że w OPS pracują też inne grupy zawodowe, w tym inspektorzy, o których nic się nie pisze!
DODAŁ: Ela DNIA 21 września 2018 O 14:23
Pani Minister nie ma zielonego, ani fioletowego pojęcia jak się pracuje w małych OPS, w małych i biednych gminach. To prawda, że osoby korzystające z wszelkiego rodzaju przysługujących, przepraszam, z "należących" się im świadczeń, pobierają miesięcznie więcej świadczeń, aniżeli pracownicy OPS, którzy pracują...
DODAŁ: zulka DNIA 21 września 2018 O 10:39
Nono, ale się wysililiła! Zamiast się ośmieszać bezskutecznymi apelami, wystarczyłoby aby zdecydowała o waloryzacji dodatku terenowego...
DODAŁ: Wesolutki Misio DNIA 21 września 2018 O 10:15
Chciałam zaznaczyć, że to DRUGI apel Pani Minister, z którego również nic nie wynika. Jak było, tak jest i będzie.
DODAŁ: MOPS DNIA 21 września 2018 O 08:51
A to dobre. Ministerstwo apeluje do samorządów zamiast jako ministerstwo pracy wprowadzić stawki dla pracowników rozporządzeniem.
DODAŁ: Marcin DNIA 21 września 2018 O 08:46
Nic nie da pisanie kolejnego pisma przez Panią Minister - szkoda papieru i wysiłku , samorządy są biedne,dużo pieniędzy idzie na dopłaty do domów pomocy społecznej, a pracownik socjalny zawsze gdzieś na szarym końcu. Ministerstwo tez nie jest bez winy , najlepiej zwalić coś na samorząd. Dodatek 250 zł od kilkunastu lat w tej samej kwocie , a przecież to Ministerstwo powinno ustalić kwotę dodatku, najniższe wynagrodzenie idzie w górę a my tkwimy w tym 250 zł. często wliczanym do ogólnej kwoty wynagrodzenia. Ludzie odchodzą od pomocy społecznej , szukają godziwych zarobków już występują problemy z asystentami rodzinnymi, z osobami do specjalistycznych usług opiekuńczych bo za te grosze nikt nie chce tej pracy wykonywać.Ponoć budżet Państwa dobrze stoi , przynajmniej tak się słyszy z ust polityków, to może znajda się jakieś środki żeby podnieść dodatki, bo wypisywanie pism do gmin to nic nie da, szkoda ludzi upokarzać i robić nadzieję.Jest to przykre co pisze ale taka jest prawda.
DODAŁ: MG DNIA 21 września 2018 O 08:38
Nie mam pojęcia skąd Wy bierzecie te kwoty. Ja pracuje od 10 lat w opiece. 1800 zł mam na rękę czyli netto oczywiście w tym dodatek stażowy. Jestem z wielkopolski. Bardzo żałuję pieniędzy I czasu który straciłam na studia Co rok podpisuję dokument ile mogłabym najwyżej zarabiać na moim stanowisku szlak mnie trafia bo to prawie raz tyle co zarabiam. Moje podopieczne nie robią nic I mają więcej. Rząd udaje że tego nie widzi. Od lokalnego polityka na Dniu Pracownika usłyszeliśmy wszyscy że pensje nie wzrosną bo nie ms kasy ale czeka nas za ta pracę nagroda w niebie. W dupie A nie w niebie. Co za Bezmózg.
DODAŁ: Iwona DNIA 20 września 2018 O 22:54
Likwidacja zespołów interdyscyplinarnych.w strukturach ops.pracownicy socjalni są od spraw socjalnych a psycholog i terapeuta jest od przemocy w rodzinie
DODAŁ: Ktoś DNIA 20 września 2018 O 19:15
W Wtz 2100 brutto czy mogę do opieki po zasiłek???? Śmiech w biały dzień i dla Was i dla nas Pozdrawiam
DODAŁ: Terapeuta DNIA 20 września 2018 O 16:36
W pomocy społecznej pracuję od 25 lat i doczekałam czasów kiedy podopieczni otrzymują wysokie uposażenie z zasiłków z pomocy społecznej. Pensja od 8 lat ta sama, pracy 4 x tyle, do tego nie należy się odzież - "mundurówka", dzień pracownika socjalnego NIE istnieje. Jak widzę pisma i postulaty P. Minister to ogarnia mnie śmiech !!!! Apelować to do dzieci może posłuchają, a nie do samorządu. Jak nie ma "sztywnego" zapisu to NIC Z TEGO apelu!!
DODAŁ: GOPS1 DNIA 20 września 2018 O 14:55
Twoje 1700 zł w porównaniu z tym co otrzymuje u nas samotna pani z 4 dzieci co miesiąc jest to kwota 4.600,00 zł. (słownie: cztery tysiące sześćset)to pakuj walizki - smutne to ale prawdziwe.....
DODAŁ: gops DNIA 20 września 2018 O 13:04
dzisiaj wydrukuję sobie ten apel pani minister i pójdę z nim do sklepu i spróbuję nim zapłacić za zakupy - być może będą go respektować ????
DODAŁ: gops DNIA 20 września 2018 O 12:51
1700 netto. Nic tylko emigrowac.
DODAŁ: :( DNIA 20 września 2018 O 12:41
2600 brutto to głodowa pensja. Niech dadzą minimum 4000 brutto to będzie już w miarę. Z dodatkami mam jakieś 35200 brutto to na rękę zaledwie 2400.... za dużo żeby dostać zasiłki a za mało aby godziwie żyć.
DODAŁ: ada DNIA 20 września 2018 O 12:29
W pomocy społecznej pracuję od 20 lat i powiem tak doczekałam czasów kiedy podopieczni otrzymują wysokie uposażenie z zasiłków z pomocy społecznej natomiast pracownicy socjali są na zasiłku pracowniczym czy warto tak dalej pracować?
DODAŁ: agnes DNIA 20 września 2018 O 10:45
W pomocy społecznej pracuję od 20 lat i powiem tak doczekałam czasów kiedy to podopieczni otrzymują wysokie zarobki natomiast pracownik socjalny dostaje zasiłek pracowniczy czy warto tu dalej pracować?
DODAŁ: agnes DNIA 20 września 2018 O 10:39
Proponuję, żeby ministerstwo dało przykład samorządom i jednym podpisem pani minister podniosło do kwoty 500 zł dodatek dla pracowników socjalnych, który już dawno stracił na wartości i celowości jakim miał służyć...... Tych apeli pani minister do samorządów to już trudno zliczyć tu trzeba działać !
DODAŁ: gops DNIA 20 września 2018 O 09:41
ale się wysilili he he he
DODAŁ: magda DNIA 20 września 2018 O 09:25

ZOBACZ PODOBNE

„Aktywny rodzic”

Ministerstwo o kontroli rodzicielskiej

05 lutego 2024      TAGI:         
Ministerstwo Cyfryzacji dostrzega problematykę ochrony rodzicielskiej dzieci korzystających...»
Ministerstwo ostrzega przed zimą

Ministerstwo ostrzega przed zimą

05 grudnia 2023      TAGI:         
Z uwagi na pojawiające się nocami mrozy Pani Minister apeluje o zważanie na innych,...»
Czy dane w aplikacjach rządowych są bezpieczne?

Ministerstwo Finansów ostrzega

21 kwietnia 2023      TAGI:      
Na stronie Ministerstwa Finansów ukazało się ostrzeżenie o próbach manipulacji...»
Będą podwyżki wynagrodzenia w samorządach

Będą podwyżki wynagrodzenia w samorządach

06 maja 2024      TAGI:   
Trwają prace nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie...»
Ministerstwo o „Wakacjach w sieci”

Ministerstwo o „Wakacjach w sieci”

03 lipca 2023      TAGI:         
Ministerstwo Cyfryzacji, zważając na niebezpieczeństwa występujące w sieci oraz...»