Praca zdalna coraz bliżej kodeksu pracy
Już na etapie projektu zostaje wprowadzona definicja pracy zdalnej. Projektodawca rozumie przez nią taką pracę, która wykonywana jest całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Projektodawca przewiduje pracę zdalną całkowitą oraz hybrydową. Jej wybór będzie zależny od potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach.
Jednocześnie pracodawca będzie co do zasady musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez:
• pracownika – rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
• pracownicę w ciąży,
• pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,
• pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Pracodawca będzie mógł jednak odmówić pracy zdalnej w/w pracownikowi ze względu na rodzaj pracy albo organizację pracy.
Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej będzie musiał mu zapewnić narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/praca-zdalna-wkrotce-w-kodeksie-pracy-rada-ministrow-przyjela-projekt-ustawy