Systemy teleinformatyczne stosowane w jednostkach organizacyjnych pomocy społeczn
Określa ono:
1) opis systemów teleinformatycznych stosowanych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, zawierający strukturę systemu, wymaganą minimalną funkcjonalność systemu oraz zakres komunikacji między elementami struktury systemu;
2) wymagania standaryzujące w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i rozwoju systemu;
3) sposób postępowania w zakresie stwierdzania zgodności oprogramowania z opisem systemu
Jednostki organizacyjne pomocy społecznej opierają swoją działalność na wielu systemach teleinformatycznych. Każdy z nich poddawany jest skomplikowanej procedurze, zanim będzie mógł być wdrożony.
Funkcjonowanie systemu
Funkcjonowanie systemu musi uwzględniać ciągły jego rozwój, odnosić się zarówno do rozszerzania jego funkcjonalności zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, jak również do sfery technologicznej, obejmującej dostosowanie systemu teleinformatycznego do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych i rozwoju w dziedzinie informatyki i telekomunikacji.
Oprogramowanie wspomagające realizację zadań pomocy społecznej określonych w ustawie musi przejść tzw. procedurą zgodności, na wniosek samego producenta. W celu stwierdzenia zgodności oprogramowania z opisem systemu dokonuje się oceny kompletności dołączonej do wniosku dokumentacji oprogramowania oraz wykazu wykonanych scenariuszy testowych, będących udokumentowaniem poprawności działania oprogramowania.
Producent uzyska świadectwo zgodności, dopiero jeżeli podczas procedury zgodności zostanie stwierdzone, że oprogramowanie spełnia wymagania.
W związku ze zmianą rozporządzenia określającego w/w procedurę minister przewidział, aby świadectwa zgodności wydane na podstawie uprzedniego rozporządzenia (tracącego moc) zachowały ważność do czasu wydania świadectw zgodności na podstawie niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie niniejsze wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
Źródło:
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/2494
Komentarze Systemy teleinformatyczne stosowane w jednostkach organizacyjnych pomocy społeczn (0)

„Powódź 2024” – procedury i zasady udzielania pomocy w stanie klęski żywiołowej (bezpłatne szkolenie online)

Centralny rejestr naborów do pracy w jednostkach samorządowych – czy to realne?

Dodatek dla pracowników pomocy społecznej
Domy pomocy społecznej nie przyjmują nowych osób

Poszerzenie kręgu osób uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej
