Newsy      

Wynagrodzenie pracownika a dostęp do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznej w kontekście wynagrodzenia pracowników pełniących funkcje publiczne od zawsze budził kontrowersje. W jednym z nowszych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego Sąd jasno wyjaśnia niuanse tkwiące we wskazanej materii.

W orzecznictwie sądów administracyjnych konsekwentnie wyrażany jest pogląd, iż wydatkowanie środków publicznych przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników w podmiotach państwowych i samorządowych jest jawne. Zasada jawności publicznej gospodarki finansowej stanowi jedną z gwarancji realizacji konstytucyjnej zasady prawa do informacji o działalności organów władzy publicznej, a także osób pełniących funkcje publiczne.

Na gruncie orzeczenia NSA wyjaśnia, że żądanie informacji o wynagrodzeniu pracowników, wymienionych z imienia i nazwiska, nie jest żądaniem informacji publicznej, jest podzielany w orzecznictwie sądów administracyjnych niezwykle rzadko. Pogląd ten nie zasługuje na akceptację, ponieważ sposób sformułowania wniosku przez żądanie udostępnienia informacji o wynagrodzeniu pracowników urzędu w gruncie rzeczy z imienia i nazwiska, gdyż przypisanie do wnioskowanych stanowisk danych osób nie stanowi większego problemu, nie powoduje, że wniosek ten przestaje być wnioskiem o informacje o sposobie wydatkowania środków publicznych. Zatem nadal jest wnioskiem o sprawach publicznych w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 902) i zasadach funkcjonowania tych podmiotów, majątku publicznym i ciężarach publicznych w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 3 i pkt 5 lit. h w/w ustaway.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego każde wydatkowanie środków publicznych jest sprawą publiczną, bez względu na cel, jaki jest realizowany. Ochrona prywatności pracowników w zakresie wypłacanego im ze środków publicznych wynagrodzenia powinna być realizowana nie na etapie kwalifikacji prawnej żądanych informacji, lecz przez ewentualne ograniczenie dostępu do tych informacji publicznych na podstawie art. 5 ust. 2 w/w ustawy.

Jak wywodzi NSA, prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa. Informacje dotyczące kwot wynagrodzeń, jak i składników tych wynagrodzeń oraz nagród, finansowane są ze środków publicznych i wypłacane za wykonywaną pracę, tym samym stanowią informację publiczną, niezależnie od tego, czy są to stałe elementy wynagrodzenia, czy fakultatywne lub uznaniowe.

Konkludując, zasada jawności gospodarki środkami publicznymi jest zasadą, która musi być bezwzględnie przestrzegana przez każdą jednostkę dysponującą publicznymi środkami finansowymi.

Źródło:

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/809E38D21D

Komentarze Wynagrodzenie pracownika a dostęp do informacji publicznej (0)

      2 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Klub Pracownika Socjalnego w sprawie likwidacji OPS i ŚOO

20 czerwca 2012      TAGI:      
Uczestnicy spotkań Klubu Pracownika Socjalnego w Warszawie przygotowują List Otwarty...»

Zatrudnienie pracownika samorządowego a zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego

07 listopada 2011     
Czy osiągnięcie przez pracownika samorządowego wieku emerytalnego, powoduje zawieszenie...»
dane kontaktowe

Pracodawca a prywatne dane kontaktowe pracownika

24 sierpnia 2020      TAGI:         
Pracodawca w procesie rekrutacji uzyskuje wiele danych pracownika, w tym również prywatne...»
Prawo do renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem

Prawo do renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem

02 września 2024      TAGI:      
Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach...»
Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”

Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”

02 września 2024      TAGI:         
Zgodnie z treścią § 29 ust. 1.  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca...»
Pomoc państwa omija samotnych rolników – RPO reaguje

Pomoc państwa omija samotnych rolników – RPO reaguje

27 sierpnia 2024      TAGI:      
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony zjawiskiem odmawiania rolnikom będącym...»