Partnerzy

      Newsy         

DPS czy ZOL?

W pracy zawodowej pracownik socjalny spotyka się z przypadkami, w których powstają wątpliwości, czy podopieczny winien być skierowany do domu pomocy społecznej (dalej jako DPS) czy zakładu opiekuńczo-leczniczego (dalej jako ZOL).

DPS czy ZOL?

Z pomocą niejednokrotnie przychodzi doktryna, która pozwala na rozwianie wątpliwości. Zgodnie z art. 54 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej (dalej jako u.p.s.) osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Ustawodawca w nieco inny sposób zdecydował się na traktowane osoby wymagające „wzmożonej opieki medycznej”, które stosownie do art. 54 ust. 3 u.p.s. powinny być kierowane na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.

Jak podnosi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sytuacji, w której osoba wymaga „wzmożonej” opieki medycznej, winna ona być kierowana nie do domu pomocy społecznej, ale do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego. Z kolei w sytuacji, w której osoba wymaga całodobowej opieki medycznej, ale szczególnej (wzmożonej), skierowanie do właściwej placówki, świadczącej nie tyle opiekę socjalną, co medyczną, należy do właściwości innych organów i następuje w odrębnym trybie od trybu określonego w art. 54 ust. 1, 2, 2a i ust. 4 w zw. z art. 56 u.p.s. Jak wynika z art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1373) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz.U. z 2012 r., poz. 731), skierowanie do odpowiedniego zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego następuje podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak analizować wniosek?

Jeśli zatem do organu pomocy społecznej spływa wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej, to przede wszystkim należy ustalić, czy wnioskodawca spełnia wymogi ustawowe do uzyskania w/w skierowania. Dopiero ich spełnienie inicjuje dokonanie oceny, do jakiego typu domu pomocy społecznej wnioskodawcę należy osobę skierować, a następnie wydać stosowną decyzję.

Z kolei jeśli już na pierwszym etapie rozpoznawania sprawy okaże się, że wnioskodawca wymaga wzmożonej opieki medycznej, to sprawa pozostaje poza zakresem kompetencji organu pomocy społecznej i nie może on w takiej sprawie orzekać.

Skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego tudzież zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wyklucza możliwość skierowania jej do któregokolwiek z typów dps.

Źródło:

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D5ADB97A2B

Komentarze DPS czy ZOL? (2)

      5 + 1 = ?    
Taka jest teoria a w praktyce odbywa się wymuszona przez kierownictwo i władze gminy spychologia klientów na ZOL-e bo gmina płaci w 99,99% za pobyt w DPS a to są ogromne koszty.
DODAŁ: socjalny DNIA 23 sierpnia 2024 O 11:10
Tutaj powinno być pod uwagę brane DPS czy schronisko dla osób bezdomnych? gdyż kierownictwo nakazuje pracownikom socjalnym kierować podopiecznych do schronisk, bo DPS jest zbyt dużym obciążeniem finansowym dla gmin.
DODAŁ: borg DNIA 21 sierpnia 2024 O 12:28

ZOBACZ PODOBNE

Tablice alimentacyjne

26 lipca 2025      TAGI:      
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało tzw. „Tablice alimentacyjne”, które...»

Abonament RTV 2026 r. – nowe stawki i zasady, kiedy wejdą w życie?

25 lipca 2025      TAGI:      
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że abonament RTV to obligatoryjna opłata za posiadanie...»
Okup za dane - CERT Polska alarmuje

Okup za dane – CERT Polska alarmuje

21 lipca 2025      TAGI:      
CERT Polska znów alarmuje o kampanii SMS-owej organizowanej w celu wyłudzenia środków....»
„Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”

21 lipca 2025      TAGI:      
W dniu 1 sierpnia 2025 r. rusza nabór wniosków w programie „Samodzielność –Aktywność...»

Podwyżki dla nauczycieli 2025 – kto i ile dostanie?

18 lipca 2025      TAGI:      
Jak wygląda sytuacja z podwyżkami dla pedagogów, które zatwierdzono na ten rok?...»
Anonimizacja dokumentów a Prezes UODO

Anonimizacja dokumentów a Prezes UODO

15 lipca 2025      TAGI:      
UODO zwraca uwagę, że w obowiązujących przepisach nie ma dokładnej instrukcji...»