RPO o niepokojącej „Hospitalizacji”
Rzecznik, powołując się źródła informacyjne, wskazuje na zjawisko wzywania ratowników medycznych z powodu złych warunków mieszkaniowych i braku opieki rodziny nad osobami starszymi. Jak podnosi, niepokój służb społecznych skutkuje wzywaniem pogotowia z powodu zaniedbań seniorów wymagających opieki szpitalnej. Taki stan rzeczy w konsekwencji może skutkować hospitalizacją bez wskazań medycznych.
Nadto Rzecznik zwraca uwagę na pojawiający się problem związany z systemowym niedofinansowaniem opieki długoterminowej sprawowanej nad osobami starszymi, niesamodzielnymi, brakiem miejsc w domach pomocy społecznej i długim czasem oczekiwania na przyjęcie do placówek.
Jakie działania podjęło Ministerstwo?
Minister ds. Polityki Senioralnej, odpowiadając Rzecznikowi, poinformowała o utworzeniu Międzyresortowego Zespół do spraw systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi. Do kompetencji zespołu należy przede wszystkim analiza systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi oraz proponowanie kierunków działań w obszarach dotyczących opieki nad osobami starszymi.
Podejmowane działania w ramach Zespołu mają na celu poprawę sytuacji w zakresie zapewnienia dostępu do kompleksowej i odpowiedniej jakości opieki długoterminowej.
Więcej informacji, jak również odpowiedź Ministra:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-seniorzy-hospitalizacja-kprm-odpowiedz
Komentarze RPO o niepokojącej „Hospitalizacji” (0)
„Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – spotkanie informacyjne w woj. śląskim
Zaproszenie do projektu „Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – woj. opolskie
IV Małopolski Konkurs Literacki – „Nasz wspólny czas”
![Amortyzacja w jednostkach sektora finansów publicznych [BEZPŁATNE SZKOLENIE]](https://ops.pl/wp-content/uploads/2025/05/3840x1440_143a-250x150.jpg)
Amortyzacja w jednostkach sektora finansów publicznych [BEZPŁATNE SZKOLENIE]

Czy rada gminy może wydawać polecenia wójtowi?
