Apel do Ministerstwa
Taki stan rzeczy miałby zmniejszyć poczucie bezkarności, jak również wzbudzić przekonanie o nieuchronności samej kary.
Czego dotyczy apel?
Przypomnijmy: zgodnie z art. 107 ust. 3a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283 z późn. zm. dalej powoływanej jako ustawa) przy przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz świadczeniu pracy socjalnej w środowisku może uczestniczyć drugi pracownik socjalny. Rodzinny wywiad środowiskowy oraz świadczenie pracy socjalnej w środowisku może się odbywać w asyście funkcjonariusza Policji. Jak czytamy w kolejnym ustępie ustawy Kierownik ośrodka pomocy społecznej oraz dyrektor centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, na wniosek pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej albo centrum usług społecznych lub z własnej inicjatywy, może wystąpić z wnioskiem do właściwego miejscowo komendanta Policji o asystę w trakcie przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego lub świadczenia pracy socjalnej w środowisku. Właściwy miejscowo komendant Policji jest obowiązany do zapewnienia pracownikowi socjalnemu asysty Policji przy przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego lub świadczeniu pracy socjalnej w środowisku.
Jak podnosi orzecznictwo, decyzja kierownika ośrodka pomocy społecznej w przedmiocie wystąpienia do komendanta Policji o wytypowanie asysty funkcjonariuszy Policji przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego, nie została obwarowana przesłankami, stwierdzić należy, iż dostrzeżenie w danej sprawie przez kierownika ośrodka pomocy społecznej potrzeby asysty Policji przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego i nałożony na Policję obowiązek uwzględnienia wniosku o zapewnienie asysty funkcjonariusza Policji przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego, oznacza, że wnioskujący o pomoc społeczną ma obowiązek znoszenia obecności policjanta przy czynności przeprowadzania wywiadu niezależnie od tego, jak osobiście odbiera obecność policjanta (Wyrok WSA w Białymstoku z 30.05.2023 r. sygn. akt II SA/Bk 203/23,).
Zgodnie z art. 121 ust. 1 ustawy pracownikowi socjalnemu przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.
Ustawodawca mocą przepisu o charakterze lex specialis nadał ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych pracownikom socjalnym. W tym miejscu należy jasno wskazać, że wskazanej ochronie będą podlegali wszyscy pracownicy sektora.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią wystąpienia:
https://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/110_25_ms_wzrost.pdf
Komentarze Apel do Ministerstwa (0)

Apel o 500+ przed świętami

Zastrzeganie numeru PESEL okiem Ministerstwa
Apel NSZZ ”Solidarność” Regionu Mazowsze
UODO o naruszeniach ochrony danych – webinarium
Zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego powoli staje się faktem
