Zasiłek pogrzebowy 2025 – ile wynosi, komu przysługuje?
Co to jest zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy to forma wsparcia o charakterze finansowym. Powstała po to, żeby pokrywać koszty, jakie są skorelowane ze zorganizowaniem pochówku osoby zmarłej. Tego rodzaju świadczenie przysługuje osobom (fizycznym i prawnym), które były obciążone kosztami pochówku, bez względu na stopień ich pokrewieństwa ze zmarłym. Świadczenie to ma charakter zwrotu części poniesionych wtedy wydatków, można zatem uznać, że zasiłek pogrzebowy to wsparcie socjalne, a nie pełny zwrot wszystkich poniesionych wówczas kosztów.
Dla kogo świadczenie pogrzebowe?
Zasady z zakresu przyznawania zasiłku pogrzebowego pozostają niezmienne od wielu lat. Wniosek o tego rodzaju formę wsparcia finansowego mogą składać osoby, które opłaciły pogrzeb. Zakład Ubezpieczeń Społecznych precyzyjnie wyszczególnił, kto może starać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
Zasiłek pogrzebowy ZUS
Zasiłek pogrzebowy należy się po śmierci:
- osoby z przyznanym prawem do renty albo emerytury,
- osoby, która podlegała ubezpieczeniu w ZUS,
- osoby z przyznaną emeryturą pomostową,
- osoby z przyznanym nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym,
- osoby, która zmarła na etapie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego (gdy ubezpieczenie ustało),
- osoby, która w momencie zgonu nie miała przyznanej renty ani emerytury, ale spełniała wszystkie warunki, żeby ją otrzymać,
- osoby, która otrzymywała zasiłek przedemerytalny albo świadczenie przedemerytalne,
- osoby, która otrzymywała świadczenie jako cywilna niewidoma ofiara działań o charakterze wojennym,
- osoby, która otrzymywała rentę socjalną,
- osoby, która umarła w następstwie choroby zawodowej albo wypadku (powstałych w szczególnych okolicznościach).
Zasiłek pogrzebowy należy się również:
- członkowi rodziny,
- domowi pomocy społecznej,
- pracodawcy,
- powiatowi,
- gminie,
- osobie prawnej związku wyznaniowego albo kościoła, gdy pokryli koszty związane z pogrzebem i mają dokumenty, które to potwierdzają (np. rachunki, faktury).
Za członka rodziny uznawany jest:
- małżonek (wdowa, wdowiec i małżonek, który pozostawał w separacji),
- rodzice, macocha, ojczym, osoba przysposabiająca, dzieci własne, dzieci przysposobione i kolejnego małżonka,
- dzieci, które były wychowywane w ramach rodziny zastępczej, inne dzieci, które były przyjęte oraz wychowywane, zanim doszło do uzyskania przez nie pełnoletności,
- dziadkowie,
- rodzeństwo,
- osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.
Zasiłek pogrzebowy KRUS
Jak to wynika z artykułu 35 ustawy z 20. grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek pogrzebowy należy się osobie, która poniosła koszty związane z organizacją pogrzebu po śmierci:
- osoby uprawnionej do renty albo emerytury z ubezpieczenia,
- osoby ubezpieczonej, nie wyłączając z tego osób, które podlegały jedynie ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu i macierzyńskiemu,
- osoby, która w momencie śmierci nie miała przyznanej renty ani emerytury, ale spełniała wszystkie warunki, które obowiązują w zakresie jej przyznania.
Członkami rodziny, o których mowa w ustawie, są:
- małżonek (wdowiec, wdowa),
- dzieci własne i te z kolejnego małżeństwa, dzieci przysposobione oraz te ulokowane w rodzinie zastępczej (w rodzinie zastępczej spokrewnionej i zawodowej),
- dzieci przyjęte na wychowanie, zanim osiągnęły pełnoletność,
- rodzice, macocha, ojczym, osoby przysposabiające,
- dziadkowie,
- rodzeństwo,
- wnuki,
- osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.
Poza członkami rodziny zasiłek pogrzebowy może uzyskać:
- gmina,
- powiat,
- dom pomocy społecznej,
- osoba prawna związku wyznaniowego oraz kościoła,
- inna osoba niż członek rodziny.
Zasiłek pogrzebowy MOPS
W Polsce dostępna jest także i taka możliwość, że to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) zapłaci za pogrzeb – każdorazowo jest to MOPS właściwy dla miejscowości, w której był zameldowany zmarły. Jeśli nie był on ubezpieczony, był osobą bezrobotną albo nieznaną, to wtedy koszty związane z organizacją pochówku, spoczywają na opiece społecznej. Każdorazowo dochodzi do tego w sposób ustalony przez gminę i zgodnie z wyznaniem osoby, która zmarła.
Najbliższa rodzina zmarłego również może zgłosić się po tzw. zasiłek pogrzebowy z opieki społecznej. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie, najczęściej nie przekracza on 3 tysięcy złotych.
Przyznanie zasiłku pogrzebowego nie oznacza, że uzyska się pieniądze „do ręki”. Zasiłek jest przyznawany, żeby umożliwić pokrycie całości albo przynajmniej części wydatków, jakie rodzina musiała przeznaczyć na ceremonię pogrzebową.
Żeby uzyskać zasiłek pogrzebowy z pomocy społecznej, trzeba udać się do ośrodka pomocy społecznej, tego właściwego dla danej miejscowości z: skróconym aktem zgonu, dowodem tożsamości osoby zmarłej, oryginałem zaświadczenia o braku uprawnień zmarłego i członków jego rodziny do zasiłku pogrzebowego. Oprócz tego MOPS może także poprosić o udokumentowanie trudnej sytuacji finansowej rodziny zmarłego.
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2025?
Wysokość zasiłku pogrzebowego
Aktualnie, w odniesieniu do osoby fizycznej członka rodziny, który pokrył koszty pogrzebu, zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Taka stawka obowiązuje od 14 lat (od 2011 r.). Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego była zmienna, stanowiła 200% wynagrodzenia, które obowiązywało w chwili śmierci osoby (tej, której koszty pogrzebu wówczas pokryto).
Planowane podwyżki – zasiłek pogrzebowy 2026
W następstwie nowelizacji od 1 stycznia 2026 roku zasiłek pogrzebowy wzrośnie z 4 do 7 tysięcy złotych. Ponadto suma ta będzie podlegać waloryzacji od 1 marca. Zawsze wtedy, gdy inflacja przewyższy 5% w roku wcześniejszym.
Ponadto ustawa nowelizująca umożliwia także przyznawanie zasiłku celowego (z przeznaczeniem na pokrycie kosztów, jakie się wiążą ze zorganizowaniem pogrzebu). Ta forma wsparcia finansowego będzie przyznawana bez względu na wysokość dochodu, a będzie ją mogła otrzymać osoba, która opłaciła pogrzeb, ale tylko wtedy gdy:
- po osobie zmarłej nie należy się zasiłek pogrzebowy albo osoba, która opłaciła pogrzeb i poniosła trudne do przewidzenia oraz nadzwyczajne koszty (np. przewóz ciała zmarłego z zagranicy).
Zasiłek pogrzebowy – kiedy i jakie dokumenty złożyć?
Wniosek o zwrot wydatków, które poniesiono w związku z organizacją pochówku, można składać do 12 miesięcy, od dnia śmierci pochowanej osoby. Po tym terminie prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa.
Żeby otrzymać zasiłek pogrzebowy, trzeba złożyć (w ZUS-ie) następujące dokumenty:
- wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego,
- oryginały faktur i rachunków (tych związanych z wydatkami, jakie poniesiono na etapie organizowania pogrzebu),
- akt zgonu,
- zaświadczenie płatnika (chodzi o potwierdzenie, że podlega się ubezpieczeniu emerytalnemu lub rentowemu),
- dokumenty, które wskazują na stopień pokrewieństwa albo powinowactwa ze zmarłym.
Gdy doszło do urodzenia martwego dziecka, wtedy zamiast aktu zgonu, wymagane jest przedłożenie aktu urodzenia dziecka (albo odpisu zupełnego aktu urodzenia; tam musi zostać zamieszczona adnotacja, że dziecko przyszło na świat martwe).

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?
Wniosek o zasiłek pogrzebowy można złożyć osobiście, tradycyjną drogą pocztową albo przez Internet. Wybór właściwego miejsca do złożenia wniosku o ten zasiłek jest uzależniony od statusu ubezpieczenia osoby zmarłej. W odniesieniu do osób ubezpieczonych wniosek należy złożyć w ZUS albo w KRUS. W przypadku osób bez ubezpieczenia należy się skierować do MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).
Jeśli ktoś się zdecyduje na drogę online, wówczas trzeba wejść na platformę PUE ZUS. Jest jeszcze jedna możliwość – skorzystanie ze wsparcia zakładu pogrzebowego. Wówczas to on w imieniu danej osoby (po dostarczeniu wymaganych dokumentów) zajmie się aplikowaniem o tego rodzaju wsparcie finansowe.
Zasiłek pogrzebowy wniosek przez Internet
Najpierw trzeba się zalogować na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Z katalogu dostępnych tam usług należy wybrać usługę „Złożenie dokumentu Z-12”. Kolejny krok to uzupełnienie wymaganych danych w formularzu elektronicznym i złożenie dyspozycji w zakresie sposobu odbioru korespondencji w tej sprawie. Domyślnie korespondencja jest przesyłana drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS. Można również zdecydować się na odbiór osobisty, papierowy (pocztą tradycyjną) albo poprzez pełnomocnika.
Elektroniczny wniosek podpisuje się za pomocą certyfikatu kwalifikowanego albo poprzez profil zaufany ePUAP. Kolejny etap to jego elektroniczne przesłanie do ZUS.
Dalsze kroki to:
- osobiste albo zapośredniczone (pocztą) dostarczenie do dowolnej jednostki terenowej ZUS wszystkich wymaganych dokumentów.
Jeśli prawo do zasiłku pogrzebowego zostanie przyznane, wówczas zostanie on wypłacony na podany we wniosku rachunek. Jeśli numer konta nie został podany, wtedy środki zostaną wysłane na wskazany adres (przekaz pocztowy). Gdy zadecydowało się o odbieraniu korespondencji w formie elektronicznej, wtedy o jej nadejściu będzie powiadamiał mail albo dodatkowo SMS. Wówczas po zalogowaniu na profilu PUE ZUS, trzeba jeszcze będzie podpisać Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD). To obligatoryjny warunek, z którego należy się wywiązać, żeby pozyskać dostęp do dokumentu elektronicznego.
Na co można wykorzystać zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy można wykorzystać na:
- opłacenie miejsca na cmentarzu,
- opłacenie przechowania zwłok w chłodni,
- opłacenie nabożeństwa żałobnego,
- zakup tabliczki i krzyża,
- wybudowanie grobu ziemnego,
- zakup urny albo trumny,
- transport zwłok,
- zakup stroju dla zmarłego,
- zorganizowanie ceremonii pogrzebowej,
- inne wydatki, które są związane z pochówkiem.
Waloryzacja zasiłku pogrzebowego
Z nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że zasiłek pogrzebowy od przyszłego roku będzie wynosił 7 tysięcy złotych. Suma ta będzie podlegała corocznej waloryzacji, każdorazowo od 1 marca, ale tylko wtedy, gdy wskaźnik waloryzacji będzie wyższy niż 5%. Wskaźnik waloryzacji to w tym wypadku średnioroczny wskaźnik cen towarów oraz usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. Za jego ogłaszanie odpowiada Prezes Główny Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”.
Kiedy ZUS może odmówić wypłacenia świadczenia?
Zasiłek pogrzebowy można uzyskać jedynie w konkretnych sytuacjach. ZUS odrzuca wnioski, gdy osoba zmarła albo ta, która finansuje ceremonię pogrzebową, nie spełnia ustawowych wymagań. Najczęściej do odmowy dochodzi w obliczu:
- zgonu osoby, która nie nabyła praw do renty, emerytury innego rodzaju świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (gdy w dniu śmierci nie miała ubezpieczenia),
- opłacenia kosztów związanych z pogrzebem przez osobę, która nie jest w stanie ich właściwie udokumentować (nie ma rachunków, faktur),
- zgłoszenia wniosku o zasiłek pogrzebowy po terminie (po upływie 12 miesięcy od zgonu albo pogrzebu),
- sytuacji, gdy zmarła osoba miała prawo do świadczeń, ale nikt z uprawnionych nie uregulował kosztów związanych z pogrzebem (np. został opłacony z darowizn i nie doszło do wskazania konkretnego płatnika),
- sytuacji, gdy doszło do złożenia niekompletnego wniosku i nie uzupełniono braków o charakterze formalnym w wyznaczonym terminie.
Warto pamiętać także i o tym, że zasiłek pogrzebowy nie przysługuje więcej niż raz.
Komentarze Zasiłek pogrzebowy 2025 – ile wynosi, komu przysługuje? (0)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zasiłek chorobowy w DPS – ciąg dalszy dyskusji

500 zł dla nauczycieli. Komu przysługuje dofinansowanie?

Anonimizacja dokumentów a Prezes UODO

Rzecznik praw uczniowskich coraz bliżej
