Partnerzy

      Newsy

Warszawa: Projekt Irena Sendler

Spotkanie z pomysłodawcami i realizatorami
polsko-izraelskiego projektu upamiętniającego Irenę Sendler
 
 

W spotkaniu uczestniczyli: Ambasador Izraela w Polsce David Peleg, Kapelan Prezydenta RP ks. Roman Indrzejczyk, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ Maciej Kozłowski, zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich ds. Rozwoju Ewa Wierzyńska, uczniowie izraelskich szkół w Ra’ananie, młodzież z kibucu graniczącego ze Strefą Gazy, uczniowie z polskich szkół, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, Towarzystwa Przyjaźni Polska-Izrael, Fundacji im. Ireny Sendler, wolontariusze spisujący życiorysy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dla Muzeum Historii Żydów Polskich.

Podczas spotkania, w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka wręczyły odznaczenie państwowe. Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-izraelskiej współpracy kulturalnej, za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Orit Fogel-Shafran – dyrektor izraelskiej Orkiestry Symfonicznej w Ra’ananie, współrealizatorka projektu poświęconego upamiętnieniu Ireny Sendler.

Zwracając się do zebranych gości Pani Minister Ewa Junczyk-Ziomecka powiedziała:

„Dzisiejsze spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP jest spotkaniem międzynarodowym i międzypokoleniowym. Są wśród nas świadkowie i uczestnicy historii II Wojny Światowej i Holocaustu, są urodzeni po wojnie edukatorzy i przedstawiciele organizacji, którzy stoją na straży pamięci i prawdy historycznej. Są wreszcie młodzi ludzie, w których rękach już w niedalekiej przyszłości będą losy Polski, Izraela, świata. A wśród nich młodzi Izraelczycy, którzy przybyli z kibucu, leżącego w pobliżu Strefy Gazy, gdzie rozgrywają się dramatyczne wydarzenia. Żałuję, że nie ma tu pragnącej pokoju młodzieży palestyńskiej, ale nie przestaję wierzyć, że w niedalekiej przyszłości spotkają się w Warszawie z młodymi Polakami i młodymi Izraelczykami.

Nas, wszystkich tutaj połączyła Irena Sendler i inni polscy Sprawiedliwi. Ci ludzie, bardziej niż ktokolwiek i cokolwiek pomagają nam w porozumieniu, ponad stereotypami i podziałami. Ponad pokoleniami.

Dziś na tej sali są wśród nas Sprawiedliwi. Reprezentują 6 tysięcy 66 Polek i Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez izraelski instytut Yad Vaszem. Od dwóch lat honoruje ich także demokratyczne, niepodlegle państwo polskie w osobie Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zainicjował projekt Przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów i co roku przyznaje Sprawiedliwym jedno z najwyższych odznaczeń państwowych.

Cieszę się, że równolegle do wysiłków czynionych w Polsce, w Izraelu powstał projekt poświęcony dialogowi polsko-izraelskiemu, z inicjatywy pani Orit Fogel-Shafran. Filarami tego projektu jest koncert orkiestry symfonicznej pod kierunkiem pani Orit Fogel-Shafran ze specjalnie napisanym utworem „Promień światła w ciemności”, skomponowanym przez pana Oshrat’a Kobi, a zadedykowanym Pani Irenie Sendler.

Prapremiera odbyła się kilka dni temu 6 stycznia 2009 w Ra’anana, pod patronatem dwóch Prezydentów: Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Izraela Szymona Peresa. Polska premiera odbędzie się w Poznaniu za kilka dni, 14 stycznia. Jednocześnie młodzież ze szkół w Ra’anana napisała 2500 listów do Pani Ireny Sendler, a izraelska poczta wypuściła w obieg znaczek, zaprojektowany przez polskiego artystę Rafała Olbińskiego z wizerunkiem Pani Ireny i słowem dziękuję. Projekt ten jest jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach trwającego polskiego sezonu w Izraelu. I znów – w tym przedsięwzięciu Polaków i Izraelczyków połączyła Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Pani Irena Sendler.

Prezydent RP Lech Kaczyński dwukrotnie występował z wnioskiem o Pokojowa Nagrodę Nobla dla Pani Ireny Sendler. Do wniosku dołączył się Prezydent Izraela Szymon Peres. Bo choć od wybuchu II Wojny Światowej upływa w tym roku 70 lat, to przesłanie, jakie płynie z postaw Sprawiedliwych jest ponadczasowe i ponadnarodowe. Nie tylko podczas tragedii, jakie zawsze niesie ze sobą każda wojna, również w czasach spokojniejszych, bez wojen i konfliktów, potrzebna jest odwaga. Odwaga cywilna i wrażliwość na cudze nieszczęście. Taki testament zostawiła nam Irena Sendler. Zadanie ludzkiej solidarności zostawiają nam w spadku Sprawiedliwi. Dla nas, ale przede wszystkim już dla następnego pokolenia. Oddajmy więc im głos.”

Po wystąpieniu Pani Minister, młodzież izraelska ze szkół w Ra’ananie odczytała swoje listy skierowane do Ireny Sendler – w załączeniu przekazujemy treść odczytanych listów. Następnie uczniowie XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie spisujący życiorysy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w ramach projektu blogowego pt.: „36 Sprawiedliwych” opisali swoje spotkanie z Panią Ireną Sendler. Projekt jest częścią programu „Przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów w czasie Zagłady” realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polski pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Polsko-izraelski projekt zainicjowany przez Orkiestrę Symfoniczną w Ra’ananie, Urząd Miejski Ra’anany przy współpracy z Ambasadą w Tel Awiwie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Prezydenta Izraela Shimona Peresa ma na celu upamiętnienie sylwetki i historii Ireny Sendler.

Prezydent RP Lech Kaczyński dwukrotnie występował do Komitetu w Oslo o Pokojową Nagrodę Nobla dla Ireny Sendler. Tak zapoczątkowany został przez Kancelarię Prezydenta RP, trwający od ponad dwóch lat projekt „Przywracania pamięci” o Irenie Sendler i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Do programu dołączyła izraelska młodzież, która poznaje historię i życie Ireny Sendler, a także spotyka się z naocznymi świadkami jej działalności. Dzieci polskie i izraelskie napisały 2500 listów do Ireny Sendler, które zostaną zamknięte w specjalnych dzbanach, a rzeźbiarka Ilana Gur utworzy z nich rzeźbę upamiętniającą Irenę Sendler. W ramach projektu w Izraelu wydany został znaczek pocztowy z wizerunkiem Pani Sendler i słowem „dziękuję” po hebrajsku, który od kilku dni jest w obiegu. Ukoronowaniem programu był koncert symfoniczny z prawykonaniem utworu „Promień światła w ciemnościach" dedykowany Irenie Sendler, który odbył się 6 stycznia 2008 roku w Ra’anana. Z okazji premiery Prezydent RP Lech Kaczyński przesłał list do organizatorów i uczestników koncertu. Treść listu [ tutaj ]. Podczas uroczystości odczytano również list od Małżonki Prezydenta RP, Pani Marii Kaczyńskiej. Treść listu [ tutaj

Projekt poświęcony Irenie Sendler realizowany jest w ramach Roku Polskiego w Izraelu przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Prace i listy uczniów izraelskich do Ireny Sendler [ tutaj ]

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

14 stycznia – Koncert Finałowy ku pamięci Ireny Sendlerowej
w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu
  Historia życia Ireny Sendler poruszyła izraelską Orkiestrę Symfoniczną z Ra’anany. Znana w Izraelu Orkiestra we współpracy z Ambasadą RP w Tel Awiwie, Gminą Żydowską w Poznaniu i Towarzystwem Przyjaźni Izrael-Polska stworzyła wyjątkowy Projekt Ireny Sendlerowej – www.jewish.org.pl

Spotkanie w hołdzie Irenie Sendler 

Pamiątka 50-lecia IFSW 

źródło: www.prezydent.pl
oprac.ops.pl angoc

Komentarze Warszawa: Projekt Irena Sendler (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Warszawa: Nabór uczestników do projektu

19 sierpnia 2011     
Fundacja Psychoonkologii realizuje projekt "Integracja dla samodzielności",...»

Projekt MOPS Wolbrom

04 sierpnia 2011     
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej...»

Warszawa. Seminarium „Wokół edukacji emocjonalnej”

21 października 2015      TAGI:      
Jednym z wydarzeń inaugurujących obchody jubileuszu Polskiego Stowarzyszenia Szkół...»

Spotkanie w hołdzie Irenie Sendler

08 stycznia 2009     
Dnia 9 stycznia 2008 (piątek) o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie...»

Warszawa: Podziękowanie – projekt EFS

02 stycznia 2009     
Serdeczne podziękowania za współpracę Pracownicom Przedszkola Anglojęzycznego Polish...»

Warszawa: Matkę i dzieci wyrzucił na mróz

07 stycznia 2009     
Matkę z czwórką dzieci siłą wyrzucono z zajmowanego lokalu. Właściciel mieszkania...»