Newsy

POZNAŃ: Dłużnicy w Ewidencji InfoMonitora

Już wkrótce dane dłużników, którzy nie wywiązują się z obowiązku płacenia alimentów trafią do Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora. Urząd Miasta w Poznaniu ocenia, że łącznie dłużnicy alimentacyjni są winni miastu około 29 milionów złotych. Aby wyegzekwować tę kwotę Urząd Miasta podjął współpracę z InfoMonitorem Biurem Informacji Gospodarczej.

Po trafieniu do Ewidencji InfoMonitora dłużnicy alimentacyjni mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku, zakupem telefonu komórkowego czy usług telewizji kablowej. Informacje na temat ich zadłużenia trafią bowiem do wszystkich klientów InfoMonitora korzystających z danych zgromadzonych w Ewidencji, w tym do banków.

Dłużnicy alimentacyjni z Poznania trafią
do Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora

Dzięki zmianom w prawie od października 2008 roku organy samorządowe mogą przekazywać do biur informacji gospodarczej informacje o osobach, które od co najmniej 6 miesięcy nie zapłaciły alimentów. Urząd Miasta w  Poznaniu rozpoczął współpracę z InfoMonitorem Biurem Informacji Gospodarczej i w najbliższym czasie rozpocznie przekazywanie danych dłużników alimentacyjnych do Centralnej Ewidencji Dłużników prowadzonej przez InfoMonitor. Ocenia się, że w Poznaniu jest 2350  dłużników alimentacyjnych, którzy łącznie są winni miastu 29 milionów złotych.

„Jak większości gminom w Polsce brakowało nam skutecznego narzędzia do ściągania należności od dłużników alimentacyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z Centralną Ewidencją Dłużników uda się nam zdyscyplinować takie osoby do spłacenia swoich długów wobec miasta, a przede wszystkim wobec swoich dzieci.” – mówi Anna Szpytko, rzecznik prasowy prezydenta Poznania

Często zdarza się, że osoby zobowiązane do płacenia alimentów uchylają się od tego obowiązku i wykorzystują wszystkie możliwe metody, aby nie płacić, mimo że ich sytuacja materialna pozwala im regulować te zobowiązania. Takie osoby często ukrywają swoje dochody oraz majątek. Również polskie prawo nie dostarczało dotychczas wielu argumentów, które skutecznie motywowałyby do regulowania tego rodzaju zaległości. Bezkarność osób, które nie wywiązują się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego stanowi poważny problem i w konsekwencji prowadzi do znacznego obciążenia budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządowych. To z ich środków finansowane są wydatki przeznaczone m.in. na wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej niemożnością wyegzekwowania należnych im świadczeń alimentacyjnych.

Za pośrednictwem InfoMonitora dane dłużników alimentacyjnych z Poznania trafiają także do BIK (Biura Informacji Kredytowej), z którym współpracują niemal wszystkie polskie banki oraz SKOK-i, a także do telekomów, firm ubezpieczeniowych i pożyczkowych, dostawców Internetu oraz telewizji kablowej. Dla tych, którzy nie płacą alimentów może więc to oznaczać trudności przy staraniach o kredyt lub nową umowę z usługodawcami.

Banki, firmy prowadzące sprzedaż na raty i telekomy pilnie weryfikują rzetelność osób w zasobach udostępnianych przez InfoMonitor, tak więc osoba która nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, może mieć  problem z pozyskaniem jakiegokolwiek  kredytu, zakupem telefonu komórkowego czy innej usługi. Świadomość tego jest dużym bodźcem dla dłużników do terminowego regulowania zobowiązań. Z naszych szacunków wynika, że wystarczy sama informacja o możliwości znalezienia się w Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora, aby 75% osób zdecydowało się na zapłatę zobowiązania – wyjaśnia Mariusz Hildebrand, Prezes InfoMonitora.

Obecnie banki coraz częściej weryfikują potencjalnych klientów poprzez sprawdzenie czy negatywna informacja o nich nie figuruje nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale również w InfoMonitorze.  Takie są również rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, która w piśmie z 17 października zamieściła swoje zalecenia dotyczące oceny zdolności kredytowej przez banki. Rekomendacja KNF jest taka, aby instytucje finansowe szerzej wykorzystywały bazy danych w weryfikacji poziomu zadłużenia klientów i historii spłat. Zwiększa to również prawdopodobieństwo, że dłużnik alimentacyjny będzie miał utrudniony dostęp do wielu usług.

Inne gminy i miasta, które podjęły współpracę z Centralną Ewidencją Dłużników InfoMonitora i przekażą dane dłużników alimentacyjnych to: OPS Szamotuły, OPS Bojanów, UG Pępowo, GOPS Rogoźno, UG Kraszewice, UM Turek, gm. Kaźmierz, UG Obrzycko, GOPS Ceków-Kolonia, UG Dopiewo, UG Kramsk, UG Kościelec, UMiG Żerków,  UMiG Buk, UG Baranów, GOPS Ryczywół, OPS Ostroróg, UM Wągrowiec, OPS Śmigiel, OPS Sieraków, UG Wijewo, UG Kiszków, OPS Opalenica, MOPS w Lesznie, UG w Krzykosach, UG Duszniki, MGOPS Stawiszyn, GOPS Blizanów.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

InfoMonitor: Dłużnicy alimentacyjni na Podkarpaciu 

Lidia Roman
www.infomonitor.pl
Informacja prasowa InfoMonitor
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

I edycja Akademii Finansów

I edycja Akademii Finansów

18 października 2021      TAGI:         
Już 8 listopada 2021 r. rusza pierwsza edycja Akademii Finansów, której partnerem...»
Nowe koszty upomnienia

Nowe koszty upomnienia

15 października 2021      TAGI:      
Przypominamy, że od 13 października obowiązują nowe koszty upomnienia, wprowadzone...»
14 emerytura tuż tuż

Czternasta emerytura tuż tuż

15 października 2021      TAGI:         
W pierwszej połowie roku do emerytów i rencistów trafiła "trzynastka". W najbliższym...»
Zmiany w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży

Świadczenie wychowawcze i ZUS – ciąg dalszy

14 października 2021      TAGI:         
Senat odrzucił w całości projekt ustawy uchwalonej przez Sejm zakładającej powierzenie...»
Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

13 października 2021      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie...»
artwas » 19 października 2021, 10:19

co byście zrobili

Daria55 » 19 października 2021, 09:37

Wiza D Poland Business Harbour

alak » 19 października 2021, 09:29

przedłużenie orzeczenia z zus

amigooo » 19 października 2021, 09:13

adres korespondencji za granicą

rozme » 19 października 2021, 09:00

Kredyt hipoteczny