Jak skłonić dłużników alimentacyjnych do płacenia swoich zobowiązań – bezpłatne szkolenia dla OPS
W trakcie szkolenia eksperci Krajowego Rejestru Długów przedstawią metody, które powinny skłonić dłużników alimentacyjnych do płacenia swoich zobowiązań, omówią zasady i uwarunkowania prawne regulujące dopisywanie zobowiązań alimentacyjnych do KRD (na podstawie Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów). Ponadto podczas spotkania zostanie zademonstrowane jak działa system KRD oraz w jaki sposób dopisuje się do niego informacje o dłużnikach.
W Polsce niepłacenie alimentów jest wciąż traktowane z pobłażliwością. Bezpłatne szkolenia dla gmin i ośrodków pomocy społecznej są częścią kampanii społecznej „I wszyscy się dowiedzą”…, która ma zmienić społeczne postrzeganie osób, które nie płacą na utrzymanie własnych dzieci i doprowadzić do wzrostu spłacalności należności alimentacyjnych. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia Krajowego Rejestru Długów, korzystanie z rejestru przyczynia się do wzrostu spłacalności zaległych długów, nawet tak trudnych do odzyskania, jak należności czynszowe w spółdzielniach mieszkaniowych czy mandaty w komunikacji miejskiej i na kolei.
Szkolenia organizowane są w największych miastach Polski: w Katowicach (27 stycznia), Krakowie (4 luty), Rzeszowie (5 luty), Kielcach (6 luty), Poznaniu (12 luty), Bydgoszczy (13 luty), Łodzi (20 luty), Szczecinie (6 marca), Sopocie (5 marca), Lublinie i Olsztynie (10 marca) oraz Białymstoku (11 marca).
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani warsztatami uprzejmie prosimy o czytelne wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej Akademii KRD i (www.akademiakrd.pl ) przesłanie go faxem na numer 0-71 78 50 361. W przypadku pytań prosimy o kontakt: (0-71) 78 50 014 lub na e-mail: [email protected] .
Program szkolenia
9.30 Rejestracja uczestników
10.00-10.20 Dłużnicy alimentacyjni, czyli dlaczego Polacy nie regulują swoich zobowiązań alimentacyjnych?
10.20-11.00 Możliwości prawne działania gmin wobec dłużników alimentacyjnych – zmiany w przepisach prawnych
11.00-11.30 Krajowy Rejestr Długów – nowe narzędzie odzyskiwania zobowiązań alimentacyjnych
-Rola Krajowego Rejestru Długów w dyscyplinowaniu dłużników alimentacyjnych do spłaty swoich zobowiązań
-Skuteczność rozwiązań Krajowego Rejestru Długów
11.30-12.00 Przerwa
12.00-13.00 Zasady dopisania zobowiązań alimentacyjnych do Krajowego Rejestru Długów:
– Zmiana definicji ustawowych
– Procedura dopisania informacji
– Aktualizacja i usuwanie informacji
13.00-13.30 Prezentacja systemu KRD – czyli jak w praktyce przekazać informacje o dłużniku alimentacyjnym do bazy danych publicznego rejestru dłużników
13.30-14.00 Panel dyskusyjny
14.00 Lunch
KRD: www.krd.pl
oprac. ops.pl angoc