Partnerzy

      Newsy

Ścieżki pomocy


Powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej mogą współpracować przy aktywizacji osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Resort pracy i polityki społecznej wydał wytyczne dotyczące takiego współdziałania.

Jak poinformowało MPiPS, pojawiły się liczne pytania od powiatowych urzędów pracy (PUP) jak również ośrodków pomocy społecznej (OPS) odnośnie zasad współpracy przy podejmowaniu działań aktywizacji społeczno-zawodowej wobec wspólnych klientów.

W lutym 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 50 ust. 2 są dwie ścieżki wobec bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

– Pierwsza ścieżka to samodzielne działanie aktywizacyjne powiatowego urzędu pracy, druga ścieżka to aktywizacja społeczna realizowana na wniosek i przez ośrodek pomocy społecznej – czytamy w wytycznych wydanych przez MPiPS.

W okresie sześciu miesięcy od utraty prawa do zasiłku PUP powinien przedstawić bezrobotnemu propozycję zatrudnienia szkolenia, stażu itp.

Z kolei współpraca PUP z OPS „nie ma charakteru obligatoryjnego, lecz fakultatywny i dotyczy wyłącznie możliwości skierowania bezrobotnego na wniosek OPS do uczestnictwa w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej, indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego”.

– Podstawą do wystawienia przez PUP skierowania jest przesłanie przez OPS wniosku osoby (grupy osób), ze wskazaniem form aktywizacji – podkreśla resort pracy i polityki społecznej.

Jeśli PUP i OPS podejmą współpracę konieczne jest porozumienie, które określi tryb obowiązkowego informowania się o planowanych działaniach. – Pozwoli to uniknąć dublowania się zastosowanych form aktywizacji – zaznacza MPiPS.

Treść porozumienia może również określać m.in. działania realizowane przez strony, harmonogram realizacji, źródła finansowania, przewidywane efekty działań, zakres i sposób wymiany informacji pomiędzy instytucjami.

Osoby, które na wniosek OPS zostały skierowane przez PUP do określonych form aktywizacji mogą również wykonywać prace społecznie użyteczne.

Treść wytycznych dostępna jest na stronie internetowej MPiPS. W komunikacie można również znaleźć informacje dotyczące postępowania OPS i PUP.

/amk/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Ścieżki pomocy (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Trwają prace nad projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

24 lipca 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Przez...»

Echa nowych kryteriów dochodowych w pomocy społecznej

08 czerwca 2018      TAGI:      
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej prawo do świadczeń pieniężnych...»

MRPiPS ogłasza konkurs: „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

19 października 2018      TAGI:         
Informujemy o ogłoszeniu przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodatkowego...»

Ustawa o pomocy społecznej – zmiany

05 maja 2009     
Na stronie BIP MPiPS opublikowano stanowisko Komitetu Rady Ministrów w sprawie Ustawa...»

Jedna z nas potrzebuje pomocy !

22 kwietnia 2009     
Koleżanki i Koledzy. W nocy 9.04.2009 roku w budynku, w którym mieszkała jedna zpracownic...»

Śląsk i Zagłębie: Związek Zawodowy
Pracowników Pomocy Społecznej

20 stycznia 2009     
Wszystkich zainteresowanych pracowników socjalnych i pracowników jednostek pomocy...»
Ciekawa09 » 17 kwietnia 2025, 07:26

Świadczenie pielęgnacyjne na mamę

balbasorus » 16 kwietnia 2025, 15:52

Refundacja między kontami

agejszen92 » 16 kwietnia 2025, 15:17

CZY TO UTRATA