Partnerzy

      Newsy

Domy pomocy społecznej nie przyjmują nowych osób

Resort pracy nie zgadza się na wydłużenie terminu, w którym domy pomocy społecznej mogą dostosować swoje placówki do obowiązujących standardów.
ZMIANA PRAWA
Do końca 2010 roku wszystkie domy pomocy społecznej muszą spełniać wymagania zawarte w rozporządzeniu ministra polityki społecznej z 19 października 2005 r. o domach pomocy społecznej (Dz.U. nr 217, poz. 1837). Określa ono szczegółowo zasady funkcjonowania tych domów, w tym warunki mieszkalno-sanitarne i wskaźnik zatrudnienia personelu w stosunku do liczby mieszkańców. Te domy, które ich nie spełniają, mają czas do grudnia 2010 r. na przeprowadzenie planu naprawczego (obecnie działają na podstawie warunkowego zezwolenia od wojewody). Jeżeli tego nie zrobią, od stycznia 2011 r. mieszkańcy takich domów będą przenoszeni do innych placówek.

Przesunięcia wyznaczonego terminu chciały samorządy mające problemy ze znalezieniem pieniędzy na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Nie zgodził się na to resort pracy.

– W naszym województwie zaledwie 1/3 domów pomocy społecznej posiada pełne zezwolenie – mówi Andrzej Krzysztoń, starosta łańcucki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

Dodaje, że gminy, mimo że chcą kierować mieszkańców do domów opieki, to nie mogą tego robić, bo bez pełnego zezwolenia nie mogą one od 1 stycznia tego roku przyjmować nowych osób.

– Są więc wolne miejsca w placówkach, ale ze względu na standardy nie możemy ich wypełnić, a ludzie, którzy czekają w kolejkach, potrzebują pomocy – mówi Andrzej Krzysztoń.

Dodaje, że obok środków od wojewody, który udziela pomocy na połowę inwestycji, jeżeli resztę pokryje powiat lub gmina, można korzystać ze środków unijnych i tzw. mechanizmu norweskiego. Jednak ich pozyskanie jest długotrwałe i wykonanie inwestycji może przedłużyć się poza 2010 rok.

– Rozbudowaliśmy nasz budynek, teraz czekamy na środki od wojewody na jego wyposażenie. Dopiero wtedy będziemy mogli przyjąć nowe osoby oraz zwiększyć opłatę za pobyt mieszkańca w placówce, bo jej też nie możemy na razie podnosić – mówi Grażyna Baziuta, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku.

Jan Bujnowicz, dyrektor DPS w Łodzi, prowadzonego przez Fundację Brata Alberta, zwraca uwagę, że część warunków stawianych przez ministerstwo jest zbyt rygorystyczna.

– Zgodnie z rozporządzeniem na jednego mieszkańca musi przypadać 6 mkw. powierzchni pokojowej. Tymczasem w naszym budynku pokoje dwuosobowe mają 11 mkw. i nie możemy tego w żaden sposób zmienić – dodaje Jan Bujnowicz.

Dodaje, że organizacje pozarządowe, które prowadzą domy opieki, mają jeszcze większe, niż samorządy, trudności ze znalezieniem pieniędzy na wprowadzenie zmian.

Źródło: GazetaPrawna
oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Domy pomocy społecznej nie przyjmują nowych osób (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Dodatkowe wsparcie dla osób na świadczeniu pielęgnacyjnym

04 października 2011     
Premier przedłożył rządowi uchwałę o przyznaniu dodatkowych pieniędzy dla osób...»

Będą kolejne ułatwienia dla osób niesłyszących

21 sierpnia 2018      TAGI:      
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o języku migowym i innych środkach...»

Poszukuję osób na stanowisko Opiekun Osoby Starszej

03 sierpnia 2012     
W związku z planowaną realizacją projektu nawiążę współpracę z osobami na stanowisko...»

Otwarcie Galerii Twórczości Osób Niepełnosprawnych

08 maja 2009     
MOPS Częstochowa: Otwarcie Galerii Twórczości Osób Niepełnosprawnych, które odbyło...»

Jedna z nas potrzebuje pomocy !

22 kwietnia 2009     
Koleżanki i Koledzy. W nocy 9.04.2009 roku w budynku, w którym mieszkała jedna zpracownic...»

Śląsk i Zagłębie: Związek Zawodowy
Pracowników Pomocy Społecznej

20 stycznia 2009     
Wszystkich zainteresowanych pracowników socjalnych i pracowników jednostek pomocy...»
księgowa123 » 08 lipca 2025, 15:26

wpłata FA

bravast » 08 lipca 2025, 15:12

Alkohol na wesele

Ewa12345 » 08 lipca 2025, 15:11

dochód ze stypendium szkolnego

Ania12 » 08 lipca 2025, 15:00

ustalenie składu rodziny