Newsy

Kryzys Rodzicielstwa Zastępczego

Koalicja na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej skierowała w dniu 22 czerwca 2009 roku do Pana Jana Vincent-Rostowskiego, Ministra Finansów oraz do Pana Michała Boniego, Członka Rady Ministrów list otwarty w związku z nieoczekiwanym wstrzymaniem prac nad ustawą o wspomaganiu rodziny i pieczy zastępczej. Protestowi osób oraz środowisk zaniepokojonych losem prac nad ustawą towarzyszy ogólnopolska akcja "supełek na chusteczce" do Ministra.

Dzieci, które, nie ze swojego wyboru, trafiają do pieczy zastępczej są podopiecznymi rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i domów dziecka, w których liczba podopiecznych od kilku lat systematycznie rośnie. Niestety, nie obserwuje się wystarczającego wzrostu zgłoszeń kandydatów do sprawowania rodzinnej opieki zastępczej. Wielu opiekunów zastępczych przechodzi kryzys, gdyż nie ma dostatecznego wsparcia, którym powinni być otoczeni – napisano w liście otwartym do przedstawicieli Rządu RP.

Od wielu miesięcy obserwujemy odkładanie akceptacji założeń do projektu ustawy o wspomaganiu rodziny i pieczy zastępczej nad dziećmi. 1 czerwca br. Minister Pracy i Polityki Społecznej zapowiadała, iż założenia zostaną przyjęte na najbliższej Radzie Ministrów, tak się jednak nie stało. Już 2 czerwca Minister Jolanta Fedak powiedziała na konferencji prasowej, że "kierunkowo założenia zostały przyjęte przez Radę Ministrów, mamy jednak spór z ministrem finansów o zakres finansowania ustawy. Większość problemów wyjaśniliśmy, mam nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia wyjaśnimy resztę i jeszcze w tym miesiącu ta ustawa w formie założeń powinna być przyjęta przez Rząd". Tymczasem do dzisiaj nie ma informacji o dalszych losach Ustawy – stwierdzają autorzy listu otwartego.

W załączeniu przesyłamy Panu Ministrowi chusteczkę z zawiązanym supełkiem. Takich chusteczek, jak ta, mamy nadzieję, otrzyma Pan wiele, a każda z nich to milcząca prośba jednego dziecka w pieczy zastępczej o pamięć o nim, jego rodzinie i ludziach, którzy przyjęli je pod swój dach.

Pełna treść listu otwartego z dnia 22.06.2009 [ tutaj ].doc

Informacja Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

Jak już pisaliśmy, Rząd nie przyjął założeń do ustawy o rodzicielstwie zastępczym, ponieważ zastrzeżenia miał resort finansów. Projektowane zmiany miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku. Nie mamy takiej siły społecznej jak duże organizacje związkowe, a mimo to chcemy zaprotestować przeciwko lekceważącej postawie Rządu wobec problemów osamotnionych dzieci w naszym kraju.

Społeczna polityka Rządu doprowadziła do takiej sytuacji, ze w kilku powiatach otwiera się nowe domy dziecka, a rodzicielstwo zastępcze przeżywa głęboki kryzys. Zamiast przybywać kandydatów na rodziców zastępczych drastycznie maleje zainteresowanie tą forma opieki nad dzieckiem. Paradoksalnie im więcej się mówi o walorach idei rodzicielstwa zastępczego tym mniej się robi, aby ją dynamicznie wspierać i rozwijać.

Po wielu dyskusjach w naszym środowisku  Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zdecydowała się na formę protestu, jaką jest wysłanie supełków na ozdobionych rysunkami dzieci chusteczkach do Ministra Finansów Pana Rostowskiego i Członka Rady Ministrów Pana Michała Boniego.

wyślij "supełek na chusteczce" do Ministra

Jedna z chusteczek w wersji cyfrowej dotarła już wczoraj do redakcji serwisu ops.pl

Do chusteczek dołączamy list otwarty do Panów ministrów. Prosimy rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, pracowników socjalnych, a także wszystkich przyjaciół idei rodzinnej opieki zastępczej o przyłączenie się do naszej akcji. Chusteczki można zamawiać pisząc na niżej podany adres.

 
Joanny Luberadzkiej Grucy z Fundacji Przyjaciółka
[email protected] 
 
Andrzeja Olszewskiego ze Stowarzyszenia Misja Nadziei
[email protected]
 
lub u organizacji i ośrodków skupionych w Koalicji
na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej
http://www.fundacja.przyjaciolka.pl/koalicja/

Zawiąż supełek… fundacja.przyjaciolka.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      3 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Będą zmiany w zatrudnieniu socjalnym

Będą zmiany w zatrudnieniu socjalnym

29 lipca 2021      TAGI:         
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Projektowane zmiany...»
Ministerstwo Finansów ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega

28 lipca 2021      TAGI:      
Ministerstwo Finansów za pośrednictwem strony internetowej ostrzega przez oszustami....»
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – konsultacje społeczne

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – konsultacje społeczne

27 lipca 2021      TAGI:      
Rozpoczął się proces konsultacji społecznych ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym,...»
Minimalne wynagrodzenie 2022

Minimalne wynagrodzenie 2022

26 lipca 2021      TAGI:         
Trwają prace nad projektem rozporządzenia określającego minimalne wynagrodzenie...»
Szczepienia drugą dawką w dowolnym punkcie

Szczepienia drugą dawką w dowolnym punkcie

22 lipca 2021      TAGI:      
Od 1 lipca można przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie...»
Sebastian » 02 sierpnia 2021, 21:46

Terapia a Świadczenia GOPS

GOPSGOPS1 » 02 sierpnia 2021, 15:54

rodzina zastępcza

biedronka2503 » 02 sierpnia 2021, 15:03

SR dochód z gospodarstwa