Partnerzy

      Newsy

Tyle za poprawkę – wprawdzie dotyczy nauczycieli, ale jest to też ciekawa lekcja dla pracowników socjalnych

Ciekawa lekcja dla pracowników socjalnych

Już wyjaśniam, dlaczego zamieściłem tę informację na ops.pl. Otóż bynajmniej nie w tym celu, żeby rozpalać dyskusję w rodzaju: "czegóż ci nauczyciele znowu chcą!?" Uważam, że nie naszą rolą jest też dyskusja, czy takie regulacje płacowe nauczycieli są uzasadnione czy nie. Chodzi mi o przykład.

Moim zdaniem, okoliczność że nawet w ministerstwie troszczą się o zabezpieczenie interesów nauczycieli, świadczy nie tyle o tym, jak ważna jest to profesja, bo nikt mi nie wmówi, że pracownik socjalny jest profesją mniej ważną. Ta troska ze strony MEN świadczy o tym, jak silnym i zintegrowanym środowiskiem zawodowym jest środowisko nauczycieli.

A jak to wygląda w pomocy społecznej? Co chwilę albo ustawodawca, albo ministerstwo czy wreszcie samorząd dokładają zadań i obowiązków pracownikom socjalnym i nikomu z wymienionych nawet na myśl nie przyjdzie, że w ślad za dodatkowymi obowiązkami powinna iść adekwatna gratyfikacja.
Dlaczego tak się dzieje? Czy pracownicy socjalni są gorzej wykształceni? Maja mniej odpowiedzialna pracę? a może przekazywane im zadania są mniej ważne?

Odpowiedź – trzy razy NIE.

Moim zdaniem dzieje się tak dlatego, że środowisko pracowników jest nie zintegrowane, nie jest partnerem do rozmów najpierw ze „swoim” samorządem, później z ministerstwem czy wreszcie ustawodawcą. Wnioski wyciągnijcie sami.

I nie zmieni tego żadna ustawa ani ministerstwo, jeżeli sami pracownicy socjalni jako zintegrowane środowisko zawodowe nie zawalczy o rangę swojego zawodu i swoja pozycję.

Jeszcze jedna osobista refleksja – od kilku lat obserwuję na ops.pl, jak niektórzy z Was podejmują się różnych działań, żeby zintegrować środowisko pracowników socjalnych, ale też wielu innych, w tym samym czasie robi wiele, żeby to środowisko poróżnić, skłócić, wyrobić złą opinię itd. angażując się w dyskusje z gatunku „O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia” (w swobodnym tłumaczeniu: kto w ops jest ważniejszy czy lepiej wykształcony itp. itd).

I nie chodzi tutaj tylko o samą pozycję i związaną z nią gratyfikację. Chodzi o jakość działań pomocy społecznej. Brak lub nieprzestrzeganie obowiązujących standardów: zatrudnienia, warunków pracy, świadczonych usług czy wreszcie wynagradzania – przekłada się na jakość pracy, która czasami przypomina uprawianie partyzantki (kilku dowodzących, jeden robi to lepiej, drugi gorzej, wielu całkiem po swojemu – jak np. z interpretacja ustaw w różnych województwach).

Wprawdzie nie jestem pracownikiem socjalnym ale moją idée fixe jest właśnie ranga tej profesji (stosowna do przekazywanych zadań i odpowiedzialności)

Pozdrawiam – lotsy

Komentarze Tyle za poprawkę – wprawdzie dotyczy nauczycieli, ale jest to też ciekawa lekcja dla pracowników socjalnych (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

KONKURS DLA PRACOWNIKÓW OPS

18 stycznia 2014     
Nasz Butterfly bardzo chętnie wspiera działania w obrębie Pomocy Społecznej. Jeszcze...»

Za mało pracowników socjalnych

16 grudnia 2010     
Ośrodki pomocy społecznej, które wyjaśnią urzędom marszałkowskim, dlaczego zatrudniają...»

XIX Europejska Konferencja Służb Socjalnych

03 lipca 2011     
Konferencja organizowana w dniach 6-8 lipca w Warszawie przez European Social Network...»

Grupa Inicjatywna Związku Zawodowego Pracowników Pomocy Społecznej kieruje prośbę o konsultację propozycji

22 stycznia 2009     
W związku z licznymi zapytaniami kierowanym do Grupy Inicjatywnej organizującej Związek...»

Ila NAS, tyle TALENTÓW! Konkurs wakacyjny dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka

02 czerwca 2009     
 Fundacja Ernst & Young zaprasza rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka...»

Protest Pracowników MOPR w Grudziądzu

07 maja 2009     
Protest w Grudziądzu. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie żądają 500złpodwyżki....»