Newsy

Wyprawka szkolna

zaczarowany ołówek500, 700, a w niektórych przypadkach nawet tysiąc złotych. Tyle może kosztować szkolna wyprawka. Książki i zeszyty trzeba kupić, ale jak się okazuje jest kilka możliwości, by zmniejszyć wydatki. Dofinansowanie lub pomoc rzeczową organizuje rząd, samorządy, organizacje pozarządowe, a nawet prywatne firmy.

Szkolna "wyprawka" nie musi rujnować.
Gdzie szukać wsparcia?

– Długopis pięć złotych, ołówek dwa, ale trzeba jeszcze kupić plecak, czy piórnik. Tu złotówka, tam złotówka i te paragony są wysokie – mówi sprzedawczyni ze sklepu z artykułami szkolnymi i dodaje, że nie raz słyszy jak wielkie spustoszenie w domowym budżecie robi szkolna wyprawka.

– Są ludzie, którzy od początku wakacji przychodzą i kupują po jednym długopisie, żeby na początku września nie było szoku – dodaje. Najdroższe jednak są książki. Zdarzają się podręczniki za 100 złotych, a komplet często kosztuje około tysiąca.

A może rządowa dotacja?

Zamiast jednak wybierać, które książki kupić, warto rozejrzeć się za dofinansowaniem. Wyjść jest co najmniej kilka. Najpierw trzeba sprawdzić, czy nie przysługuje nam dotacja rządowa. Ponad 5 tysięcy osób otrzyma w tym roku środki na wyprawkę z tego właśnie źródła. Rodzice mogą liczyć na poważny zastrzyk gotówki, bo dla najbiedniejszych będzie to 280 złotych. ( Zgodnie z rozporządzeniem dofinansowanie do zakupu podręczników obejmie wyłącznie uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2009/2010 w klasach I–III szkoły podstawowej, w I klasie gimnazjum oraz w szkołach artystycznych. Z programu ma skorzystać około 550 tys. uczniów. – red. ops.pl )

– Najlepiej zgłosić się do dyrektora szkoły. On za nas dopełni formalności bo wie jak to robić – mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik Ministerstwa Edukacji. Jest jednak warunek: dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 351 złotych. Żurawski zaznacza, że w tym roku na ten cel rząd zabezpieczył 104 miliony złotych. Warto jednak podkreślić, że o pieniądze mogą się starać rodzice, którzy posyłają dzieci do pierwszej, drugiej lub trzeciej klasy.

– Ze względu na zmianę podstawy programowej wyjątkowo w tym roku programem obejmujemy też uczniów pierwszych klas gimnazjum – mówi rzecznik.

W oszczędnościach pomoże samorząd

Jeżeli rodziny nie spełniają warunków wyprawki rządowej, pewną pomoc oferują też samorządy. – Rodzice którzy posyłają swoje dzieci do szkoły mogą ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego – mówi Teresa Sierawska, zastępca dyrektora Biura Polityki Społecznej warszawskiego magistratu. Kwota nie jest ogromna, ale nawet sto złotych od miasta powinno ucieszyć rodziny w najgorszej sytuacji. Tutaj też ograniczeniem jest wysokość zarobków. O dofinansowanie z samorządu może się starać rodzina gdzie dochody na jednego jej członków nie przekraczają 504 złotych. Dodajmy, że na tym nie koniec.

– Rodziny, które wogóle nie mają możliwości wyprawienia dziecka do szkoły, mogą się zwrócić o pomoc do ośrodków pomocy społecznej – dodaje Sierawska, która zaznacza, że wysokość dotacji będzie zależała od rzeczywistych potrzeb rodziny. ( oraz możliwości finansowych ośrodka  – red. ops.pl )

Pomoc nie tylko dla najbiedniejszych

Co ciekawe nie tylko najbiedniejsi mogą uzyskać dofinansowanie. Coraz częściej polskie firmy oferują swoim pracownikom dotacje na zakup podręczników szkolnych.

– U nas w firmie można się o to starać. Jeżeli pracownik jest na etacie i pracuje tu przynajmniej rok, to świadczenie mu przysługuje. Maksymalnie może dostać 300 złotych – mówi w Radiu TOK FM księgowa dużego ogólnopolskiego przedsiębiorstwa i zachęca by sprawdzić w regulaminie swojej firmy, czy aby przypadkiem takie świadczenie się nie należy. Są jednak duże przedsiębiorstwa, które na pewno nie zamierzają wprowadzić takich regulacji.

– W dużych firmach pracowników stać na zakup książek czy długopisów dla dzieci – mówi Joanna Kalicka z ogólnopolskiej firmy zajmującej się produkcją alkoholu. Jej zdaniem dla wielu pracowników atrakcyjniejsze jest dofinansowanie do wczasów czy koloni dla dzieci.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Wyprawka dla Żaka PCK

Caritas: Program skrzydła

Wyprawka Szkolna`2009 

źródło: TOK FM, Gazeta.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

minimalne wynagrodzenie 2021

Minimalne wynagrodzenie w górę. Wiemy, ile wyniesie w 2021 roku

17 września 2020      TAGI:         
W dniu 16.09.2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15września...»
NIK o pieczy zastępczej

NIK o pieczy zastępczej – wyniki kontroli

NIK podjęła się kontroli pewnych obszarów przewidzianych w ustawie z dnia 9 czerwca...»
Opieka wytchnieniowa

Opieka wytchnieniowa – kolejna edycja programu

W dniu 8.09.2020 r. został podpisany kolejny konkurs ofert w związku z kolejna już...»
paragraf; nowy tekst jednolity ustawy o opłacie skarbowej

Nowy tekst jednolity ustawy o opłacie skarbowej

09 września 2020      TAGI:      
W dniu 8.09.2020 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Nowa wysokość zasiłku dla bezrobotnych

09 września 2020      TAGI:         
Od 1 września 2020 r. wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł miesięcznie...»