Newsy

Wyprawka szkolna

A może rządowa dotacja?

Zamiast jednak wybierać, które książki kupić, warto rozejrzeć się za dofinansowaniem. Wyjść jest co najmniej kilka. Najpierw trzeba sprawdzić, czy nie przysługuje nam dotacja rządowa. Ponad 5 tysięcy osób otrzyma w tym roku środki na wyprawkę z tego właśnie źródła. Rodzice mogą liczyć na poważny zastrzyk gotówki, bo dla najbiedniejszych będzie to 280 złotych. ( Zgodnie z rozporządzeniem dofinansowanie do zakupu podręczników obejmie wyłącznie uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2009/2010 w klasach I–III szkoły podstawowej, w I klasie gimnazjum oraz w szkołach artystycznych. Z programu ma skorzystać około 550 tys. uczniów. – red. ops.pl )

– Najlepiej zgłosić się do dyrektora szkoły. On za nas dopełni formalności bo wie jak to robić – mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik Ministerstwa Edukacji. Jest jednak warunek: dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 351 złotych. Żurawski zaznacza, że w tym roku na ten cel rząd zabezpieczył 104 miliony złotych. Warto jednak podkreślić, że o pieniądze mogą się starać rodzice, którzy posyłają dzieci do pierwszej, drugiej lub trzeciej klasy.

– Ze względu na zmianę podstawy programowej wyjątkowo w tym roku programem obejmujemy też uczniów pierwszych klas gimnazjum – mówi rzecznik.

W oszczędnościach pomoże samorząd

Jeżeli rodziny nie spełniają warunków wyprawki rządowej, pewną pomoc oferują też samorządy. – Rodzice którzy posyłają swoje dzieci do szkoły mogą ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego – mówi Teresa Sierawska, zastępca dyrektora Biura Polityki Społecznej warszawskiego magistratu. Kwota nie jest ogromna, ale nawet sto złotych od miasta powinno ucieszyć rodziny w najgorszej sytuacji. Tutaj też ograniczeniem jest wysokość zarobków. O dofinansowanie z samorządu może się starać rodzina gdzie dochody na jednego jej członków nie przekraczają 504 złotych. Dodajmy, że na tym nie koniec.

– Rodziny, które wogóle nie mają możliwości wyprawienia dziecka do szkoły, mogą się zwrócić o pomoc do ośrodków pomocy społecznej – dodaje Sierawska, która zaznacza, że wysokość dotacji będzie zależała od rzeczywistych potrzeb rodziny. ( oraz możliwości finansowych ośrodka  – red. ops.pl )

Pomoc nie tylko dla najbiedniejszych

Co ciekawe nie tylko najbiedniejsi mogą uzyskać dofinansowanie. Coraz częściej polskie firmy oferują swoim pracownikom dotacje na zakup podręczników szkolnych.

– U nas w firmie można się o to starać. Jeżeli pracownik jest na etacie i pracuje tu przynajmniej rok, to świadczenie mu przysługuje. Maksymalnie może dostać 300 złotych – mówi w Radiu TOK FM księgowa dużego ogólnopolskiego przedsiębiorstwa i zachęca by sprawdzić w regulaminie swojej firmy, czy aby przypadkiem takie świadczenie się nie należy. Są jednak duże przedsiębiorstwa, które na pewno nie zamierzają wprowadzić takich regulacji.

– W dużych firmach pracowników stać na zakup książek czy długopisów dla dzieci – mówi Joanna Kalicka z ogólnopolskiej firmy zajmującej się produkcją alkoholu. Jej zdaniem dla wielu pracowników atrakcyjniejsze jest dofinansowanie do wczasów czy koloni dla dzieci.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Wyprawka dla Żaka PCK

Caritas: Program skrzydła

Wyprawka Szkolna`2009 

źródło: TOK FM, Gazeta.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Wyprawka szkolna (0)

      1 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Szkolne podręczniki będą dostępne cyfrowo

Szkolne podręczniki będą dostępne cyfrowo

08 kwietnia 2024      TAGI:   
Ministerstwo Edukacji w odpowiedzi na złożoną interpelację dotyczącą dostępności...»
KSeF po nowemu

KSeF po nowemu

05 kwietnia 2024      TAGI:      
W ostatnim czasie Ministerstwo przeprowadziło cykl spotkań o charakterze konsultacyjnym...»
Projekt ustawy o ochronie sygnalistów

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów

05 kwietnia 2024      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów. Jak wynika...»
Nowy tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Nowy tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

28 marca 2024      TAGI:      
W dniu 21.03.2024 r. zostało opublikowane Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
Zrozumieć cyfrowe pokolenie - webinarium

Zrozumieć cyfrowe pokolenie – webinarium

27 marca 2024      TAGI:         
W dniu 27 marca 2024 r. o godz. 18:30 odbędzie się bezpłatne spotkanie online pt.Zrozumieć...»
sweet.lemon » 12 kwietnia 2024, 13:00

składka- sprawozdanie

Hanna k » 12 kwietnia 2024, 12:28

lista