NIK wytyka strategie bez diagnozy
Powiatowe strategie rozwiązywania problemów społecznych nie zawsze były poprzedzane diagnozą i konsultacjami społecznymi – wytknął powiatom NIK. Informacje do sądów opiekuńczych o sytuacji dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej przesyłane były do sądów nieterminowo.
NIK skontrolował, jak w powiatach realizowane są niektóre zadania w zakresie pomocy społecznej na rzecz dzieci. Kontrolą objęto 26 powiatowych centrów pomocy rodzinie (PCPR) oraz 14 miejskich ośrodków pomocy rodzinie bądź miejskich ośrodków pomocy społecznej (MOPS). Kontrola dotyczyła okresu od 2007 do 2008 r.
Pomimo pozytywnej oceny kontrolerzy zgłosili liczne uwagi. Niezadowoleni byli m.in. z częstotliwości aktualizacji wywiadów środowiskowych i nieterminowego przesyłania informacji do sądów opiekuńczych o sytuacji dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej.
Z ustaleń kontroli wynika, że 27 proc. opracowanych powiatowych strategii rozwiązywania problemów społecznych nie poprzedzono diagnozą problemów społecznych jak też konsultacjami z instytucjami działającymi na rzecz pomocy społecznej.
Przykładowo w Wołominie obowiązująca strategia rozwiązywania problemów społecznych nie odnosi się do poszczególnych zadań powiatu, nie obejmuje programów pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych. Strategia przekazana PCPR do wykorzystania, nie była przedmiotem dyskusji i nikt z pracowników PCPR w jej tworzeniu nie uczestniczył. Ówczesny kierownik PCPR nawet nie został zaproszony na Sesję Rady, na której uchwalano strategię.
W prawie 40 proc. kontrolowanych powiatów – nie wskazano jednostek organizacyjnych bądź osób odpowiedzialnych za koordynację i realizację poszczególnych zadań strategii.
NIK zwrócił uwagę na brak współpracy PCPR i MOPS z sądami na etapie ustanawiania rodzin zastępczych. Z dokumentacji 70 proc. skontrolowanych jednostek wynikało, że sądy ustanawiały rodziny zastępcze pomimo negatywnych opinii ośrodków i centrów, bądź przekazywały postanowienia o utworzeniu rodzin zastępczych, bez potwierdzenia, że spełniają one kryteria ustawowe.
– Poprawa tej współpracy, a zwłaszcza wykorzystanie opinii jednostek pomocy społecznej opracowanych na podstawie wywiadów środowiskowych, pozwoli na lepszy dobór rodzin zastępczych – zaleca Izba.
Ponadto NIK wytknął większości kontrolowanych instytucji opieszałość i nieskuteczność działań dotyczących odzyskania należnych kwot z tytułu odpłatności rodziców za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych oraz za pobyt dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Z kontroli wynika, że przedstawiane przez ponad 80 proc. skontrolowanych jednostek zapotrzebowania na środki finansowe były zmniejszane przez zarządy powiatów. Odnotowano też przypadki nieprzyznawania środków na realizację nowych zadań.
Pełna informacja o wynikach kontroli dostępna na stronie internetowej NIK.
/amk/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
oprac. ops.pl lotsy