Partnerzy

      Newsy

Jak pokonać ”szklany sufit”?

Techniki poszukiwania pracy 50+: Rozbijając „szary sufit” 

Osoby po 50-tce, które decydują się na powrót na rynek pracy, powinny liczyć się ze zjawiskiem zwanym „gray ceiling” („szary sufit”). Do tej pory dużo mówiło się o dyskryminacji kobiet ze względu na płeć – o niższych zarobkach kobiet, trudnościach w zatrudnieniu i awansowaniu. To samo zjawisko występuje w przypadku osób po 50. roku życia.

Oczywiście dyskryminacja ze względu na wiek, jest według prawa naganna i karalna. Jednakże żaden pracodawca nie przyzna się świadomie do tego, że w jego oczach dojrzały wiek dyskwalifikuje pracownika. Wszystkie przejawy dyskryminacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej będą delikatne i dalekie od dosłowności, ale mogą sprawić, że poczujesz się niepewnie i na przegranej pozycji. Dlatego dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Uczyń ze swojego wieku atut i walcz!

Oto kilka skutecznych sposobów, które wzmocnią Twoją pozycję w trakcie rozmowy o pracę . W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to Ty musisz poruszyć temat wieku. Zaproponuj ten temat delikatnie, jako obszar niezbędny do zgłębienia przez pracodawcę.

1. Podkreśl pozytywną stronę swojego wieku. Zwróć uwagę pracodawcy na to, że za Twoimi latami stoi życiowe doświadczenie i obserwacja zmieniających się trendów w biznesie. Podkreśl, że jesteś na bieżąco z nowinkami z Twojej branży i że potrafisz wykorzystywać zdobycze techniki. Pokaż pracodawcy jak sprawnie adaptowałaś się przez te wszystkie lata do ewoluującego świata biznesu.

2. Podważ stereotypy, które funkcjonują na temat starszych pracowników. Zbij argumentami myślenie, że osoby po 50 są mało elastyczne, posiadają ciężkie do zmiany nawyki, nie mają pojęcia o nowościach technicznych i są nieufne w stosunku do autorytetów, szczególnie młodszych od siebie.

* Nawyki – opowiedz pracodawcy o swojej zdolności do adaptacji w nowym miejscu pracy. Podkreśl swoją otwartość na nowe wyzwania i niekonwencjonalne podejścia. Podaj kilka przykładów z przeszłości na, w których z łatwością dostosowywałaś się do nowych warunków pracy i procedur.
* Elastyczność – podkreśl swoją niechęć do nieproduktywnej rutyny i wskaż na swoje preferencje odnośnie nowych metod podejścia do zadań. Podaj przykłady z zawodowej przeszłości kiedy Twoja pomysłowość i kreatywność pomogła rozwiązać problem w Twojej firmie.

3. Technologia – opisz nowe techniki stosowane w Twojej branży i opowiedz jak je wykorzystujesz w swojej pracy.

4. Problem autorytetu – Podkreśl, że w swojej karierze zawodowej zarówno Ty byłaś w firmie autorytetem, jak również miałaś wielu zwierzchników. Określ jasno swój stosunek do władzy: szacunek, który posiadasz dla osób o większej wiedzy, lojalność i wsparcie dla lidera Twojego zespołu oraz szacunek do samej siebie, który pozwala Ci z entuzjazmem uczestniczyć w realizacji celów grupowych bez poczucia, że to Ty powinnaś być liderem.

Jeżeli już uporałaś się z obalaniem mitów związanych z dojrzałym wiekiem, z dojrzałą kobietą, czas na podkreślenie jego zalet. Odpowiedzialność, dojrzały osąd, spokój, dyspozycyjność, silna etyka zawodowa. Na Twoją korzyść również działa to, że masz mniej obowiązków rodzinnych, nie wyjedziesz za granicę i będziesz lojalna wobec firmy. Kapitał i wiedza, którą pracodawca w Ciebie zainwestuje zostanie spożytkowana w jego firmie. Oczywiście zawsze będą tacy pracodawcy, których twoja logiczna argumentacja nie przekona.

Jest jednak wielu ludzi o otwartym umyśle, którzy starają się nie wydawać pochopnych sądów i nie ulegać pierwszemu wrażeniu. Spotkaj się „twarzą w twarz” z ich obawami, a rozmowa kwalifikacyjna może zakończyć się sukcesem dla obu stron. 
 
Redakcja kobieta50plus.pl
www.kobieta50plus.pl
Newsletter lipiec 2010
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Jak pokonać ”szklany sufit”? (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Konkurs „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” rozstrzygnięty

19 listopada 2018      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało listę podmiotów,...»

„Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – spotkanie informacyjne w woj. opolskim

13 kwietnia 2012     
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) zaprasza na spotkanie informacyjne...»

Zapraszamy na konferencję „DOBRE PRAKTYKI WSPIERANIA RODZIN W KRYZYSIE”

18 lutego 2013     
Fundacja „Znaczenie” oraz Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej...»

Słupsk: Projekt ”Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej”

15 lipca 2009     
Centrum Wolontariatu w Słupsku realizuje projekt pt.: ”Wolontariat w Ośrodkach...»

Podsumowanie pierwszego spotkania w ramach projektu „Radom. Lokalnie współpracujemy odpowiedzialnie!”

23 kwietnia 2010     
21 kwietnia 2010 roku przedsiębiorcy z Radomia mieli okazję zapoznać się ideą społecznej...»

„WIEDZA ZMIENIA PRZYSZŁOŚĆ” – NOWA STRONA I FORUM INTERNETOWE PROJEKTU SYSTEMOWEGO ROPS W POZNANIU

18 lutego 2010     
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej realizuje w ramach projektu „Podnoszenie...»
Monika51015 » 04 lipca 2025, 14:24

KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY

@Poważna » 04 lipca 2025, 14:07

AKTUALIZACJA

marta050686 » 04 lipca 2025, 12:35

kategorie zaszeregowania