Pamięci Anny Walentynowicz
Społeczny Komitet na rzecz uczczenia pamięci Anny Walentynowicz, która organizowała Pierwszą Solidarność w roku 1980 i tragicznie zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu z delegacją z Polski na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskie – informuje. Pragniemy uczcić pamięć legendarnej współzałożycielki ruchu społecznego „Solidarność”.
Pragnąc, by pozostał ślad materialny po życiu, działalności i śmierci pani Anny Walentynowicz, zwracamy się o zmianę nazwy obecnej Alei Zwycięstwa w Gdańsku na Aleję Anny Walentynowicz. Aleja ta łączy rejon Stoczni Gdańskiej, w której Anna Walentynowicz pracowała, z dzielnicą Gdańsk – Wrzeszcz, gdzie mieszkała.
Proponowany do zmiany nazwy odcinek głównej trasy trójmiejskiej (dawniej Wielka Aleja, potem Hindenburgallee, Aleja Marszałka Rokossowskiego, i wreszcie Aleja Zwycięstwa) po II wojnie światowej nazywa się w sposób obcy tożsamości Gdańska, zgodny ze zwyczajami peerelowskimi, gdzie „zwycięstwo” oznaczało zaprowadzenie i trwanie komunistycznej władzy.
Anna Walentynowicz była legendą oraz symbolem walki o wolność, sprawiedliwość i prawdę, a w historii jej życia zawiera się również historia naszej Ojczyzny oraz Miasta. Proponowana zmiana nazwy zwiąże, więc w sposób szczególny ten fragment Gdańska z jego najnowszymi dziejami.
Życie, działalność i śmierć Anny Walentynowicz domagają się godnego uczczenia tym bardziej, że mimo swej wielkiej popularności w kraju i na świecie była człowiekiem skromnym, odrzucała zaszczyty i nigdy nie piastowała żadnych urzędów. Należy dodać, że takie uhonorowanie osoby zmarłej, a w sposób zupełnie wyjątkowy zasłużonej, nie jest niczym niezwykłym w historii miast i krajów.
Zwracam się do Państwa, jako do przyjaciół Pani Anny Walentynowicz i sygnatariuszy jej "Apelu do Polaków" z serdeczną prośbą o poparcie naszego wniosku do Rady i Prezydenta Miasta Gdańska o zmianę nazwy obecnej Alei Zwycięstwa w Gdańsku na Aleję Anny Walentynowicz.
W załączniku do listu tekst wniosku wraz z informacją o adresie petycji, danych kontaktowych i formie składania poparcia przez osoby bez adresu internetowego.
Wniosek w sprawie z usasadnieniem oraz dane kontaktowe [ tutaj ]
Dane kontaktowe: Joanna Radecka, 81-109 Gdynia, ul. Dickmana 22/7,
e-mail: [email protected], tel. 58 352 30 22, tel. kom.: 662 762 62
Podpisy poparcia można składać na stronie:
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=5639
Formularze do podpisu poparcia dla osób bez dostępu do internetu
można otrzymać pod adresem kontaktu lub na stronach
http://www.gdynia.mm.pl/~abz/ulWalentynowicz.pdf
oraz http://zbszk.freehost.pl/ulWalentynowicz.pdf
w imieniu
Trójmiejskiego Społecznego Komitetu na Rzecz
Uczczenia Pamięci Anny Walentynowicz
Joanna Radecka, Gdynia
[email protected]
oprac. ops.pl angoc
Komentarze (0)

Praca zdalna w urzędach została przedłużona. Jest rozporządzenie Rady Ministrów

Prawo przyjazne dzieciom. Ministerstwo szykuje pakiet zmian ustawowych

Ruszył konkurs ofert do programu „Senior+” edycja 2021

Rusza nowy program na rzecz seniorów „Aktywni+”. Można już składać oferty
