Newsy

Wybory Samorządowe 2010

Prawie ¼ Polaków nie wie, kogo będziemy wybierać podczas wyborów samorządowych, które odbędą się 21 listopada, a 14 proc. deklaruje, że w ogóle nie weźmie w nich udziału. Za to prawie połowa z nas popiera głosowanie korespondencyjne dla wyborców z niepełnosprawnością – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych. Głosowanie korespondencyjne – jesteśmy za!

W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi i toczącą się debatą publiczną nad wprowadzeniem zmian do polskiego prawa wyborczego, Instytut Spraw Publicznych zlecił przeprowadzenie badania opinii publicznej. Jego celem było zweryfikowanie wiedzy Polaków na temat wyboru przedstawicieli organów władzy samorządowej oraz ich stosunku do potencjalnych zmian w prawie wyborczym, w tym tych dotyczących procedur głosowania. Sondaż przeprowadziła firma badawcza MillwardBrown SMG/KRC w dniach od 30 września do 6 października na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej 946-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Z badania wynika, że poziom wiedzy Polaków o zbliżających się wyborach jest bardzo niski. Prawie 25 proc. respondentów nie posiadała żadnej wiedzy o tym, kogo będziemy wybierać w wyborach samorządowych 21 listopada. Co więcej – im wyższy szczebel samorządu, tym mniej osób wie, że również na nim będziemy wybierać swoich reprezentantów. Np. o wyborze członków rady gminy wie 28 proc. badanych, ale już o członkach sejmiku wojewódzkiego – tylko 7 proc. Co gorsza, podobna liczba badanych stwierdziła, że 21 listopada zadecydujemy o składzie… Sejmu i Senatu.

Te osoby, które mają niską wiedzę o nadchodzących wyborach deklarują jednocześnie, że nie wezmą w nich udziału. 14 proc. respondentów jest przekonanych, że 21 listopada nie pójdzie do urn wyborczych. W grupie wiekowej 18-24 lata odsetek ten wyniósł aż 22 proc. 
 
Sondaż pokazuje też, że udział w głosowaniu nie zależy jedynie od indywidualnych chęci – czy też ich braku – do oddania głosu, ale też od procedury wyborczej. Problemy z przystąpieniem do głosowania zgłaszają osoby z niepełnosprawnością, te, które mieszkają za granicą, ale także wyborcy, które po prostu nie wiedzą, gdzie znajduje się właściwa dla nich obwodowa komisja wyborcza. Badanie pokazało, że prawie 40 proc. Polaków dostrzega potrzebę zmian w prawie wyborczym, które jeszcze bardziej ułatwiłyby im wzięcie udziału w wyborach.

Spośród wszystkich propozycji zmian w procedurze wyborczej Polacy najmocniej popierają głosowanie korespondencyjne dla wyborców z niepełnosprawnością i obywateli przebywających za granicą. Takie rozwiązanie poparło 48 proc. ankietowanych. Najmniejsze poparcie wyrażono dla głosowania pocztowego dla wszystkich wyborców i głosowania dwudniowego.
 
Badanie poddało weryfikacji również opinię Polaków na temat parytetu płci na listach wyborczych. Wykazało jednoznacznie, że społeczeństwo polskie dostrzega problem niedostatecznej aktywności kobiet w polityce i uznaje, że ma to związek również z barierami występującymi w partiach politycznych przy tworzeniu list kandydatów.

Zdecydowanej większości badanych nie podoba się za to pomysł głosowania w wyborach samorządowych przez osoby powyżej 16. roku życia. Młodzi ludzie, których zmiana by dotyczyła (15-18 lat) wprawdzie częściej popierają tę propozycję, jednak nie jest to poparcie wysokie – wynosi ono jedynie 23 proc.

E-informator portalu niepelnosprawni.pl
www.niepelnosprawni.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

19 stycznia 2021      TAGI:      
Do 5 lutego można składać wnioski w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program...»
Zdalna praca w urzędach do 31 stycznia

Zdalna praca w urzędach do 31 stycznia

19 stycznia 2021      TAGI:         
W dniu 14 stycznia 2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia...»
Temperatura spada, dbajmy o innych

Temperatura spada, dbajmy o innych

19 stycznia 2021      TAGI:         
W ostatnich dniach temperatury, szczególnie w nocy, spadają do kilku stopni poniżej...»
Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

18 stycznia 2021      TAGI:      
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowe przepisy, które docelowo mają chronić...»
Powrót dzieci do szkół. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Powrót dzieci do szkół. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

18 stycznia 2021      TAGI:      
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, poinformowała o wydłużeniu...»
ren » 19 stycznia 2021, 09:06

odnośnie informacji

mops2017 » 19 stycznia 2021, 09:00

Zapotrzebowanie

justkaa » 18 stycznia 2021, 21:22

Alimenty-akt notarialny