Partnerzy

      Newsy

Ustawa Fundacji ”Razem Lepiej”

APELUJEMY o podpisy oraz o promowanie akcji zbierania podpisów poparcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Rozwód to w każdej rodzinie tragedia, traumatyczne przeżycie, w dodatku o losie dwojga dotychczas bliskich sobie ludzi – decyduje machina sądownicza, która nie kieruje się emocjami tylko przepisami prawa. To co jest końcem dla małżonków niekoniecznie bywa tez końcem dla dzieci. Podczas długotrwałego rozwodu pada zbyt dużo słów, szuka się argumentów, które później niekoniecznie ułatwiają późniejsze kontakty. Ponad wszystkim stoją dzieci, które – mimo odejścia rodziców od siebie chcą mieć obojga rodziców.

Fundacja „Razem lepiej” idąc naprzeciw tym argumentom przygotowała obywatelski projekt zmian prawnych sprowadzających się do kilku podstawowych i prostych zasad:
– małżonkowie mogą samoistnie wypowiedzieć się co do rozwiązania małżeństwa(także w przypadku gdy jeden z małżonków jest całkowicie winien za jego rozpad, a drugi oczywiście nie winien), spraw związanych z opieką nad dziećmi, alimentami oraz podziałem majątku między małżonków, a sąd zatwierdza złożona w sądzie ugodę skracając do minimum czas trwania rozwodu i powodując, że wszystkie sprawy związane z małżeństwem zostają uzgodnione szybko i zgodnie z wolą małżonków.
– jeśli małżonkowie nie osiągną porozumienia(z różnych przyczyn) to sąd decyduje o wszystkich sprawach związanych z rozwiązanym małżeństwem, w tym także o podziale majątku wspólnego.

– małżonek, który nie ponosi winy za rozwód(czyli niewinny) otrzymuje alimenty od małżonka rozwiedzionego tak aby na skutek rozwodu nie uległ znacznemu pogorszeniu jego dotychczasowy standard życia(określając także czasokres i warunki tej alimentacji).
– orzekając zakaz kontaktów rodzica z dzieckiem na dłuższy okres czasu( z różnych względów) sąd orzeka o pozbawieniu lub ograniczeniu władzy rodzicielskiej tego rodzica.
– nie można odebrać dziecka rodzicom, którzy dobrze wypełniają obowiązki wychowawcze i z uwagi na kłopoty finansowe nie mogą zapewnić dziecku należytych warunków materialnych.

Przewlekłość postępowań w sądach cywilnych, ich ogromne koszty oraz brak jasnych kryteriów zmusza do poszukiwania rozwiązań, które – przynajmniej w niektórych przypadkach – zapewnią uszanowanie woli rozwodzących się małżonków bez potrzeby angażowania w to przewlekłej machiny sądowniczej.

Pewnych unormowań wymagają sprawy związane z podziałem majątku – w projekcie postuluje się aby było on przy każdej sprawie rozwodowej i nie wymagał wszczynania odrębnego procesu – oraz alimentami w przypadku pogorszenia się standardu życia małżonka, który nie przyczynił się do rozpadu małżeństwa.

Uporządkowanie wymaga sytuacja kiedy sąd orzekając zakaz kontaktów z dzieckiem nie orzeka zawieszenia władzy rodzicielskiej u tego rodzica powodując wiele trudności w sprawowaniu władzy przez drugiego rodzica.

Wreszcie bardzo ważnym elementem zmian jest wprowadzenie zakazu sądowego karania za ubóstwo. Odbierając dzieci rodzicom, którzy są niewydolni finansowo powodujemy, że koszt ich utrzymania ( w domu dziecka) wynosi ponad 3000 zł miesięcznie. Finansowe wsparcie wydolnych wychowawczo rodziców o wiele mniejszą kwotą doprowadziłoby do przezwyciężenia trudności i uratowanie największych wartości jakich jest miłość i rodzina.

Fundacja „Razem lepiej” APELuje

o podpisy oraz o promowanie

akcji zbierania podpisów poparcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej

Prosimy o wydrukowanie listy poparcia, podpisanie jej wspólnie z rodziną i
znajomymi oraz przesłanie wypełnionej listy na adres fundacji.

Fundacja "Razem Lepiej"
ul. Jana Pawła II 17c
05-077 Warszawa

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROPONOWANYCH ZMIAN
W KODEKSIE RODZINNYM I OPIEKUŃCZYM
ORAZ KODEKSIE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO [ tutaj ].pdf

więcej informacji na stronie: www.razemlepiej.pl

pozdrawiam
Tomasz Pietrzak
Współpracownik Fundacji Razem Lepiej

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Ustawa Fundacji ”Razem Lepiej” (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Zaproszenie do projektu „Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – woj. małopolskie

31 maja 2012     
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) zaprasza organizacje pozarządowe,...»

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych a ustawa o pomocy społecznej

20 października 2017      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne na projektem z dnia 12 września 2017 r ustawy o ochronie...»

Zaproszenie do projektu „Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – woj. łódzkie

09 maja 2012     
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) zaprasza organizacje pozarządowe,...»

Ustawa dla pracowników socjalnych

03 kwietnia 2004     
Rok 2004: Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych PTPS...»

„WIEDZA ZMIENIA PRZYSZŁOŚĆ” – NOWA STRONA I FORUM INTERNETOWE PROJEKTU SYSTEMOWEGO ROPS W POZNANIU

18 lutego 2010     
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej realizuje w ramach projektu „Podnoszenie...»

Książka: „Mediator akademicki jako przeciwdziałanie mobbingowi w środowisku akademickim”

07 grudnia 2009     
Jest już dostępna książka: „Mediator akademicki jako przeciwdziałanie mobbingowi...»