Ustawa Fundacji ”Razem Lepiej”
Fundacja „Razem lepiej” idąc naprzeciw tym argumentom przygotowała obywatelski projekt zmian prawnych sprowadzających się do kilku podstawowych i prostych zasad:
– małżonkowie mogą samoistnie wypowiedzieć się co do rozwiązania małżeństwa(także w przypadku gdy jeden z małżonków jest całkowicie winien za jego rozpad, a drugi oczywiście nie winien), spraw związanych z opieką nad dziećmi, alimentami oraz podziałem majątku między małżonków, a sąd zatwierdza złożona w sądzie ugodę skracając do minimum czas trwania rozwodu i powodując, że wszystkie sprawy związane z małżeństwem zostają uzgodnione szybko i zgodnie z wolą małżonków.
– jeśli małżonkowie nie osiągną porozumienia(z różnych przyczyn) to sąd decyduje o wszystkich sprawach związanych z rozwiązanym małżeństwem, w tym także o podziale majątku wspólnego.
– małżonek, który nie ponosi winy za rozwód(czyli niewinny) otrzymuje alimenty od małżonka rozwiedzionego tak aby na skutek rozwodu nie uległ znacznemu pogorszeniu jego dotychczasowy standard życia(określając także czasokres i warunki tej alimentacji).
– orzekając zakaz kontaktów rodzica z dzieckiem na dłuższy okres czasu( z różnych względów) sąd orzeka o pozbawieniu lub ograniczeniu władzy rodzicielskiej tego rodzica.
– nie można odebrać dziecka rodzicom, którzy dobrze wypełniają obowiązki wychowawcze i z uwagi na kłopoty finansowe nie mogą zapewnić dziecku należytych warunków materialnych.
Przewlekłość postępowań w sądach cywilnych, ich ogromne koszty oraz brak jasnych kryteriów zmusza do poszukiwania rozwiązań, które – przynajmniej w niektórych przypadkach – zapewnią uszanowanie woli rozwodzących się małżonków bez potrzeby angażowania w to przewlekłej machiny sądowniczej.
Pewnych unormowań wymagają sprawy związane z podziałem majątku – w projekcie postuluje się aby było on przy każdej sprawie rozwodowej i nie wymagał wszczynania odrębnego procesu – oraz alimentami w przypadku pogorszenia się standardu życia małżonka, który nie przyczynił się do rozpadu małżeństwa.
Uporządkowanie wymaga sytuacja kiedy sąd orzekając zakaz kontaktów z dzieckiem nie orzeka zawieszenia władzy rodzicielskiej u tego rodzica powodując wiele trudności w sprawowaniu władzy przez drugiego rodzica.
Wreszcie bardzo ważnym elementem zmian jest wprowadzenie zakazu sądowego karania za ubóstwo. Odbierając dzieci rodzicom, którzy są niewydolni finansowo powodujemy, że koszt ich utrzymania ( w domu dziecka) wynosi ponad 3000 zł miesięcznie. Finansowe wsparcie wydolnych wychowawczo rodziców o wiele mniejszą kwotą doprowadziłoby do przezwyciężenia trudności i uratowanie największych wartości jakich jest miłość i rodzina.
Fundacja „Razem lepiej” APELuje
o podpisy oraz o promowanie
akcji zbierania podpisów poparcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej
Prosimy o wydrukowanie listy poparcia, podpisanie jej wspólnie z rodziną i
znajomymi oraz przesłanie wypełnionej listy na adres fundacji.
Fundacja "Razem Lepiej"
ul. Jana Pawła II 17c
05-077 Warszawa
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROPONOWANYCH ZMIAN
W KODEKSIE RODZINNYM I OPIEKUŃCZYM
ORAZ KODEKSIE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO [ tutaj ].pdf
więcej informacji na stronie: www.razemlepiej.pl
pozdrawiam
Tomasz Pietrzak
Współpracownik Fundacji Razem Lepiej
oprac. ops.pl angoc
Komentarze Ustawa Fundacji ”Razem Lepiej” (0)
Zaproszenie do projektu „Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – woj. małopolskie
