Partnerzy

      Newsy

Międzynarodowy Dzień Kobiet

www.matkapolka.com.pl przypomina o Dniu Kobiet obchodzonym w wielu krajach świata dnia 8 marca każdego roku. Dzień ten jako szczególnie kobiecy ustanowiono na pamiątkę wydarzeń jakie miały miejsce w USA w roku 1908.

W obronie Dnia Kobiet

Goździk, rajstopy albo paczka kawy – tak wyglądał Dzień Kobiet w PRL-u.

Z perspektywy czasu dzisiejsze pięćdziesięciolatki przyznają, że to był jednak miły zwyczaj. Podarunki może i siermiężne, ale i takie jak ówczesny system.

 – Przynajmniej o nas pamiętano. A dziś? Jak sobie sama nie kupisz kwiatka, to na pewno nie zrobi tego twój pracodawca – mówi Ewa, księgowa w firmie deweloperskiej.

Gdy byłam mała, a potem i większa,  ósmego marca tato wkraczał do domu z dwoma bukietami w dłoni. Większy był dla mamy, mniejszy dla mnie. Chodziłam dumna jak paw, że potraktowano mnie jak kobietę i przypominano mi o tym każdego roku. Potem zwyczaj marcowego świętowania przejął mój mąż. Zawsze pamiętał, zawsze przynosił niebanalne prezenty. Facet z fantazją iście ułańską. A potem, po rozwodzie, różnie to bywało z tym ósmym marca. Niektórzy starający się o moje względy zwyczaj popierali, inni byli mu przeciwni, z pasją rzucając mi w twarz, że nie będą brali udziału w komunistycznym święcie.

Raz ciastko, raz bez ciastka
Życie zawodowe nie różniło się w tym względzie tak bardzo od prywatnego. Raz dostawałyśmy po firmowym ciastku, innym razem ten dzień w niczym nie przypominał święta. I tylko starsze koleżanki wzdychały z nostalgią, że kiedyś życie było przyjemniejsze. Mimo kartek, kolejek i butelek z octem na sklepowych półkach. – Ale ludzie cechowali się większą życzliwością. Spotykali się po domach, gdzie można było przyjść bez zapowiedzi, bo telefon wciąż był reglamentowanym przywilejem. Pomagali sobie, nie mijali się obojętnie na widok ludzkiego nieszczęścia – wspomina Ewa.

Kwiatek – tak niewiele, a tak dużo
Zaciekli przeciwnicy (a takich spotkałam tylko w osobach mężczyzn) minionego systemu chwalić nie zamierzają i dają temu odzew w postaci nieobchodzenia Dnia Kobiet. Pewnie, dziś to już nie jest obowiązkowy zwyczaj, jak ktoś nie chce, nie musi. Tylko, że tak samo można by powiedzieć o innych świętach. Walentynki na przykład – nie nasze, w dodatku dyskryminacyjne, bo tylko dla par, ale obchodzone przez większość Polaków. Przy nich Dzień Kobiet to naprawdę drobnostka. Nie trzeba porywać się na kosztowne prezenty, wystawne kolacje, niesamowitą inwencję twórczą – wystarczy kupić kwiatka, który uraduje serce każdej pani, niezależnie od wieku. Bo wszystkie kobiety lubią kwiaty. W dodatku minęły czasy kiepskiego zaopatrzenia kwiaciarni i dziś dostaniemy wszystkie rodzaje zielonych roślin, w każdym kolorze, rodzaju i kształcie. Kolejna zaleta tego święta mieści się w fakcie, że możesz w ten dzień obdarować każdą kobietę: matkę, babcię, siostrę, przyjaciółkę, współpracownicę, a nawet szefową. I zapewniam Cię, drogi mężczyzno, że żadna nie zrobi Ci z tego powodu awantury. Raczej będzie jej miło, że dostrzeżono i doceniono w niej kobietę, niezależnie od wieku, pozycji społecznej, wyglądu.

Codzienne święta w końcu się przejedzą
Dlatego jak mogę, tak bronię tego miłego zwyczaju. Ktoś powie, że jeśli kupować kobiecie kwiaty, to nie od święta. Wtedy odpowiem: zgoda, można i tak, chociaż nie od parady dobrze się ma przysłowie, że co za dużo, to niezdrowo. Pewnie niejedna kobieta, nawet uwielbiająca róże, bzy i tulipany, dostając je codziennie od swojego mężczyzny, znuży się w końcu tą skądinąd przyjemną czynnością otrzymywania i nie zareaguje entuzjastycznie na kolejnego, siódmego w tym tygodniu bratka. Więc nawet jeśli miałoby to być tylko raz w roku – to warto i naprawdę zachęcam. Dla lubiących prezenty „inaczej” zawsze przecież istnieje alternatywa w postaci rajstop czy paczki kawy…

Do zaciekłych przeciwników
A dla wojujących z reliktem minionej epoki mam jedną radę: zrezygnujcie ze wszystkiego, co kojarzy się z okresem PRL-u. Świetnymi komediami polskimi, wybitną polską literaturą i poezją powstałą w tamtych latach, taką samą muzyką, kabaretami. Bo jeśli tak bardzo nienawidzicie pamiątek z przeszłości, że przeszkadza wam nawet to niewinne babskie święto, to bądźcie konsekwentni i zapomnijcie o Kabarecie Starszych Panów, Barei, Niemenie, Gombrowiczu, Mrożku czy Wojaczku. Przecież oni wszyscy tworzyli właśnie w PRL-u…  

Magda Wieteska
www.matkapolka.com.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Międzynarodowy Dzień Kobiet (0)

      1 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Światowy Dzień Pracy Socjalnej

18 marca 2011      TAGI:   
Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Pracy Socjalnej w Kolegium Pracowników Służb...»

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej`2013

19 sierpnia 2013     
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to jeden z najważniejszych dni w kalendarzach licznych...»

Dzień Seniora w Czeladzi

21 czerwca 2012     
Aktywnośc fizyczna, zdrowie psychiczne oraz relacje intymne Seniorów - pod takim hasłem...»

Dzień Pracownika Socjalnego 2010

17 listopada 2010     
Dwa szczególnej rangi ogólnopolskie wydarzenia zorganizowano w 2010 roku w związku...»

Dzień Seniora w Ogrodzie Saskim

25 września 2009      TAGI:      
 Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wspólnie z Forum 50+ Seniorzy XXI wieku, z okazji...»

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

19 lutego 2011     
W ramach obchodów Dnia Sprawiedliwości (20 lutego 2011), Polska Koalicja Social Watch...»
AnulkaB » 15 kwietnia 2025, 08:49

dodatek motywacyjny a chorobowe pracownika

maagis » 15 kwietnia 2025, 08:48

Miks totalny

referent444 » 15 kwietnia 2025, 08:43

zmiana składki KRUS

gops.ania.22 » 15 kwietnia 2025, 08:39

celowy na zakup odzieży

nova12 » 15 kwietnia 2025, 07:58

renta rodzinna a dochód uzyskany