O świadczeniu pielęgnacyjnym z ustawy o świadczeniach rodzinnych
Ekspert portalu PrawoSocjalne.pl rozstrzyga kwestię przyznania świadczenia pielęgnacyjnego dzieciom rodziców wymagających opieki w obliczu konkretnych artykułów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pełna treść artykułu na ten temat jest dostępna w portalu prawosocjalne.pl.
W orzecznictwie niektórych samorządowych kolegiów odwoławczych i wojewódzkich sądów administracyjnych, pojawiają się rozstrzygnięcia, w których wskazuje się, że art. 17 ust. 5 pkt 2 litera a) nie stosuje się w przypadku, gdy małżonek osoby niepełnosprawnej również jest osobą niepełnosprawną, a o świadczenie pielęgnacyjne ubiega się ich dziecko.
Takie orzeczenie ma jednak moc wiążącą tylko w konkretnej w sprawie, której dotyczy. Należy podkreślić, że organ administracji publicznej realizujący świadczenia rodzinne, zgodnie z zasadą legalizmu wyrażoną w art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego, zobowiązany jest działać na podstawie przepisów prawa – w tym przypadku ww. art. 17 ust. 5 pkt 2 litera a) ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Link do artykułu: [ tutaj ]
oprac. ops.pl angoc
Komentarze (0)

Nowy tekst jednolity ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

„Za życiem” – nowy tekst jednolity ustawy

Nowy tekst jednolity ustawy o pomocy społecznej

Wyższe kryterium w świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
