Newsy

Płaca minimalna i wskaźniki biedy

Minister Jolanta Fedak, fot. epa
15.04. Warszawa (PAP) – Resort pracy proponuje, aby podnieść od 1 stycznia 2012 roku płacę minimalną do 1500 zł – poinformowała minister Fedak. MPiPS planuje też podniesienie o 2,1 proc. progów dochodowych decydujących o wypłacie środków z funduszy pomocy społecznej.

"Trwają konsultacje w sprawie założeń do budżetu na 2012 rok. Ministerstwo Pracy wyszło z propozycją do Komisji Trójstronnej, aby podnieść płacę minimalną do 1500 zł" – powiedziała w piątek na konferencji prasowej Fedak.

Od 1 stycznia 2011 roku płaca minimalna wynosi 1386 zł.

"Kończymy prace dotyczące zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy społecznej, w taki sposób, aby dokonać waloryzacji progów dochodowych, od których liczona jest interwencja socjalna. Chcemy, aby te progi wzrosły o wskaźnik inflacji, takie pierwsze przymiarki to 2,1 proc. Skutki finansowe to około 200 mln zł na ten rok i kilkaset milionów na przyszły rok. Założenia są już na ukończeniu i mam nadzieję, że ustawa wejdzie w życie przed wyborami" – powiedziała Fedak.

Minister pracy poinformowała także, że na koniec 2011 r. stopa bezrobocia powinna być niższa niż 11 proc. Jej zdaniem nie ma obaw, aby wysoki odczyt inflacji za marzec spowodował nadmierny wzrost wynagrodzeń.

W opublikowanym w kwietniu Wieloletnim Planie Finansowym Państwa rząd zapisał, że stopa bezrobocia na koniec 2011 roku wyniesie 10,9 proc. Wcześniej rząd prognozował, że na koniec roku bezrobocie spadnie do poziomu 9,9 proc.

Fedak powiedziała także, że według szacunków resortu po otwarciu dla Polaków niemieckiego rynku pracy (od 1 maja br.) w ciągu najbliższych trzech lat do pracy wyjedzie tam nie więcej niż 300 tys. osób. "Znaczna część tych osób to pracownicy, którzy pracują tam w sposób nielegalny czy półlegalny, zwłaszcza przy pracach sezonowych i w usługach" – dodała.

Zaznaczyła, że nie jest spodziewany duży odpływ pracowników o wysokich kwalifikacjach. "Wskazują na to dotychczas niewykorzystane kontyngenty, jeżeli chodzi o te zawody, które w Niemczech są poszukiwane" – dodała.

Przypomniała także, że zbliża się termin, w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w kwestii wolnego przepływu kapitału – Komisja Europejska zarzuciła Polsce niezgodność ustawy o OFE z postanowieniami traktatu w zakresie limitów inwestycyjnych dla OFE. Jak powiedziała, wyrok będzie przedmiotem analiz w MPiPS.

Zaznaczyła, że dotychczas towarzystwa emerytalne nie wykorzystywały obowiązującego limitu 5 proc. inwestycji zagranicznych. Dodała, że w przeszłości zdarzały się też wypadki, że inwestycje te były "wyjątkowo nietrafione" i nie przyniosły ubezpieczonym żadnych korzyści.

Minister zadeklarowała, że pracując nad zmianami w prawie jej resort weźmie pod uwagę wyrok trybunału. "W taki sposób, aby osoba ubezpieczona była dokładnie poinformowana o ryzyku tego typu inwestycji i żeby mogła podjąć decyzję, mając wszelkie informacje dotyczące ryzyka tych inwestycji" – dodała.

Fedak odniosła się też do piątkowej publikacji "Gazety Wyborczej", która napisała, że niektórym osobom, które pracowały przed 1999 r., ZUS nie odkłada składek emerytalnych nawet za okres sześciu miesięcy.

"Przygotowaliśmy projekt ustawy, który mówi o tym, aby te okresy były liczone do przyszłej emerytury. Nie widzimy takiego powodu, aby nie wyliczać wszystkich okresów osoby ubezpieczonej" – powiedziała minister.

Zaznaczyła, że jej resort występował do zespołu ds. programowania prac rządu i nie uzyskał zgody na procedowanie tej ustawy. Zapowiedziała, że wystąpi z projektem ponownie. "Nie ma żadnych innych przeszkód, poza tą organizacyjną, abyśmy z tą ustawą wyszli i byśmy ją jeszcze w tym roku uchwalili" – powiedziała.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza powiedziała PAP, że w tym roku obowiązuje i będzie obowiązywać płaca minimalna ustalona w zeszłym roku na poziomie 1386 zł. "Wysokość płacy minimalnej na przyszły rok będzie przedmiotem piątkowej dyskusji na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Ministerstwo Finansów proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 1485 zł" – poinformowała.

"Wszystkie kwestie, które powodują wzrost wydatków państwa są wnikliwie badane, bez względu na to, który resort występuje z takimi propozycjami" – dodała. Zaznaczyła, że obowiązuje nas reguła wydatkowa, która ogranicza wzrost wydatków. Zgodnie z nią nie mogą one rosnąć więcej niż o 1 proc. powyżej inflacji.

Ekspert z PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz zwrócił uwagę, że progi dochodowe uprawniające do świadczeń socjalnych nie były podnoszone od kilku lat, natomiast wzrosły koszty utrzymania. Dlatego organizacja może się zgodzić na wzrost progów, ale pod pewnymi warunkami.

"Próg interwencji pomocy społecznej powinien obejmować minimum egzystencji. Bylibyśmy za, ale pod warunkiem, że wskażemy oszczędności w budżecie, aby całość wydatków publicznych nie wzrastała" – powiedział Mordasewicz. Dodał, że organizacja oczekuje wskazania i ograniczenia nieuzasadnionych przywilejów. Powiedział, że chodzi na przykład o podwyższenie składek społecznych od zamożnych rolników, ograniczenie becikowego tylko do rodzin ubogich, dalszego ograniczenia zasiłku pogrzebowego, czy likwidację wspólnego rozliczenia małżonków.

Mordasewicz powiedział, że Lewiatan sprzeciwia się podniesieniu płacy minimalnej do 1500 zł. Jego zdaniem wzrost wyniósłby 8 proc., co mogłoby najbardziej dotknąć osoby o niskich kwalifikacjach w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo. "Oznaczałoby to, że pracownicy, którzy nie wypracowują dla pracodawcy dochodu w wysokości 3 tys. złotych, utracą płace" – powiedział. Wyjaśnił, że powodem są wysokie pozapłacowe koszty pracy, które ponosi pracodawca. Ostrzegł, że podniesienie minimalnej płacy do tego poziomu będzie wspierało rozkręcającą się już spiralę inflacyjną.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że jeżeli progi dochodowe wzrosną tylko o 2,1 proc., to część rodzin, których dochody nie gwarantują minimum egzystencji, nadal nie będzie miała prawa do pomocy socjalnej.

"Przy tak wzrastających kosztach utrzymania podniesienie progów dochodowych o 2,1 proc. to kpina. Chyba, że minister chciałaby także podnieść wysokość świadczeń" – powiedział. Dodał, że OPZZ oczekuje, iż progi zostaną podniesione przynajmniej o skumulowany wskaźnik inflacji w ubiegłych latach, kiedy progi nie wzrastały, i obecnego roku.

Zdaniem Guza 1500 zł płacy minimalnej wydaje się satysfakcjonującą kwotą, ale związek oczekuje też, że rząd przedstawi ścieżkę dojścia płacy minimalnej do 50 proc. średniej krajowej.

"To krok w dobrym kierunku, będziemy rozmawiać. Pamiętajmy jednak, że to akt polityczny, a mamy rok wyborczy. Nie chcemy, by w przyszłym roku nastąpiło cięcie" – zaznaczył. Dodał, że związek chce wiedzieć, czy rząd chce zrezygnować z powiązania płacy minimalnej z różnymi świadczeniami. (PAP)

mmu/ nik/ mca/ je/ jra/
Polska Agencja Prasowa SA
google.com/hostednews/epa/article/
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Płaca minimalna i wskaźniki biedy (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Szkolne podręczniki będą dostępne cyfrowo

Szkolne podręczniki będą dostępne cyfrowo

08 kwietnia 2024      TAGI:   
Ministerstwo Edukacji w odpowiedzi na złożoną interpelację dotyczącą dostępności...»
KSeF po nowemu

KSeF po nowemu

05 kwietnia 2024      TAGI:      
W ostatnim czasie Ministerstwo przeprowadziło cykl spotkań o charakterze konsultacyjnym...»
Projekt ustawy o ochronie sygnalistów

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów

05 kwietnia 2024      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów. Jak wynika...»
Nowy tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Nowy tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

28 marca 2024      TAGI:      
W dniu 21.03.2024 r. zostało opublikowane Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
Zrozumieć cyfrowe pokolenie - webinarium

Zrozumieć cyfrowe pokolenie – webinarium

27 marca 2024      TAGI:         
W dniu 27 marca 2024 r. o godz. 18:30 odbędzie się bezpłatne spotkanie online pt.Zrozumieć...»
sweet.lemon » 12 kwietnia 2024, 13:00

składka- sprawozdanie

Hanna k » 12 kwietnia 2024, 12:28

lista