Partnerzy

      Newsy

MPiPS informuje

Projekt z 25 maja 2011 r. )

Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy społecznej

Świadczenia rodzinne

Obecnie kwoty kryterium dochodowego, uprawniającego do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych oraz kwoty tych świadczeń, podlegają co 3 lata procedurze zwanej „weryfikacją”. Jednak w ustawie brak jest gwarancji odpowiedniego okresowego „waloryzowania”, choćby na minimalnym poziomie, wypłacanych świadczeń. W szczególności dotyczy to kwot kryterium dochodowego, oraz innych, niż zasiłek rodzinny, kwot świadczeń rodzinnych, w tym świadczeń związanych z niepełnosprawnością dziecka.  

Skutkiem tego jest utrzymywanie kwot kryterium dochodowego na poziomie niezmienionym od 2004 r., tj. od 7 lat, podczas gdy od tego czasu do końca 2010 r. koszty utrzymania rodzin, mierzone wskaźnikiem inflacji, wzrosły o 21 proc. „Zamrożenie” kwot kryterium dochodowego spowodowało, że liczba dzieci, na które wypłacany był zasiłek rodzinny, zmniejszyła się w latach 2004 – 2010 o ponad 2,5 mln, tj. o ok. 46 proc.

Z uwagi na fakt, że rozwiązanie polegające na weryfikacji co 3 lata kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych oraz kwoty tych świadczeń okazało się niewłaściwe, celowe jest wprowadzenie regulacji, która w sposób realny będzie odzwierciedlała wysokość progów dochodowych uzasadniających przyznanie świadczeń rodzinnych. Konieczne jest również dostosowanie wysokości świadczeń rodzinnych do tempa inflacji, gdyż obecne tempo wzrostu tych świadczeń jest znacznie niższe niż tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych.
 
Świadczenia ustawy o pomocy społecznej

Podobnie jest ze świadczeniami z pomocy społecznej. Nowa regulacja będzie w sposób realny odzwierciedlała wysokość kryteriów dochodowych uprawniających do przyznania świadczeń.

Konieczne jest w związku z tym dostosowanie wysokości kryteriów dochodowych w taki sposób, aby w kolejnym roku nie znalazły się ponownie poniżej poziomu minimum egzystencji oraz wprowadzenie obowiązku corocznego dostosowywania kryteriów do występującego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Utrzymanie wysokości świadczeń oraz kryteriów dochodowych na dotychczasowym poziomie spowoduje coraz większe różnice pomiędzy wartościami minimum egzystencji, a kryteriami dochodowymi, tym samym wymusi konieczność odmowy udzielenia pomocy osobom i rodzinom, których dochód jest poniżej minimum egzystencji, przyjętego za miernik ubóstwa skrajnego.

Projekt został skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.

Założenia wraz z uzasadnieniem znajdują się w BIP MPiPS na stronie:
www.mpips.gov.pl/bip/index.php?idkat=2929

źródło: Biuro Prasowe MPiPS
oprac. ops.pl angoc

Komentarze MPiPS informuje (0)

      3 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Bieżące prace MPiPS

28 lipca 2011     
O bieżących pracach MPiPS poinformowała Minister Jolanta Fedak podczas spotkania...»

500+ dla dzieci niepełnosprawnych – MPIPS odpowiada Rzecznikowi Praw Dziecka

22 sierpnia 2016      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat w sprawie pisma...»

Nowa szefowa MPiPS

09 listopada 2015      TAGI:      
Oficjalną kandydatką na ministra pracy i polityki społecznej jest p. Elżbieta Rafalska...»

CRZL i MPiPS wybrało partnerów
realizacji projektów systemowych

05 marca 2009     
Z nieukrywaną radością informujemy, że Komisja Oceniająca w ramach konkursu naboru...»

MPiPS informuje

27 kwietnia 2011     
Publikujemy materiały Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na temat prac nad ustawą...»

MPiPS: Europejski Rok Walki z Ubóstwem

13 kwietnia 2009     
Rok 2010 – Europejskim Rokiem Walkiz Ubóstwem i Wykluczeniem SpołecznymZgodnie...»